Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

kaLo pisze:A masz choć zielone pojęcie co potrzeba Twojej glebie? Jeśli nie to proponuję wrozbita-maciej.pl/ ale uprzedzam,że wyjdzie drożej niż analiza. ;:108
Heh, kolego żartowniś ;) :P :) Chcę się dowiedzieć po prostu czym najlepiej podlewać wymienione przeze mnie rośliny i czego potrzebują w trakcie wegetacji bo nie przygotowałem gruntu w zeszłym ani poprzednim roku naturalnym nawozem a chemii zdecydowanie nie chcę. Co zrobić by nie spalić roślin, ale też wzbogacić choć trochę glebę. Co jej trzeba? Papu!! ;) Chodzi o okres w którym chcę te papu WW roślinom dać. Mam miernik pH, zrobię analizę OK, ale generalnie dwa roki nie była solidnie nawożona więc wszystkiego po trochu dam i na pewno zbiór będzie lepszy niż jak to zostawię jak jest.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Marku, dyniowate, ogórki i pomidory potrzebują dużego nawożenia, obornik nawet granulowany, przekopany teraz będzie dla nich świetny. Fasola czy marchewka aż tyle nie potrzebują, im wystarczy rozrobiona gnojówka czy pokrzywówka. Obornik zastosuj taki, do jakiego masz dostęp :D
Pabblo_Pl

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

MarekBB a ja twierdzę że lepiej będzie jak nic nie dasz, a w przypadku niedoborów później uzupełnisz.
Ale spoko, ładuj obornik na pewno to co wyprodukujesz będzie smaczne i zdrowe :D

kaLo dobrze Ci napisał bez analizy nie wiadomo nic, a przedobrzyć jest łatwo.
To tak jak z solą jak przesolisz nie zjesz, a dosolić zawsze możesz.
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

kaLo pisze:Dolomit jest nawozem węglanowym wolno działającym ,odkwaszającym (pH masz OK ) i trudno rozpuszczalnym w wodzie.Ilość jaka jest potrzebna do uzupełnienia wapnia podniesie pH do takiego poziomu,że będą kłopoty z pobieraniem innych makro i mikro elementów.Sytuację ratuje tylko gips.Nie zmienia pH i jest rozpuszczalny w wodzie w ilości 2,5 g/l w temp 20 st ,a więc dostępny dla roślin od razu po zastosowaniu.
Trzymam się zatem zaleceń stacji.
Co z azotem?
kaLo Wg stacji, w czerwcu powinnam dać 10g saletry amonowej na m2. Będzie mało? Ja tych przeliczeń kompletnie nie rozumiem i sama nie potrafię przeliczyć. Może w takim razie dać razem z saletrzakiem magnezowym przed wysadzeniem i potem jeszcze w czerwcu?
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Małgosiu,obliczenia są proste.W zaleceniach zaproponowali 25 g saletrzaku o zawartości azotu 27%,czyli 25x0,27=6,75 g czystego składnika.Jeżeli rozsypiesz nawóz na 1 m2 i przekopiesz "na szpadel",czyli 20 cm, to wymieszasz go z 200 litrami ziemi.Dostajemy 6,75:200=0.03375 g/litr (34 mg/l) .Jak dodasz te 14 z analizy,to masz razem 48 ,a powinno być 90-120 g/l.Saletra amonowa ma 33% azotu co daje 10x0,33:200=0,0165 g/l (16,5 mg/l).
Ja bym dał 50 g/m2 saletrzaku na start,to by było 14+68=84,ujdzie.Saletra tak jak w zaleceniach.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Faktycznie,jak nie zna się swojej gleby to nawożenie tak na wszelki wypadek ( czytaj: na pałę ) może przynieść odwrotny skutek.Sama się o tym przekonałam.
Zgodnie z przysłowiem " Jak się nie przewrócisz,to się nie nauczysz"
Zrobiłam analizę w ubiegłym roku i teraz wiem co mam.
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Maraga
Margo_margo zrobiła analizę :wink: , ale chyba nie może się zdecydować które zalecenia wybrać. kaLo ekopom czy stacji ;:224
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

podjadek!

Czegoś tu nie rozumiem.Czy to znaczy,że ma 3 różne propozycje?
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Może nie różne, ale trzy :D
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Obrazek

Oto analiza z zaleceniami dla uprawy papryki na mojej działce.Jak widać ,ilość saletry amonowej o zaw.33% azotu podniesie zawartość pierwiastka do 80X0,33 :150=0,176 g/l czyli 176+8=184 mg/l.Nie zostanie on jednak wykorzystany w całości ,część zostanie wymyta przez wodę w głębsze warstwy gleby,część zostanie zakumulowana w kompleksie sorpcyjnym gleby ( http://portalwiedzy.onet.pl/52657,,,,so ... haslo.html )

Jak widać zalecenia nawozowe różnią się diametralnie.Stawiam na te z mojej analizy.Ilość azotu z 25 g/m2 saletrzaku jest dobra dla strączkowych ,rzodkiewki,cebuli.
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

podjadek pisze: Margo_margo zrobiła analizę :wink: , ale chyba nie może się zdecydować które zalecenia wybrać. kaLo ekopom czy stacji ;:224
Trafiłeś w 10! ;:131
Ale dziś, zgodnie z sugestią kaLo dałam 50 g/m2 saletrzaku. Za jakiś tydzień będę wysadzała cebulę i dłużej zwlekać z nawożeniem nie mogłam. Na szczęście "Matka Natura" dzielnie wspomaga mnie w tych działaniach i delikatnie nawilża cały dzień glebę. Oczywiście cały czas myślę o dodaniu gipsu lub kredy, bo do wysadzenia pomidorów jeszcze nieco czasu mam. Ale nie wiem czy teraz czy dopiero jesienią?
I tak wiem, że będę musiała zrobić kolejną analizę na wiosnę ale zabiorę się za to nieco wcześniej ;:173
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Być może, że Ci trochę pomieszam, ale tak duża dawka azotu i stworzenie dużej proporcji w stosunku do innych pierwiastków, mocno pogonisz rośliny w rozwój wegetatywny.
Analiza zrobiona w tym roku i nawożenie zrównoważone, byłoby wystarczające nawet na dwa lata.
Podanie tylko azotu, przy małym przymrozku rośliny są bardzo wrażliwe na przemarznięcie.
Może tylko tyle, bo za dużo naraz informacji, bym Ci utrudnił nawożenie.
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Margo_margo pisze: Oczywiście cały czas myślę o dodaniu gipsu lub kredy, bo do wysadzenia pomidorów jeszcze nieco czasu mam. Ale nie wiem czy teraz czy dopiero jesienią?
Co Ty się uparłaś na tą kredę? Kreda podniesie pH, a ty masz dobre. Gips działa szybko i nie zmieni pH, a przypominam że masz dostarczyć WAPŃ. Jak kaLo napisał masz 2,5 raza za mało.
Więc siej ten gips. ;:108
Margo_margo pisze: Coś mi szeptało jesienią- wapnować! wapnować! wapnować! ale nie chciałam nic dawać przed analizą.
Wapnowanie też podnosi pH :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”