Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
barteknysa
50p
50p
Posty: 97
Od: 25 kwie 2016, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nysa Opolskie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Od lewej Atlantic Giant (8 sztuk) wysiany 18.04.2016, trzymany 2 dni na wacie i do ziemi, kolejne to Hokkaido - taki sam "proces produkcji":
Obrazek

Danka Polka na pierwszym planie( wsadzone od razu do ziemi (18.04.2016), w tle cieniutkie arbuzy.
Obrazek

Inne ujęcie 1 kadru.
Obrazek


Połowa z tego dzisiaj idzie do gruntu. Zbyt dużo nasion mi powychodziło, niż zakładałem, więc zobaczymy, co się stanie, zmarzną trudno, a może się zahartują i wcześniej coś ruszą:)
Ostatnio zmieniony 16 maja 2016, o 12:29 przez Esmeralda, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Połączenie postów
Zapalony hodowca drzew figowych.
Chyba jak większość forumowiczów, zaczynam być Dyniomaniakiem:)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Zawsze możesz wbić kilka palików dookoła grządki i przykryć włókniną lub folią. Dobra jest taka bąbelkowa, co ma folię z obu stron.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Moja refleksja dotycząca jakości sprzedawanej ziemi do wysiewów i pikowania. W tym roku była ona najgorsza od kilku lat. Korzystałem z ziemi Kronen, z Tesco, z Lidla i Biedronki. We wszystkich, w mniejszym lub większym stopniu występowały: zgorzel siewek, gnicie podstawy łodygi u większych roślin, czy też gnicie korzeni. W przyszłym roku trzeba będzie zaprawiać wszystkie nasiona i kupić solidną porcję Previcuru. Co oni robią, że teoretycznie w jałowej ziemi bywa dużo patogenów?
Pozdrawiam
Adam
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Ja używam tylko biedronkowej. Zgorzeli na szczęście nie miałam. Natomiast ziemia, w niektórych workach była gorsza niż w ubiegłych latach. Sporo w niej było patyków i jakichś dużych "farfocli" nie wiem z czego.
Ale i tak najgorzej trafiła Ela i inni, którzy opisywali podobne problemy. Rozsada nie tylko nie rosła, ale wręcz marniała.Ziemia była od rónych producentów, więc tu podejrzewam, że przyczyną było złe przechowywanie przez sklepy.
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Przyczyną było skażenie ziemi grzybem Pythium. Przetrzymywanie nie ma raczej znaczenia, bo w sieciach handlowych ziemia jest sprzedawana zaraz po jej wyprodukowaniu.
Pozdrawiam
Adam
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Miałam na myśli przypadek Eli i kilku innych osób (w tym mojej mamy). U nich nie było zgorzeli siewek. Na pewno nie był to grzyb. Przesadzenie do innej ziemi pozwoliło uratować choć część rozsady. Ziemia pochodził od różnych producentów.
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Też używałam biedronkowej ziemi do wszelakich rozsad i nic złego się nie działo. Nawet domowe doniczkowe całkiem dobrze w niej rosną.
Uczciwie przyznam, że w tym roku było w tej ziemi patyków i różnych farfocli ale wyrzuciła, co grubsze i było ok.
Pozdrawiam, Marta.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Ta sama ziemia od tego producenta była też w Aldi. Ziemia z Lidla jak zwykle ilasta i lepka. Dobra do nadawania zwięzłości sypkim substratom , piaskom itp.
Fowler
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lip 2016, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wysiane warzywa więdną po kilku tygodniach

Post »

Jako, że jest to mój pierwszy post - serdecznie witam wszystkich forumowiczów!
Mam nadzieję, że temat zakładam w odpowiednim dziale...
Z góry uprzedzam, że jestem totalnie początkującym "ogrodnikiem" :)

Otóż mój problem wygląda następująco: Kilka tygodni temu wysiałem kilka warzyw, takich jak rzodkiewka, marchew, szpinak, szczypiorek itp.

Obrazek


Podlałem, przykryłem, postawiłem na oknie. Po około tygodniu pierwsze z nich zaczęły kiełkować.

Obrazek
Obrazek


Jednak po jakimś czasie, po przeniesieniu pojemnika pod folię w ogrodzie, po około tygodniu zaczęły marnieć, więdnąć.

Obrazek

Obrazek

Jako, że - jak już wspominałem - jestem totalnie (nomen omen) zielony... czy ktoś mógłby powiedzieć mi co się stało??
I jak mogę je ewentualnie uratować?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
zeberka4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6419
Od: 10 sty 2009, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Wysiane warzywa więdną po kilku tygodniach

Post »

Mozliwe ze zgorzel siewek, poradzę Ci siac od razu wprost w grunt.
Fowler
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lip 2016, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiane warzywa więdną po kilku tygodniach

Post »

Czy da się to jakoś odratować?
Do wysiewu specjalnie zakupiłem ziemię w sklepie ogrodniczym. Kto by pomyślał... :(
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wysiane warzywa więdną po kilku tygodniach

Post »

;:7
prawdopodobnie za wysoka temperatura była pod folią i chyba zbyt rzadko podlewane...

pzdr.
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Też podejrzewam wysoką temperaturę. Kilka tygodni temu już było gorąco. Przy kupnej ziemi zgorzel jest mniej prawdopodobna, choć oczywiście możliwa. Na tych zdjęciach raczej jej śladów nie widać. Teraz jak radzi zeberka lepiej posiać do gruntu. Z rzodkiewką lepiej zaczekać do jesieni. Początkującemu trudno będzie uzyskać plon latem. Sprawdź nasiona sałaty, czy masz odmiany do uprawy letniej. W takich mieszankach jak na zdjęciu najczęściej są odmiany do uprawy wiosną, latem od razu wybiją w kwiaty. Z pomidorami dałabym sobie spokój w tym sezonie, chyba, że kilka sztuk do doniczek i we wrześniu przeniesiesz do domu.
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”