Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Ja mam jeszcze kilka worków ziemi, kupionej w Biedronce w ubiegłym roku, i do niej sieję nasiona. Nowa partia tej ziemi jest już w sklepach.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8517
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

W tym roku mam dwie nowe rzeczy , z których jestem zadowolona przy uprawie rozsad .
Pierwsza to świetlówka fluora a druga to opryskiwacz Marolex z lancą około 20 cm. .Bardzo
ułatwia podlewanie bez konieczności przestawiania roślin .Wodę dozuję precyzyjnie .Szkoda ,że
końcówka nie ma regulowanego kąta .Mam Kwazara właśnie z regulowaną dyszą .
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

A mnie zastanawia fakt, jak kiedyś nasze babcie, kiedy nie było marketów, ani ziemi w workach radziły sobie z robieniem rozsad? :roll:
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Xavierka w ubiegłym roku zrobiłam eksperyment. Do ziemi do warzyw ze sklepu domieszałam 1/3 ziemi z rabaty. Posiałam złocień Maruna i sałatę. Oczywiście w niewielkich ilościach. Całkiem dobrze siewki sobie radziły, a mniej przesychało podłoże. Moja babcia nie siała w domu, raczej w inspektach, ale zawsze w glebie z ogródka, tylko przesiewała.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Przez wiele lat siałam warzywa do ziemi z kretowisk lub ogródka, bardzo się zaskorupiała, trudniej utrzymywała odpowiednią wilgotność. Ale jak ktoś chce, to można poeksperymentować.
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Tak jakoś dziwnie się na mnie patrzą dziadki i babcie działkowe, kiedy niosę na działkę worek z ziemią. :oops:
Myślę, że z czasem ziemię z marketu zamienię na kompost - własnej produkcji. :wink:
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Drapichrust
100p
100p
Posty: 139
Od: 13 kwie 2015, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Powiem Wam, że moja ciotka co roku sieje pomidory do ziemi nabranej z ogródka a potem pikuje je wspólnie do dużej donicy i ma piękne i mocne krzaki.
Muncia
100p
100p
Posty: 142
Od: 3 lut 2016, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Moja mama w życiu nie kupiła ziemi w worku. Całe życie sieje do ziemi z ogródka wymieszanej z ziemią z podwórka na którym trzyma kury. Moja rozsada z ziemi sklepowej przy jej rozsadzie może się schować. U niej nie zdarzają się zgorzele czy jakiekolwiek inne rzeczy. Jak roślinka wykiełkuje, to już rośnie piękna i zdrowa.
Ja w tym roku dla rozsady pomidorów też dam ziemię biedronkową zmieszaną z ziemią torfową z mojej działki.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Kupiłem ze trzy lata temu ziemię do rozsady ze sklepu bo jakoś tak wyszło, że nie było czasu pojechać na działkę po ziemie a chciałem siać pomidory. Nigdy więcej nie kupie ziemi do rozsady w sklepie. To co przyniosłem w worku jak trochę przeschło to nie szło tego podlać bo w ogóle nic nie wsiąkało, w zasadzie jak dla mnie to był zwykły torf zmieszany z granulowanym sztucznym nawozem. Ja swoja ziemię do rozsady przygotowuję z wyprzedzeniem roku, trawa liście i trochę obornika a jak przyjdzie pora to przesiewam i gotowe. Do podlewania rozsady używam nastawionego wcześniej z wodą granulowanego krowieńca kupionego w ogrodniczym.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

:wit Czyli robisz kompost z samej trawy, liści i obornika?
Ja w tym roku podejmuję próbę wysiewu w samych liściach ;:218
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

W zasadzie to liście i trawę kompostuję oddzielnie do postaci czarnego próchna a do tego dodaje trochę ziemi . Jeżeli chodzi o same liście to gdzieś doczytałem, że są pozbawione boru bo drzewo ten pierwiastek cofa do części zdrewniałych przed zrzuceniem liści, więc dla tego mieszam różne składniki. Jeżeli chcesz użyć samych liści to proponuje je wzbogacić w bor. Ilość bezpieczna to max 2kg/ha/rok czystego składnika co daje 0,2g/m2. W przypadku tak małej ilości trzeba by 1g rozpuścić w litrze wody i wtedy w 1ml będzie 1/1000g. Jeżeli zastosujesz np. kwas borny(dostępny w aptekach) to jego ilość trzeba pomnożyć przez 5,7. Ale to już jest zabawa w małego chemika i może wygodniej z czymś pomieszać :wink:
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Dzięki za rady. Na razie wzbogacam tylko niewielką ilością wermikompostu.
Znalazłam badanie z tabelką zawartości w suchej masie liści:
http://www.spectrumanalytic.com/support ... Leaves.htm
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

ullak a co masz zamiar wysiać w liście, pytam bo sam jestem ciekawy Twojego pomysłu. Jak się uda to też przejdę na same liście bo mam ich pod dostatkiem są pulchne i pięknie trzymają wilgoć. Jak długo kompostujesz swoje liście :)
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”