Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Dokładnie tak jak pisze telimenka, ziemniaki mogą być małe ale muszą być "dorosłe", powinny mieć normalną dojrzałą skórkę a nie łupinkę. Na powierzchni szybko zwiędną a w ziemi albo zgniją albo jeśli wzejdą to dopiero wiosną. W ub. roku wykopując - (oczywiście młode) , ziemniaki zostawiałam niewyrośnięty drobiazg (młody) na grządce. W tym roku w tym miejscu zeszło mi parę ziemniaczków.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

To mnie zmartwiłyście. :roll: Teraz żałuje, że choć jednego wiadra z ziemniakami nie zostawiłem do jesieni. :? To część spróbuje przechować, a część podkiełkować. Coś musi się udać. ;:131
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Telimenka, Gienia, Błażej- no cały czas mnie to chodziło po głowie, czy one skiełkują.
Jednak pamiętam jak nieraz dostałam od sąsiadki młode ziemniaki, ale już tak bliżej sierpnia
i one jak mi trochę poleżały to w oczkach pojawiały się kiełki.


Czyli tak, te ziemniaki, które u mnie mają nać zasychającą i już ta nać nie ożyje, zostaną wybrane
i spróbuję pokombinować.

Natomiast te co mają nać w pełni rozwoju i trzymają się okey, niech siedzą nawet do jesieni w ziemi.
I spróbuję, założyć na doniczki jakieś opaski i podsypię je ziemią, to przedłużę im chyba żywotność.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

To może one muszą trochę poleżeć by dojrzały. ;:131 To tylko kilka spróbuje podkiełkować, te co najbardziej ,,dojrzało" będą wyglądać. :)
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Jedne, które były posadzone w "skrzyni" już podsypałam Obrazek Obrazek

Błażej, ja będę mieć nasiona, zawiązały się, wprawdzie z wolnego zapylenia, ale jednak.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Z nasion nigdy nie wysiewałem. Z chęcią bym spróbował. :wit
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Powiedzcie mi czy topsin działa zapobiegawczo przeciwko zgniliźnie ziemniaczanej. Mam ten środek i w ulotce nic nie pisze na temat ziemniaków. Natomiast coś kiedyś przeczytałem, że działa. Jak to w końcu jest z tym topsinem ?
Piotr
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Błażej, to się przypomnij z nasionami.
Ja nie wiem czy będę się w to bawić, bo za dużo mam już do ogarnięcia.

Rolnik jak nie pisze na ulotce, to chyba nie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

jokaer pisze: I spróbuję, założyć na doniczki jakieś opaski i podsypię je ziemią, to przedłużę im chyba żywotność.
Ja mam w małym worku po nawozie, można najpierw zwinąć krawędzie a później stopniowo rozwijać, polecam na przyszłość.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ullak, no nie mam worków, ale już wczoraj znalazłam rozwiązanie i jak tylko deszcz przestanie padać to poprzesadzam je.

Dodam jeszcze odnośnie nasion. Otóż wcale tak gminnie nie zawiązują nasion te kolorowe ziemniaki.
Raptem może 2-3 owoce widzę. Jednak jeśli zamysł przedłużenia życia poprzez osypanie się powiedzie
to jesienią powinna być kolejna partia ziemniaków, które dobrze się przechowają.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

:wit Żeby skórka zgrubiała i lepiej się przechowywały, trzeba dwa tygodnie przed zbiorem ściąć łęty. Ew. przykryć czarną folią. Właśnie się dowiedziałam
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ullak, to ciekawe.
Ja póki co wszystkie ziemniaki przesadziłam i podsypałam wzwyż.
Jeszcze mają całe trzy miesiące.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Marcin_K
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lis 2013, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Piastów

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Witam,

wracając do tematu kiełkowania - w przypadku ziemniaków wyróżnia się dwa następujące po sobie rodzaje spoczynku:
- bezwzględny (bezpośrednio po zbiorze, niezależnie od warunków środowiska bulwa nie kiełkuje, cecha odmianowa),
- względny (bulwa nie kiełkuje ze względu na nieodpowiednie warunki).
W przypadku dojrzałych bulw może być ciężko zmusić je do kiełkowania zaraz po zbiorze. Inna kwestia w przypadku takich młodych ziemniaków - nie skreślałbym ich definitywnie. Kilka lat temu na początku sierpnia kupiłem młode ziemniaki kilku odmian. Zostawione na świetle zaczęły wypuszczać kiełki (czyli raczej nie były na tyle dojrzałe, żeby przejść w stan spoczynku). Jednak zwątpiłem czy uda mi się je przetrzymać przez zimę jako krzaki, więc kiełki usunąłem i umieściłem w piwnicy. Piwnicę mam jednak trochę zbyt ciepłą lub wspomniane ziemniaki nie miały zamiaru leżeć i czekać. W każdym razie wiosną część była przerośnięta. Z kiełków wsadzonych do doniczek udało mi się wyprowadzić większość odmian (poza pojedynczymi które przelałem - moja wina). W przypadku bulw wysadzonych do gruntu skuteczność miałem około 50% - zapewne bulwy które nie wzeszły wszystko co miały oddały w kiełki.
Tak czy inaczej nie skreślałbym tych bulw tak do końca, szczególnie jeśli to odmiany na których nam zależy. Połowę bym umieścił w chłodnej piwnicy z nadzieją na przetrzymanie a połowę zostawił na świetle do skiełkowania i ewentualnego wysadzenia w tym sezonie (inne pytanie czy takie krzaki zawiążą jeszcze jakieś bulwy i jeśli tak to kiedy). Ewentualnie jeżeli będą kiełkować można spróbować wysadzić do doniczek i spróbować przetrzymać krzaki przez zimę - gdzieś czytałem, że w chłodnej szklarni można je utrzymać do roku (ale mogło chodzić o rośliny z nasion).
Gwarancji żadnych nie daje, w każdym razie spróbować warto szczególnie jeśli ciekawe odmiany.

Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”