Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
meteser
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 lut 2014, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Witam
Ja z troszkę innym tematem..
Czy ziemia wymieszana z czarnym pyłem z węgla jest dobrą ziemią pod uprawy?
Kupiłam działkę, na której poprzedni właściciel palił węglem w piecu i niewielkie resztki pyłu ze składu (nie spalone) wysypywał pod płotem.. leży ona tak już ok 6 lat.
Czy można brać taką ziemie?
Pozdrawiam
Marta
Moje pomidory to: Stupice, Indygo Rose, Carbon, Box Car Willie, Coustralee, Chocolate Stripes, Brandywine Red, Green Zebra, Opal Essence, Pokusa, Violet Jasper
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Ja bym taką pryzmę rozsypała po działce, niech się przemiesza, niczemu nie zaszkodzi, ale do niczego innego bym tego nie użyła. Na miejscu pryzmy, no to jest pytanie, co posadzić? 6 lat to wsiąkało w glebę, chemik by się tu przydał. Jak przy tej pryzmie wygląda roślinność, choćby chwasty? Jeżeli dobrze to właściwie nie masz problemu.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Na takie coś najlepsze byłyby te zwykłe konopie pastewne dla ptaków, które dawniej uprawiano.

Teraz trzeba poszukać innej rośliny, która nadaje sie do neutralizacji takich podłoży.

Generalnie cały Śląsk rośnie na węglu i ma się dobrze.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Margo_margo wracając do Twojego problemu.Pokazałem dzisiaj wyniki i zalecenia znajomej pani,która robi analizy glebowe.Pierwsze pytanie było takie: czemu saletrzak a nie saletra wapniowa ,skoro taki niski wapń i czemu tak mało? Po co wapnować,jak pH jest idealne ?Przecież można uzupełnić wapń gipsem, odczyn się nie zmieni i nie będzie kłopotu z pobieraniem innych pierwiastków.
Tyle fachowiec,bo ja to tylko zgadywałem :D
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

:oops:
Poczytałam jaka jest różnica pomiędzy kredą a gipsem i teraz już wiem, że mam dać gips ;:124
Na razie nie mogę znaleźć nigdzie takiego do nawożenia. Na alle...go jest spożywczy ale czy taki może być?
Dziękuję, że zechcieliście pochylić się nad moją glebą ;:180
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Za spożywczy zapłacisz fortunę.Za granicą do tych celów są dostępne mielone płyty gips-karton z recyklingu.Unas są dostępne AgroSulCa i
AgroSupra S ,niestety luzem albo na tony po 150 zł/t ,taniocha. :wink: .Będziesz musiała użyć gipsu budowlanego tzw.szybkiego.Najlepiej Dolina Nidy.Jest prawie 100% pewności,że jest naturalny.Trzeba tylko policzyć ilość,bo on jest "bardziej stężony".
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

kaLo bo namieszasz w głowie Małgosi tymi mielonymi płytami ;:306 Niech lepiej kupi ten z Doliny Nidy. Ma ziemię gliniastą z tendencją do zlewania, będzie dobrze.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Pabblo_Pl pisze:MarekBB a ja twierdzę że lepiej będzie jak nic nie dasz, a w przypadku niedoborów później uzupełnisz.
Ale spoko, ładuj obornik na pewno to co wyprodukujesz będzie smaczne i zdrowe :D

kaLo dobrze Ci napisał bez analizy nie wiadomo nic, a przedobrzyć jest łatwo.
To tak jak z solą jak przesolisz nie zjesz, a dosolić zawsze możesz.
No... dlatego napisałem, czym uzupełniać rośliny w trakcie wegetacji jeśli obornika nie zastosowałem...
Ok no to zrobię jak radzicie. :)
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

kaLo pisze:Za granicą do tych celów są dostępne mielone płyty gips-karton z recyklingu.
U nas też można popytać w składach budowlanych, mogą mieć odłożone jakieś połamane płyty.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

No pewnie,że można.Potem trzeba siedzieć i tłuc młotkiem na drobne kawałki :roll: .
Gips budowlany -nie żadne szpachle ,gipsy o przedłużonym wiązaniu itp- jest b. "skoncentrowany" bo zawiera mniej wody krystalicznej,jest półhydratem . W związku z tym obliczoną ilość siarczanu wapniowego dwuwodnego (gipsu ) należy pomnożyć przez 0,76 (wziąć o 1/4 mniej ) w -przypadku stosowania gipsu budowlanego.Gips należy rozsypać na suchą glebę ,wymieszać grabiami z wierzchnią warstwą i przekopać.Nie stosować na mokrą glebę ,bo trzeba będzie walić młotkiem w grządkę. ;:306
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

A wiecie, że już widziałam siebie siedzącą w stodole i tłukącą płytę GK ;:306 Akurat mam trochę odpadów i zastanawiałam się nad maszynką do mięsa w celu usprawnienia technologii produkcji ;:oj

Jeśli dobrze liczę powinnam dać około 440g/m2 gipsu z doliny skoro ma być o 1/4 mniej niż
kaLo pisze:
Żeby było zupełnie dobrze,to potrzeba jeszcze drugie tyle wapnia w czystym składniku.Można to osiągnąć przez dodanie 200x0,65:0,22=590 g/m2 gipsu nawozowego 22% Ca (31% CaO).
Żeby nie trzeba było z kilofem iść po warzywa myślałam o "uwodnieniu" ale obawiam się, że to będzie sporo wody :oops:
Na suchą glebę muszę dłuuuugo poczekać bo co weekend opady a ja tylko w sobotę mogę ruszać "w pole".
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Podpinając się pod pytania o gips, czy jeśli zmieszam z nie-taką-suchą glebą gips "z doliny" i zleję go konkretnie wodą ze dwa, trzy razy w odstępach, to czy nie powinien się uwodnić nie tworząc przy tym płyt warzywnikowo-gipsowych? Kusicie tym gipsem kurczę.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Rozsypać równo i mieszać z ziemią grabiami albo trójzębem.W ciągu 30 minut przy dostatecznie wilgotnej ziemi , powinno być po wszystkim .Jeżeli jest za sucho polać wodą i mieszać jak wyżej,żeby się nie zbryliło. Przekopać na głębokość szpadla .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”