Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
rynio555
50p
50p
Posty: 53
Od: 24 sty 2017, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Wyczytałem na forum, że odmiany dyń bezpestkowych mają niezbyt smaczny miąższ. Widziałem też film o uprawie tych dyń. Na plantacjach podczas dyniowych zbiorów pozyskuje się tylko nasiona, a miąższ jest rozrzucany od razu do nawożenia pola. Ale najpewniej takie dynie chętnie zjadałyby kury, czy króliki? Zauważyłem też, że nasze koty chętnie podjadały pieczoną dynię z zapiekanki :roll: Chcę posadzić koło 20 sadzonek dyń bezpestkowych, by mieć na własne potrzeby pestki.

-- 6 lut 2017, o 21:40 --

:oops: O przepraszam, miałem na myśli dynie bezłupinowe! :oops:
Pozdrawiam,
Ryszard
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Marconi_exe powiedz mi w której restauracji kucharzysz a będę stałym gościem :wink:
Pozdrawiam!
Jagoda
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Uprawiałam kilka odmian z rodzaju Moschata i z wielu zrezygnowałam. Chirimen ma kiepski smak, trudno się obiera tą pofałdowaną powierzchnię, miąższ cienki, z całej dyńki jest niewiele do jedzenia. Choć jest plenna, ozdobna i dobrze się przechowuje.
Pozostały w uprawie Sonca, Butternut, Muscade de Provence i Lunga di Napoli.
Moja Lunga di Napoli, waży 8 kg Na krzaku były 3 takie owoce, bardzo dobrze się przechowują. Jest bardzo mało odpadu przy obróbce, malutkie gniazdo nasienne i miękka gładka skórka.
Obrazek
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

O kurczę, ile ma kilo? Bo wg różnych źródeł może osiągnąć max 30-80kg. Właśnie ją zakupiłem to jest jedna z c. moschata.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Lunga di Napoli nigdy nie osiągnie 80 kg, przynajmniej w naszym klimacie. Udawało mi się osiągnąć 12-16 kg. Oczywiście była to zwykła uprawa, bez stosowania metod uprawy gigantów, bo ja te dynie zjadam i nie chcę się truć.
Może w Brazylii, Bambina Gigante daje większe wyniki.
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

A to moja ostatnia Lunga, 8-kilogramowa. Miałam 4, największa miała 27 kg.
Obrazek

Obrazek
Z piżmowych miałam Butternuty, Pienę Lunga di Napoli, Muscat de Provence i Australian Butter. Wszystkie dość późno dojrzewają. Najszybciej Butternuty, ale i tak zebrałam z pola część niezbyt dojrzałych, dochodziły w domu. Muscaty dopiero w domu zaczęły pomału się wybarwiać na ceglasty kolor. Doskonale przechowują się Butternuty, mam jeszcze kilkanaście. Zostawiłam sobie po jednej Muscata i Lungę "na później" ale niestety zaczęły się psuć (od ogonka) i musiałam je szybko zużyć.
Wszystkie piżmowe smaczne, chociaż każda inaczej.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Piękny okaz Lungi, jestem pod wrażeniem, 27 kg, masz zdjęcie tego okazu? ;:63
Australian Butter to rodzaj Maxima, też uprawiam i bardzo lubię :D
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

aria pisze:Lunga di Napoli nigdy nie osiągnie 80 kg, przynajmniej w naszym klimacie.
Jest takie powiedzenie 'Nigdy nie mów nigdy' ;:130 Ja mam właśnie w planach prowadzić w sposób jak dynie giganty :D

Orlik755 lub aria napiszcie coś jeszcze o tej odmianie. Ile max ma owoców na roślinie, jak duży rośnie krzak, trudna w uprawie?
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Krzak jest duży o dużych liściach, może nawet 5-6 metrów. Ja mam wszystkie dynie posadzone razem i trudno mi dokładnie określić bo nie mierzę, wszystkie pędy się plączą. Jak już zaczyna kwitnąć i zawiąże owoce, to szybko przyrastają. Ważne by były na krzaku jak najdłużej, bo zerwane za młode szybko się psują.
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

aria, zdjęcie jest na 26. stronie. Z australijką masz rację, to maxima. Miałam ją pierwszy raz ale jeszcze nie próbowałam, na razie kilka sobie grzecznie leży w suchej piwnicy.
Marconi, dynie rosły u mnie na kompostach, niczym nie nawożone i niczym nie opryskiwane. Z jednej sadzonki Lungi wyrosły 4 dynie. Największa ważyła 27 kg i miała 75 cm długości. Miałam 1 sadzonkę a z niej 4 dynie. Długie pędy, podobnie długie jak u Hokkaido, która szła u mnie na trawnik nawet 5m.
Dla mnie dynie nie były trudne w uprawie, bo nic przy nich nie robiłam poza odchwaszczaniem na początku i podlewaniem gdy przez parę dni nie było deszczu. Moje 'komposty dyniowe" to po prostu pryzmy z trawy, chwastów i odpadów z obierania owoców i warzyw, przesypywane co jakiś czas odrobiną ziemi i przekładane szarą tekturą (z kartonów), takie prostokąty, jakieś 4m/2m i wysokie na ok.70 cm, tak jakby podwyższone grządki, mam ich 5, a powstały z konieczności zagospodarowania skoszonej trawy bo mam większą część działki niezagospodarowaną i musiałam coś zrobić z trawą. I tak powstały te grządki dyniowe. I od paru lat zdaje to egzamin. Dynie rosną jak głupie, widocznie pasują im takie warunki.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

aria pisze:Oczywiście była to zwykła uprawa, bez stosowania metod uprawy gigantów, bo ja te dynie zjadam i nie chcę się truć.
Chodziło Ci o pędzenie gigantów sztucznymi nawozami, że nie chcesz się truć. Wszystkie warzywa na działce mam organiczne, chemię stosuje(oprysk) jedynie do róż kiedy jest za dużo mszyc ale ogólnie to wole je palcami pozgniatać. Miałem w ubiegłym sezonie Atlantic gigant i powiem tak żadnych sztucznych nawozów, a główna dynia urosła 112 kg na głównym pędzie, a jak już przestała rosnąć to zawiązały się na krzaku jeszcze trzy każda przekroczyła 10 kg. Może to nie dział dla dyń gigantów ale chciałem tylko porównać gwoli jasności.
aria pisze: Australian Butter to rodzaj Maxima, też uprawiam i bardzo lubię :D
Masz może kilka nasionek KZ na zbyciu? Ja dopiero w AWN wezmę udział za rok.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Dobrze że poruszyłeś ten temat, bo wszyscy zdanie
prowadzić w sposób jak dynie giganty
myślą odrazu o sypaniu tony nawozów. ;:223

Ludzie zrozumcie, że każdy ma swój indywidualny sposób. Jeden stosuje wyłącznie naturalne nawozy, inny wyłącznie chemie, a trzeci kombinacje obu ale nie kojarzmy tego zdania tylko z nawożeniem.

Głównie chodzi tu raczej o prowadzenie krzaka, zostawienie określonej ilości dyń, na określonym miejscu na krzaku. ;:333
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Marconi, nie mam na zbyciu nasion Australian Butter, dysponuję tylko resztką oryginalnych.
Posiałam kilka roślin z wolnego zapylenia i to już nie był ani ten smak, ani kształt.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”