Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
urszula_jz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 5 maja 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Ależ macie piękne dynie, cudo ;:333 , nic tylko pogratulować. Doprawdy można patrzeć na te zdjęcia bez końca :D
Awatar użytkownika
marcin10312
500p
500p
Posty: 512
Od: 27 mar 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Iłża [Radom]
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

U mnie dziś był przymrozek i wszystkie liście leżą. Na nie których dyniach w górnej części pojawiły się małe kropki od przymrozku. Czy takiej dyni nic nie będzie? :?
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
yummyyummy
100p
100p
Posty: 115
Od: 8 wrz 2015, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Skoanna, nie wiedziałam, ze dynie należy utwardzić ;)
Nie mam ich za wiele w tym roku, ale powędrują od środy na balkon (idzie u nas ocieplenie, ma być w dzień 20 stopni, w nocy około 12)
Aneta
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Wycięłam dzisiaj większość krzaków, zostawiłam jedynie hokkaido bo mi nie przeszkadzają i mają trochę owoców, zobaczę co z nimi będzie :D.
Trzy kolejne rougue zebrane opalają się na słońcu (niedojrzałe, ledwo co zaczęły nabierać koloru ale nie chcę zapeszyć z niską temperaturą), na szczęście nie zmiękły jak ich mniejsza koleżanka, tylko wręcz przeciwnie zrobiły się bardzo twarde.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Aquaforta pisze:Zależy od wilgotności powietrza, im mniejsza tym lepiej. Jeśli jest to np wilgotna piwnica to będą pleśniały.
Rozkrojona dynia kilka dni w lodówce może leżeć.
Urszula, jak na pierwszą uprawę to ładny zbiór. Tylko uważaj- dynie uzależniają :;230 W przyszłym roku będziesz mieć więcej ;:333
Zamierzam w zimę trzymać je w domu drewnianym na działce gdzie będzie pewnie około 7-10 stopni.
Awatar użytkownika
thrine
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 wrz 2014, o 00:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

marcin10312 pisze:U mnie dziś był przymrozek i wszystkie liście leżą. Na nie których dyniach w górnej części pojawiły się małe kropki od przymrozku. Czy takiej dyni nic nie będzie?
Taka dynia nie nadaje się do przechowywania. Zacznie się psuć począwszy od tych małych przemrożonych kropek. Warto jak najszybciej ją zużytkować.
edek86
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 cze 2015, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

marcin10312, nie robiłem kontrolowanego zapylenia.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

mielu pisze:Twoja wystawa dyń jest o wiele ładniejsza niż ta którą dzisiaj widziałam w Carrefurze. Mam pytanie szukam dyni, której miąższ się nie rozpada na włókna, czy możecie coś polecic
pozdrawiam

Ewa :wit
Taką dynią jest Hokaido ,Butternut, Muscat de provence. Moimi ulubionymi są te dwie pierwsze
urszula_jz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 5 maja 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Wczoraj zrobiłam keczup wg przepisu orlik755 , pyszny, godny polecenia. Dzisiaj robię drugą partię :roll: , tyle tylko, że dodam mnie cukru. Wersja " przepisowa " jest dla mnie za słodka.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Dobrze wiedzieć że jest słodka, będę kosztować przy sypaniu cukru (jeszcze się nie wzięłam za przetwory :oops: ).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Urszula, ja podałam "oryginalny" przepis, taki jaki kiedyś tam dostałam. W praktyce też daję mniej cukru, jakieś 1,5 szklanki, i mniej octu. Pod koniec próbuję. Można też zrobić wersję pikantną dodając więcej papryki lub nawet chili, ale ja nie robię pikantnego. Taki łagodniejszy ma u mnie więcej zastosowań, m.in. jak baza do sosów do gołąbków, lazanii itp.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Mama dodawała cukier i ocet, także również dodała mniej (cukier po wzmiance że zbyt słodki), także się teraz odparowuje i będziemy potem ostatecznie doprawiać (według mnie więcej ostrego :lol: ), rougue okazała się wyjątkowo mięciutką dynią, skórka schodziła idealnie przy użyciu skrobaczki do ziemniaków, także jestem z niej zadowolona (mam jeszcze jedną dojrzałą 4,5kg i trzy mniejsze które dochodzą na słońcu, także będzie co z nimi robić, może się skuszę na kandyzowane lub galaretki z ostatnich przepisów :D).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Ginka, rouge nie nadaje się do kandyzowania. Za miękka, kosteczki Ci się rozgotują. Zrób sobie pulpę (mus) do słoików na zimę na zupę albo dżem dyniowo jabłkowy albo dyniowo śliwkowy (zajrzyj do cz. kulinarnej).
Do kandyzowania najlepsze są dynie o twardym miąższu, np. gomez lub bezłupinowe.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”