Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
wojtek12
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 lip 2016, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Witam a co polecacie na oprysk dolistny do dyni??

-- 24 lip 2016, o 14:10 --

Witam a co polecacie na oprysk dolistny do dyni??
Drapichrust
100p
100p
Posty: 139
Od: 13 kwie 2015, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Pierwsze Hokkaido się wybarwiają, za jaki czas można by myśleć o zerwaniu takiej dyni? Wojtek12, u mnie sprawdza się Florovit. W czerwcu, po pierwszym oprysku ruszyły z kopyta.

Obrazek
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Ja pierwszą zerwałam jak miała taki kolor, ale moje mizernie tworzą zawiązki także musiałam zrobić miejsce na pędzie żeby nowe mogły rosnąć z pełną siłą.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Drapichrust
100p
100p
Posty: 139
Od: 13 kwie 2015, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Ginka, u mnie po ostatnich deszczach i chłodnych nocach prawie wszystkie nowe zawiązki pospadały. W takim razie za tydzień najstarsze zbiore. Pozostałe zostawiam do jesieni, na zimowe przechowywanie. Ta, która zerwałaś, była pod skórką ładnie wybarwiona, czy jeszcze mogą być żółte?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

A wiesz że nie miałam okazji sprawdzić, jedna malutka dynia (ok 500g) to trochę mało aby cokolwiek zrobić :roll: (niestety takie maluszki mi z tej odmiany rosną, mam nadzieję że reszta będzie większa bo rosną dwie nowe).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

marcin10312, o dojrzałości dyni świadczy m.in. zdrewniały i zasychający ogonek. Mirandy nie mam, ale Olga jest podobna. Już dość duża, ale nadal zielona, nie pojawiły się jeszcze pomarańczowo-żółte pasy. W ub.r. zrywałam ją dość późno.
Ginka, jeśli chodzi o Rouge d'Etampes to ja swoim już nie pozwalam już zawiązywać nowych dyniek, obawiam się , że nie zdążą dojrzeć. To duża dynia, dorasta do 15 kg, im większa tym lepsza, 5-6 kg to za mało, zwykle ma jedną dynię 15 kg, jedną jakieś 13 kg i ze dwie 8- kilogramowe, nie pozwalam na więcej. Moje mają już żebra i mocny pomarańczowy kolor, ale pierwszą zrywam zwykle około połowy sierpnia. To doskonała dynia na zupy i keczup (który robię w dużych ilościach), ale do pieczenia się nie nadaje. W tym roku, nie najlepszym u mnie dla dyń, moje 4 sadzonki wydały tylko po jednej dyni, ale za to jakie olbrzymy! podejrzewam, że mają już powyżej 15 kg. W ub. r. z czterech sadzonek miałam 19 dyń. W sumie, na masę, mam tego mniej niż w ub.r.
Natomiast Hokkaido, która teoretycznie powinna być najpierwsza, nadal żółta, nie zamierza "pomarańczowieć", za to owoce są nadzwyczaj dorodne, duże i jest ich po kilka na krzaku, łodygi mają już po kilka metrów, nie wiem co o tym myśleć. Mam ją po raz pierwszy, liczyłam na faszerowane dyńki już w lipcu, ale pewnie będą dopiero w sierpniu.
wojtek12
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 lip 2016, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Drapichrust Dzięki jutro kupuje a jak u was przemują kontrolę w ogrodzie
Obrazek
Rouge ,melonowa żółta , goliaś i muscat :P
wojtek12
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 lip 2016, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Obrazek
Pozdrawiam i chwalcie się jak u was
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Oby chociaż miała te 10kg to będę szczęśliwa, szczególnie jeśli wyda przynajmniej jeszcze jedną na tym samym pędzie, mam ich kilka poprzeplatanych i dwie mniejsze gonią pierworódkę :lol: (ale to oczywiście na innym pędzie), moje ogólnie zasiałam z myślą na zimowe skarmianie kur także im to będzie wszystko jedno (mogą być i nawet trochę niedojrzałe a nawet zmrożone :roll: ), my mało dyniowi jesteśmy...raz zrobiłam sobie zupę krem, nawet smaczna była więc jakaś sztuka pójdzie na jakiś obiad ale resztą zapewne kuraki będą się delektować (tak samo jak późnymi kalarepami i cukiniami).

Aha a co robić z krótkopędami (nie iem jak je nazwać fachowo, pędy płonne?) one raczej nie zawiążą owoców,owoce chyba raczej tylko na pędzie głównym, obciąć je?
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Drapichrust
100p
100p
Posty: 139
Od: 13 kwie 2015, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Wojtek12, przejmują kontrolę i zawłaszczają coraz większy teren. O to chodziło, rok temu rosły tam chwasty i miałem więcej koszenia, teraz prawie nic przy tym kawałku ziemi nie robię, a jakiś pożytek będzie. Oprócz Hokkaido mam kilka odmian ozdobnych, Big Maxa i Rouge D'etampes.

Hokkaido i ozdobna miesiąc temu, teraz cięzko tam przejść.

Obrazek
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

U mnie tak:
Obrazek
i tak:
Obrazek
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
wojtek12
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 lip 2016, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Hej a o co chodzi z tymi nasionami na aukcję np.jak bym na jesieni chciał przekazać na czym to polega? z góry dziękuję >P
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Nie aukcja lecz akcja. Po sezonie forumowicze wymieniają się nasionami. Szczegółowe zasady ustalają co świstaki, czyli osoby, które organizują akce dla poszczególnych grup roślin.
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”