Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Przez wiatr moja wieża kartoflana przewróciła się i połamała, moja wina, zrobiłam ją za wysoko bez stabilnego podparcia. W wyższych piętrach ziemniaków nie widziałam, ale też nie chciałam już bardziej naruszać bryły z delikatnych białych korzonków. Cały czas kwitną na ocalałych łętach, owoców nie wiążą. Zobaczymy jesienią jaki plon można uzyskać z jednego sadzeniaka.
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ja moje już zebrałam. Miałam dwie odmiany (jedne "z warzywniaka" a drugie "z Biedronki" ;) niestety nie wiem, które były które) i było to widać po wyglądzie naci. Niestety niektóre krzaczki jednej z odmian chyba w ogóle nie zawiązały bulw. Z 16 roślinek zebrałam 4,9 kg ziemniaczków, niedużo, ale dla nas w sam raz.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8521
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Aria , ja już myślałam o wykopkach , chociaż do zaschnięcia naciny to jeszcze długo . Jak przestanie podać zrobię
oprysk na zarazę i dodam nawozu dolistnego .Niech rosną , teraz porządnie podlane . ;:oj
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Moje 3 kilkumetrowe rządki jeszcze rosną, ale myślę już powoli o wykopkach, bo boję się, że tak jak w zeszłym roku dobiorą się do nich myszy. :evil: Nie spodziewam się wielkich plonów, bo ziemia piaszczysta i wymieszałam z niedużą ilością przefermentowanego kurzaka. Na początku opieliłam i 2 razy "obredliłam" dziabką, a potem okazało się, że już nie mam możliwości bo rzędy za blisko siebie. Potem się okazało, że już nawet pielić nie mogę, bo z zielskiem wychodzi cały krzak :? Potem jeszcze zauważyłam pierwsze młode stonki, ale wdarły się tam młode kurczaki (przez oczka siatki leśnej) i stonka zniknęła :wink:
Rosną sobie bezobsługowo, zielsko pewnie zjadło większość kurzaka, bo dorodne widać z daleka, a ziemniaki jak znajdę czas to wykopię, to zobaczymy ile urosło.
pozdrawiam Ewa
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ewikk, wejdź ostrożnie między grządki i wyrwij te największe chwasty, ja tak zrobiłam, bo nie chcę, żeby się porozsiewały, z małymi nie walczę, by nie uszkodzić ziemniaków. Planuję kopać dopiero we wrześniu.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Masz rację Aria, muszę opielić te największe chwasty, żeby się nie rozsiały. Problem tylko jest, że one nie są w międzyrzędziach tylko na "górce" redliny i jak wyrywam chwast, to wyłazi krzak ziemniaka. Chyba jutro zrobię wykopki i po prostu zakończę sezon "ziemniaczany". Już i tak je trochę podjadamy. :wink:
pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Przedwczoraj były wykopki. Skórka jeszcze miękka, więc na długie przechowanie nie bardzo, ale biorąc pod uwagę, że jest ich tylko skrzynka, to długo też nie będą, góra parę miesięcy. Z jednej strony mogły jeszcze pod rosnąć. Z drugiej myszy lub nornice już zaczęły wyżerać bulwy. Porobiły sobie nory pod krzakiem i miały spiżarnię.
pozdrawiam Ewa
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Moje ziemniaczki :heja

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ario, Bambergera juz kopiesz? Jaki urodzaj? U mnie jego krzak jest bardzo zdrowy, ciągle rośnie.
A ten najdłuższy fioletowy to..?
Udanych plonów.
Magda
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Musiałam wykopać ziemniaki, bo nornica się za nie zabrała ;:202
Fioletowe na zdjęciu to Blue Congo, najwięcej zebrałam różowych Rote Emmalie, potem Bambergerów i Blue Congo, najmniejsze były Vitelotte. Natomiast najlepiej smakują nam Bamberger i Vitelotte, na drugim miejscu pozostałe odmiany. W przyszłym roku planuję posadzić więcej i lepiej muszę o nie zadbać :D
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Jak zwykle o tej porze inwazja stonki. O wiele, wiele więcej niż na wiosnę. A takie ładne były te kartofelki później wsadzone, zielone, wcale nie chorowały. Dobrze chociaż, że tak późno, bo nic by nie urosło.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

U mnie nornica przerzedziła o połowę moje ziemniaki, do tego susza spowodowała, że są małe mimo podlewania :roll: Może w przyszłym roku będzie lepiej ;:224
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ziemniaki bez nawozu też potrafią zaskoczyć wielkością. Tu Red Anna:

Obrazek
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”