Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Ja zawsze ziemię do rozsady przesiewam, wkładam do torebki foliowej i wkładam do mikrofali na 2-3 minuty.
Mam pewność, że zdecydowana większość nieproszonych gości zginie, a ziemia pobieżnie jest odkażona.
W auch... pojawiły się już nasiona warzyw. Ceny bardzo przyzwoite, zazwyczaj 1-1,60 zł. Zobaczymy co wykiełkuje, chociaż fasolnik mam już 2 raz z tej firmy i jestem zadowolony.
Obrazek.Obrazek
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Pomidor - jakiej wielkości doniczek używacie i w jakim stadium sadzicie?

Czy do pomidora dobra by była doniczka o wydłużonej wysokości? Np. standardowa doniczka 8x8x8=0.512l brutto. Są takie wydłużone i wtedy np. ma 8x8x16=1.024L czyli dwa razy tyle podłoża, ta sama jednostka "parapetopowierzchni"... Tylko czy taka struktura korzenia dla pomidora będzie ok?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Ja docelowo sadze w min 30l pojemnikach. Ale głównie są to 40l wiadra, bo to oszczdza troszke czasu na podlewanie.

Co do rozsad, to rosną już u mnie sałaty na konkurs, marchewki giganty i wysiałem kilka nasion papryk.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Russski pisze:
Ja zawsze ziemię do rozsady przesiewam, wkładam do torebki foliowej i wkładam do mikrofali na 2-3 minuty.
Mam pewność, że zdecydowana większość nieproszonych gości zginie, a ziemia pobieżnie jest odkażona.
Nie wiem jaką masz mikrofalę i ile ziemi wkładasz na raz ale moja mikrofala kubek mleka gotuje w 1,5 minuty.
Każda gotowa ziemia nawet ta do rozsad zawiera jakieś ilości nawozów ( torf odkwaszony nie ).
Tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Azot w Wikipedii można poczytać o azocie:
W podwyższonej temperaturze reaguje z metalami dając azotki, a także z innymi pierwiastkami, np. z wodorem tworzy amoniak, a z tlenem tlenki azotu.
A Amoniak jak dobrze pamiętam jest silnie toksyczny dla siewek i młodych roślin, więc taką uprażoną ziemię należałoby zostawić na jakiś czas aby amoniak odparował.
W ten sposób można sprawdzić wszystkie mikro i makroelementy jakie mamy w spisie składników na torbie foliowej, jak reagują na takie podgrzewanie.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Nie wiem jaką masz mikrofalę i ile ziemi wkładasz na raz ale moja mikrofala kubek mleka gotuje w 1,5 minuty.
Moja ma regulacje temperatury :wink:
Każda gotowa ziemia nawet ta do rozsad zawiera jakieś ilości nawozów ( torf odkwaszony nie ).
Ziemia składa się z części mineralnej i organicznej, więc siłą rzeczy składniki pokarmowe musi mieć.
W podwyższonej temperaturze reaguje z metalami dając azotki, a także z innymi pierwiastkami, np. z wodorem tworzy amoniak, a z tlenem tlenki azotu.
o ile wiem do tego potrzebujemy jeszcze dużego ciśnienia 200-400 atmosfer.

Ziemię "wyparzam" w ten sposób od kilku lat, gdybym miał jakieś problemy z kiełkowaniem czy dalszym wzrostem nie wspominał bym o tej metodzie. Pamiętam jak kiedyś babcia w podobny sposób wyparzała ziemię, tylko że w wielkim garze na fajerkach.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Tak, moja Babcia też wyparzała ziemię w piekarniku, ale nigdy potem w nią nie siała od razu, tylko dała jej oddychać jak mówiła.
Babcia była niewykształcona ale intuicyjnie wyczuwała, ze po wyprażeniu potrzebna jest nitryfikacja.
o ile wiem do tego potrzebujemy jeszcze dużego ciśnienia 200-400 atmosfer.
- w przypadku amoniaku zupełnie się z tym nie zgodzę.
Wystarczy worek z ziemią źle przechować np na słońcu a potem otworzyć. Zapach amoniaku rozpozna nawet zupełnie niewtajemniczony ponieważ
Amoniak należy do osmogenów, co oznacza, że człowiek może go wykryć za pomocą powonienia.
Są tu na forum stare wpisy ludzi, którzy poniszczyli sobie nasiona siejąc w taką ziemię więc temat jest znany. Jest gdzieś taki wątek o podłożach do wysiewu.
Warto poszukać i poczytać. Zresztą każdy zrobi jak chce, bo na własną odpowiedzialność.

O znalazłam, nawet 2 części się już urodziły: viewtopic.php?f=42&t=83620&start=560
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Dylek
100p
100p
Posty: 121
Od: 4 mar 2017, o 03:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Siał ktoś może roszponke w okolicach połowy stycznia?
Raczki świerzbią, parapety puste :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Przy takich dolegliwościach rzeżucha sprawdza się najlepiej ;:215 .
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 389
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Mam pytanie do bardziej doświadczonych osób odnośnie doniczek produkcyjnych .
W nich będzie pomidor , papryka , ogórek może jeszcze coś innego jako rozsada do wysadzenia do tunelu foliowego .
Jako że doniczka P7 (7x7) okazała się za mała , muszę zakupić większe i teraz pytanie P9 ? , czy większe , są też 9x9/14 takie wyższe , a może 13x13x13 które wydają mi się za duże ?
Mają być na przesadzanie po sztuce , nie na wschody bo do tego mam inne , będą stały na podstawkach , i koniecznie muszą być kwadratowe , bardzo proszę o odpowiedz , za i przeciw ?
Potrzebuję tak minimum 200 sztuk . Zamówię na alle... .
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Zdecydowanie odradzam doniczki. Zamiast nich lepszym rozwiązaniem są spinane pierścienie o średnicy 9 lub 10 cm. Skoro będą stały na podstawkach to ich kształt nie ma znaczenia-nie zyskasz miejsca. Początkowo możesz je ustawiać na mijanego a potem i tak musisz rozstawiać by się sadzonki wzajemnie nie cieniowały. Doniczki 13x13 wyjdzie Ci strasznie dużo podłoża. Te o wysokości 14 cm do papryki się nie nadają a i do pomidorów (jeżeli siewki nie są wybiegnięte) też raczej nie. Doniczki dla ogórka też nie są najlepszym rozwiązaniem bo przy wybijaniu z doniczek może dojść do uszkodzenia systemu korzeniowego. W pierścieniach łatwiej też Ci będzie oceniać stan systemu korzeniowego sadzonek. Pierścienie powinny służyć przez kilka lat, łatwo je umyć i przechowywać (zajmują mało miejsca).
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 389
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Nie chcę pierścieni , nie jestem pro tylko amator , nie zależy mi na przechowywaniu mam na to miejsca do bólu , podłoża też nigdy nie żałuje , to rozwiązanie nie wchodzi w grę tylko w formie doniczki kwadratowej , jak bym chciał coś podobnego porobił bym jednorazowe pierścienie z foli zszywane na zszywki , najtaniej by mnie to wyniosło .
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Też jestem amatorem i przeszedłem na pierścienie właśnie z powodu problemów z wyjmowaniem rozsady z doniczek . Mycie doniczek, szczególnie kwadratowych też jest upierdliwe a minimum czystości trzeba jednak zachować.
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozsada - wszystko o produkcji rozsady różnych warzyw

Post »

Zamówiłem sobie doniczki produkcyjne 0,4 l. Średnica 10 cm wysokość 7,5 cm. Cena 0,13 zł. Pierwszy raz będę mieć w doniczkach bo zawsze miałem w kubkach po śmietanie i jogrtach.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”