Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Anah
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 maja 2016, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Melduję się w wątku, bo z wielką ciekawością czytam o doświadczeniach wszystkich ogrodników, którzy zmagają się z uprawą balkonowo-tarasową. Sama mam do dyspozycji jedynie niewielki balkonik, za to aspiracje gigantyczne - marzy mi się stworzenie swojego warzywnika. Do tej pory hodowałam wszelkiego rodzaju pomidory (udawały mi się nawet giganty, osiągając jednak skromniejsze niż w gruncie rozmiary), papryki, rzodkiewki, truskawki, poziomki, maliny i bób. W tym roku będę po raz pierwszy wysiewać dodatkowo różne rodzaje marchwi i ogórków, a także kawony. Z przyjemnością będę dawać znać, jak mi się udają poszczególne odmiany :)

Na razie wysiałam:
- POMIDORY: S. Marzano 2, White Beefsteak, Tigerella, Pink Wonder F1 oraz Moneymaker,
- PAPRYKI: Peter's Pepper Red, Peter's Pepper Orange, Cheiro Roxa, Aji White Fatasy, Bulgarian Carrot, Violett Cables, Poupila i ostra NN z PlantiCo,
- RZODKIEWKA Easter Eggs,
- POZIOMKI: Baron Von Solemacher i NN z PlantiCo.

W przyszłym tygodniu będę wysiewać kolejne odmiany.

Moc pozdrowień
Zapraszam na Anusiny balkonik :)
Awatar użytkownika
lucysia
100p
100p
Posty: 186
Od: 5 mar 2007, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Sochaczewa

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Dzięki serdeczne za ten potok słów Skoanno super informacje.Znaczy się spieszyć się nie będę. :heja
Sprawdziłam w notatkach i tak:siew na wysadzanie w tunelu zaczęłam 1.03 sadziłam w tunelu 5.05
Dziewczyna z bloku,która nie widzi świata poza wsią.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Czyli spokojnie do donic możesz w tym samym terminie jak na mój gust, najwyżej wsadzisz je w donicach do folii na dopych na kilka nocy, albo przetrzymasz pod dachem jeśli będzie za zimno.
Awatar użytkownika
lucysia
100p
100p
Posty: 186
Od: 5 mar 2007, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Sochaczewa

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Folia w tym roku odpada,dlatego zgłębiam temat donic.Szlag trafił folię i jak chcę mieć kilka wcześniej to tylko donice.
Dziewczyna z bloku,która nie widzi świata poza wsią.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Sezon tarasowy 2017 rozpoczęty.

Z bakłażanów wysiałam 20 odmian:

Violetta, Aleksandra, Long, Turkish Orange, Red China, Česki Ranny, Matrosik, Kamo, Almaz, Chinese White Sword, Czernyj Krasawiec, Slim Jim, Bianca Rotonda Stumata di Rosa, Apple Green, Ping Tung, Fioletowy Podłużny, Listada de Gandia, Patio F1 oraz Skorospelyj i Ronde de Valence

Odmian paprykowych jest 12, o różnym poziomie ostrości:

Rocoto Manzano Orange, Lemon Drop, Bishop?s Crown, 7 Pot Jonas, Aji Imbambura, Jamaikan Red, Jamaikan Gold, CAP 1493/80, Cheiro Roxa, Penis Pepper Red, Hungarian Yellow Wax, oraz Guindilla Pequena Amarilla

Następne będą słodkie papryki i pomidory, cały czas próbuję ułożyć jakieś sensowne listy :roll: Mam za dużo odmian do wyboru.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Dziś posiałam Cebulę ałtajską, oraz pora Bartka. Natomiast bakłażany i ostre papryki zaczęły elegancko wychodzić z ziemi. Obrazek

Jutro zaczynam siew słodkich papryk.
Wybrałam:
Dumas
Krasnyj Słoń
Czarnyj Koń
Pomidorowa NN
Czekoladowa
NN z Marketu typ block ( o bardzo grubej ściance )
Kaskada
Corno di Toro Yellow

Sweet Orange
Biquinho Yellow
Sweet Bite Red i Orange
NN biała
NN pomarańczowa
NN żółto-pomarańczowa

dość. I tak nie wiem gdzie się podzieję z tymi rozsadami.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ostre w większości już wyszły z ziemi
Obrazek
Posiałam drugą partię pora i cebuli tym razem są to: Golem, Albos oraz Tonda Musona - wczesna cebula
Obrazek
Miałam siać marchew na podwyższonych grządkach ale wichura była tak nieziemska, że zrejterowałam. Delicja musi jeszcze poczekać. Może jutro się uda. Razem z nią wysieję Augustę- cebulę zimującą. Wprawdzie jest przeznaczona na siew ozimy, ale z wczesno wiosennego też się udaje.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu ile planujesz porów na balkonie ? :) Może lepiej wsadź tylko odmianę wczesną ? Potem po nich będziesz mogła dosadzić jakieś warzywo o krótkim okresie wegetacji :D Pory wczesne szybciutko rosną ;:108
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Pory w zasadzie podobnie jak cebulę, posiałam głównie z myślą o podwyższonych grządkach na zalesiu. Na tarasie dam wczesnym jedną donicę, taką na 5-6 sztuk z jakimś dodatkowym towarzystwem. Cebula jak zwykle będzie w różnych skrzynkach z innymi warzywami.
Chyba nie będę miała Aji Imbabura ;:145 co siewka wychodzi z ziemi to zgorzel. Już to że wykiełkowały po dwóch dobach było podejrzane. Na szczęście tylko z tą odmianą jest taki zonk. W zeszłym roku wcale nie wyszła z ziemi. Teraz podejrzewam, że zgorzel dopadł ją i wtedy. Najwyraźniej nasionka były trefne. Nie pomogło nawet odkażanie rumiankiem ;:185

Wichura ustała, dziś nieodwołalnie sieję marchew z cebulą na zalesiu.
3 marca zaczynam siać pomidory, na początek te najwcześniejsze. W zeszłym roku o tej porze miałam już w kubkach całkiem duże pomidorowe przedszkole ;:170 cieszę się, że w tym sezonie udało mi się dotrwać do sensowniejszego terminu siewów.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu! :D

A ja domyślam się przyczyny tego opóżnienia w sianiu!
Przydałoby się to samo tym wszystkim pospieszalskim.

Pozdrawiam.
Maria.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Zaspokoiłam się bakłażanami i paprykami ;:306 więc pomidory mogły poczekać.
Marchew i cebula wysiane w skrzyni 120x90cm.
Jutro sieję aksamitki, i inne jadalne kwiatki. Kilka sztuk, żeby coś wcześniej kwitło między sadzonkami warzyw.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu dodam jeszcze, że wczesnym odmianom porów już w sierpniu zaczynają zasychać liście ;:222 Trzeba je szybko spożywać.
Jak moje papryki (Aji Imbabura) wzejdą to się z tobą podzielę sadzonkami ;:333 w końcu masz do mnie na wiosnę przyjechać :wink:
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu a co z jadalnego kwiecia wysiewasz? Ja wysiewam nasturcje, nagietki, ogórecznik, czekam też na kwiaty szałwii i szczypiorków (zwykłego i czosnkowego).
Pozdrawiam
Ula
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”