Buraki cukrowe

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1085
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Buraki cukrowe

Post »

Szukałam, ale nie znalazłam. Czy ktoś uprawia buraki cukrowe? Czy w ogóle można gdzieś dostać nasiona dla działkowca (czyli w detalu, a nie w hurcie)? Macie jakieś doświadczenia? U mnie w okolicy ani nasion ani już gotowych buraków cukrowych kupić nie można niestety. :?
pozdrawiam Ewa
Rylmaka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 1 sty 2015, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław i 65km dalej

Re: Buraki cukrowe

Post »

Bardzo zaintrygował mnie Twój wpis. Dlaczego chcesz uprawiać buraki cukrowe? Czasem używam 1 sztuki jesienią do kiszenia kapusty. Trę takiego delikwenta i mieszam z poszatkowaną kapustą w celu dokarmienia cukrem odpowiednich bakterii. Czy masz pomysł na zastosowanie buraków cukrowych w kuchni?
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Buraki cukrowe

Post »

U mnie rodzice siali buraki cukrowe w niewielkiej ilości dla kur. Uwielbiały je. Nie mam pojęcia czy teraz można dostać nasiona w mniejszej ilości. Może w jakichś stacjonarnych sklepach ogrodniczych lub u rolników, którzy je uprawiają.
termit
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 21 lis 2015, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Buraki cukrowe

Post »

Obawiam się, że będzie problem z zakupem mniej niż 100 tys. nasion (jednostka siewna) za jednym razem :D . Podzwoń po hodowcach buraka (tzw. firmach zajmujących się sprzedażą nasion) jak powiesz o co chodzi to cię poratują pewnie.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Buraki cukrowe

Post »

Jeżeli ma to być wątek do szukania nasion buraków cukrowych, to niestety, ale nie w tym Dziale.
Będę musiała go przenieść,albo po prostu zamknąć, jeśli nie będzie tu dyskusji na temat amatorskiej uprawy buraka cukrowego.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Buraki cukrowe

Post »

Mnie również temat zainteresował. Lubię eksperymenty kulinarne a w necie jest sporo przepisów, głównie na placki z tego buraka, ale też inne potrawy.
Burak cukrowy ma podobne wymagania do b. ćwikłowego. Wymaga nawiezienia obornikiem jesienią, w roku poprzedzającym uprawę i żyznej ziemi. Uprawiane są na glebach I-IV klasy.
Raczej nie ma możliwości zakupu nasion w małych ilościach. Jedyne co mi przychodzi do głowy - poprosić rolnika o odstąpienie/odsprzedanie niewielkiej ilości nasion.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1085
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Buraki cukrowe

Post »

Dziękuję za odzew. Pomyślałam, że skoro uprawiamy tak różne warzywa w ogrodzie, dlaczego nie spróbować z burakami cukrowymi. Tym bardziej, że jak pisałam u nas nie ma na rynku, ani nigdzie w okolicy możliwości zakupienia. Podobno pyszne jest ciasto zrobione z takich buraków.
Pewnie podobnie bym je traktowała jak ćwikłowe, które u mnie bez problemu i bez żadnej chemii rosną. Dopiero z forum dowiedziałam się, że jest coś takiego jak chwościk buraczany :wink: Owszem zdarzyła się plamka na liściu, ale korzenie zawsze były ładne. Jedynie nie mogłam ich za późno zebrać, bo nornice jesienią się dobierały. :|
pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Buraki cukrowe

Post »

Porażenie chwościkiem buraka powoduje zmniejszenie masy korzeni i obniżenie zawartości cukru, co ma duże znaczenie dla plantatorów, dla nas na pewno też, ale straty nie będą tak bolesne. :wink: Zmianowanie (uprawa buraka na tym samym stanowisku z 4-5 letnią przerwą) i usuwanie resztek liści z warzywnika powinno ograniczyć występowanie tej choroby. Moi rodzice jedli kiedyś placki z buraka (ale nie ciasto, coś w tylu racuchów, nie wiem). :wink:
nilbul1
50p
50p
Posty: 63
Od: 22 lis 2014, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Buraki cukrowe

Post »

ewikk77 pisze:Szukałam, ale nie znalazłam. Czy ktoś uprawia buraki cukrowe? Czy w ogóle można gdzieś dostać nasiona dla działkowca (czyli w detalu, a nie w hurcie)? Macie jakieś doświadczenia? U mnie w okolicy ani nasion ani już gotowych buraków cukrowych kupić nie można niestety. :?

Swego czasu posiałem kilkanaście nasionek.
Bez zbędnych zabiegów pięknie porosły .
Robiłem pyszny syrop , sporo na ten temat w necie.
Z tego co wiem, to nasionka można tylko zdobyć-odkupić od rolnika.
W sprzedaży chyba nie ma tak małych ilości.Ja nie znalałem.
Chyba mam jeszcze trochę nasion, ale nie wiem czy jeszcze dobre bo mają już pare latek.
Pozdrawiam Tadeusz
termit
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 21 lis 2015, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Buraki cukrowe

Post »

Ja kiedyś przez przypadek wszedłem w posiadanie nasion buraka cukrowego i chyba z 2 sezony je wysiewałem (tylko po parę roślin). Kiełkowały ładnie, problemu z chorobami nie było, korzenie były spore. Niczym nie nawoziłem, tylko plewienie.
Awatar użytkownika
malowanalala
100p
100p
Posty: 197
Od: 5 lut 2016, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rumia

Re: Buraki cukrowe

Post »

Ja też chciałam posiać kilka sztuk. Bez szans na zdobycie nasion.
A po co? A to dlatego że miałam okazję posmakować np. w sałatce śledziowej.
Fakt że dotychczas nie było w polskiej tradycji wykorzystywania
w kuchni nie oznacza, że zawsze tak będzie.

W kuchni angielskiej i skandynawskiej wykorzystuje się.
-------------------------------------------------------------
brak podpisu
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Buraki cukrowe

Post »

A nie lepiej byłoby tym burakom :wink: tutaj http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=9
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
nilbul1
50p
50p
Posty: 63
Od: 22 lis 2014, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Buraki cukrowe

Post »

Mam nadzieję że wybaczysz ale burak tutaj chyba czuje się też dobrze.
Zwłaszcza ,że uprawa buraka może przynieść inne istotne korzyści działkowcom:

Liście buraka stosowane są przez wielu rolników jako znakomity nawóz organiczny.
Liście zawierają szereg innych makro- i mikroelementów niezbędnych do życia roślin. Pod względem nawozowym często przewyższają obornik ? jest w nich średnio o 13% więcej potasu i 46% magnezu niż w odchodach zwierząt.


https://www.agrofakt.pl/liscie-buraka-doskonaly-nawoz/
Pozdrawiam Tadeusz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”