Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.3

Post »

Tym razem mini tykwa. :) Widziałem zawiązanych jeszcze kilka ale troszke późno się zabrała za kwitnienie. ;:131

Obrazek
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.3

Post »

Nie mam zdjęcia ale tykwa E.L.H.Dipper osiągnęła już 96 cm długości. Bushel przestała rosnąć, to dobrze bo zdążą dojrzeć nasiona. Bardzo zadowolony jestem z tykwy Owal Bushel bo zawiązanych jest z 10 owoców, polowa już dojrzałych. Trochę przypominają strusie jaja.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Dorota46
100p
100p
Posty: 143
Od: 2 lip 2014, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norymberga, Niemcy

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.3

Post »

Wspomnienie z zeszlego roku -ozdoby z moich mini tykw ;:173
Obrazek

-- 5 wrz 2017, o 17:09 --

Nie rozumie czemu znowu do gory nogami ;:131
ciastki
100p
100p
Posty: 115
Od: 24 sty 2017, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.3

Post »

Mam takie głupie pytanie... ;:173
Można jakoś poznać, że tykwa już jest dojrzała na tyle, że przestała rosnąć (ja patrząc na nie codziennie nie widzę różnicy w wielkości od kilku tygodni, ale małż, który zerka od czasu do czasu, mówi ze jemu sie wydaje że jeszcze ciut urosły) i że już nastąpił etap kiedy będzie sie już robić tylko lżejsza?
Czy po prostu utrata wagi to będzie pierwszy objaw?
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.3

Post »

ciastki, przede wszystkim ściśnij kciukiem to zobaczysz czy miękka, czy już twarda.
ciastki
100p
100p
Posty: 115
Od: 24 sty 2017, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.3

Post »

Patasko twarda :)
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.3

Post »

Ja sprawdzam obwód lub długość tykwy miarką krawiecką. Jak przez kilka dni nic nie przybędzie w mm. to znaczy, że przestała rosnąć i zaczął się proces twardnienia. Wtedy najlepiej jak powisi na krzaku jeszcze przez miesiąc. Zastosowanie się do tej wskazówki gwarantuje, że tykwa się wysuszy i nawet podczas gnicia w trakcie suszenia skorupa tykwy nie ulegnie uszczerbkowi.

To moja prywatna sugestia. :wink:, a już ponad 50 tykw w życiu wysuszyłem. Z tym sezonem przebiję setkę.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.3

Post »

Też mierzyłem miarką krawiecką :) Miałem notesik i w nim codziennie zapisywałem wymiary. Ale już nie mierzę, nie rajcuje mnie to, w tym roku jadę na żywioł. Lata temu mierzyłem także dynie ozdobne, codziennie 100 owoców (nie wiem po co, tak jakoś) :D W latach poprzednich była porażka, 1-2 tykwy na 20 krzaków. Najlepszym rokiem był 2012, najwięcej odmian i najwięcej tykw, od tego czasu stopniowo plony malały. W tym roku dałem sobie spokój z obornikiem i oto efekty, na 15 krzaków 10 tykw. Niestety większość jeszcze miękka, ale dwie na bank są.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.3

Post »

Ja w kolejnym sezonie też planuje zwiększyć ilość tykw ale na pewno będą to raczej same giganty i ta jedna miniaturka, którą chce rozmnożyć. Z trzech krzaków, które miałem. Na dwa Pelota gourd, jedna jest malutka, krzak padł i już dobry tydzień na parapecie leży, druga nadal na krzaku i zerwę ją ostatniego dnia tego miesiąca, na konkurs, który będzie 01.10. A Bushel gourd ma jeden owoc, który zawiązał niedawno i jest malutki. Raczej nic z niego nie będzie. Może za tydzień skasuje ten krzak, bo mi konkuruje o słońce z fasolą. Chyba że owoc sporo podrośnie ale się nie zanosi.

Tykwy miniaturki wpadły w szał kwitnienia. Nie wiem dlaczego tak późno. Oby tylko się zawiązało sporo ich i miały na koniec dojrzałe nasionka.

Jedyne co mi w tych tykwach nie pasuje, to zapach. Jak mi one śmierdzą. ;:306 No drażni mnie strasznie ich zapach, gdy szturchnę liścia czy pęd. :D

Kolejna część jest tutaj :arrow: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=103501
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”