Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Barteknysa to zależy, gdzie i kiedy będziesz je sadził.???
Czas przygotowania rozsady to 6-8 tygodni, odlicz więc sobie od terminu wysiewu.
Ja do tunelu już wysiałam, do gruntu wysieję pod koniec tygodnia.

Pozdrawiam Irena
Awatar użytkownika
xetren
50p
50p
Posty: 74
Od: 12 lut 2012, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świerklany

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

kaLo pisze:Pan od Black Jacka podaje, że to roztwór leonardytów i proponuje cenę ponad 60 zł za 1 litr, który wg. zaleceń ma wystarczyć na 400 l wody.
Za 40-45 zł można kupić Rosahumus, czyli leonardyty w stanie suchym w ilości 0,8 kg. Ilość ta wystarcza na 8 tys litrów wody. Jeżeli ktoś ma mniejsze potrzeby, to za odpowiednio mniejszą cenę może kupić 0,2 kg na 2 tys litrów. https://www.google.pl/webhp?sourceid=ch ... =rosahumus&*
Canna Boost - jedyne w miarę konkretne wiadomości jakie na jej temat znalazłem są tutaj
A gdyby tak wzbogacić glebę miałem węgla brunatnego? Węgiel brunatny zawiera podobno do 30% kwasów humusowych (leonardyty - 50%). Ponadto jego porowata struktura może zapobiegać wymywaniu nawozów. Taki miał kosztuje jakieś 120zł/t.
Dodatkowo polecam lekturę: http://wydawnictwo.up.lublin.pl/annales ... nowicz.pdf
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Badania nad wzbogacaniem gleby węglem brunatnym były już prowadzone w 20- leciu międzywojennym. W PRLu w latach '70 prowadzono w tym kierunku prace bodajże na Uniwersytecie Techniczno-Przyrodniczym w Poznaniu. Było o tym ze 2 lata temu na forum. Podałem wtedy linki do kilku ciekawych artykułów. Była również opisana metoda kompostowania węgla brunatnego przy pomocy boczniaka ostrygowatego.
Być może w Twojej okolicy można kupić taki miał. U mnie w składach węglowych nikt nie słyszał o węglu brunatnym .
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Siew pomidorów- nasiona stare, młode, kiełkowanie, rady

Post »

Kiedy przepikować siewki pomidorów na wielodoniczki? Obecnie mam całą tackę do wysiewu zapełnioną siewkami wysokości 7-8 cm maks. Zastanawiam się czy potrzymać je trochę na tej tacce żeby nie wybujały czy już przesadzić do większych pojemników. Poradźcie co robić i jeżeli to już czas to do jak głębokich pojemników przesadzić siewki. Mam takie pojemniki papierowe 6x6 ale nie wiem czy nie będą zbyt płytkie. Pomidorów około 100 sztuk. Pozdrawiam
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

im większe doniczki tym lepiej. Pikuje się jak mają już liście właściwe, ale jak jest potrzeba wcześniej to trzeba to zrobić.
Pozdrawiam
Dorota
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Jak już wspomniałem moje siewki mają około 8,10 cm i mam wrażenie, że nie długo będą kłaść się na tacy do wysiewu. Mają jedną parę liści. Jakie głębokie doniczki uszykować do ich przepikowania? Myślę, że im głębsza (np. po dużym jogurcie) tym pewnie szybciej będą rosły, a mamy przecież dopiero połowę marca.. Nie wiem czy jeszcze ich na tydzień nie zostawić na tacce by lekko opóźnić wzrost by później przy wysadzaniu pod osłony nie były zbyt wybujałe. Ktoś może poradzić mi coś jeszcze?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Posadź w większe kubki układając wybujałą łodyżkę w " U" i obniż temperaturę.To na jakiś czas powinno powstrzymać wzrost. Za rok poczekaj z wysiewem do końca marca.
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

kalo a gdybym pozostawił te siewki na tacy na dłużej..? Przepikować to nie problem. Pytam wyłącznie z ciekawości? Czy zaburzyłbym w ten sposób ich rozwój?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Rozwoju nie zaburzysz, ale podczas pikowania posadzisz pod same liścienie i wtedy pomidorek zajmie się wypuszczaniem dodatkowych korzeni kosztem wzrostu wzwyż.Przypominam o obniżeniu temperatury nawet do 15-16 st. Wyższe temperatury przy niedostatku światła powodują wyciąganie się rozsady.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4266
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Po wykiełkowaniu, obniżam temperaturę na tydzień do 18*, potem z powrotem wracają na ciepły parapet, z pikowaniem się nie spieszę, nawozami i wodą nie pędzę. Rosną sobie powoli i nie wyciągają się.
Awatar użytkownika
kiziorek
50p
50p
Posty: 91
Od: 16 mar 2016, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko pomorskie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Swoje pomidory popikowałam do kubków 200ml i teraz mam pytanie. Czy mogę czymś "dokarmić' je gdy już będą większe? obawiam się,że zbyt mało jest tej ziemi a pomidorki są "żarłoczne" i zanim je wysadze do gruntu to jeszcze chwile potrwa.Niestety nie mogę ich poprzesadzać w ponieważ nie starczy mi miejsca na parapetach.
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Oczywiście że możesz, zapewne nawet będziesz musiała ;)
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Możesz, jest wiele rozpuszczalnych w wodzie nawozów do pomidorów, poczekaj jednak około 2 tygodni od pikowana, by pomidorek zdążył się dobrze ukorzenić w nowej doniczce :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”