Ogórek melonowy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Ogórek melonowy

Post »

Zakładam temat, bo na forum jeszcze takowy nie powstał :D
Proszę po podanie wszelkich informacji na temat tego nietypowego ogórka.
Uprawiać go będę w tym roku pierwszy raz, także fajnie by było wiedzieć, czego się po nim spodziewać.
Na opakowaniu ogórka melonowego [Cucumis flexuosus] (firmy Plantico, seria "Ogród nie z tej ziemi") znajdują się takie informacje:

"Odmiana tworząca długie owoce, bez brodawek, pokryte jasną, bez połysku, lekko omszoną skórką. Mocno zaznaczone żebrowania są widoczne na całej długości owoców. Owoce doskonałe do bezpośredniego spożycia, na mizerię oraz jako dodatek do sałatek i kanapek. wysiew nasion bezpośrednio do gruntu w połowie maja, po przymrozkach, na rozstawie 80-120x10-15cm. Wymaga żyznej, próchniczej gleby oraz słonecznego stanowiska."

Wszystkie spostrzeżenia i wiadomości będą dla mnie i innych forumowiczów, szukających o nim informacj,e na pewno cenne ;:108
Dziękuję :)
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ogórek melonowy

Post »

Miałam dwa razy i nie byłam zachwycona smakiem.Dla mnie był mało soczysty i twardy.
Rósł w szklarni i może miał za mało wody.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Ogórek melonowy

Post »

Kaja - dzięki za opinię :)
Mam kilka nasionek tego ogórasa z akcji wymiany bodajże i ciekaw jestem opinii o nim, ponieważ nie uprawiałem go wcześniej.
Może jeszcze ktoś zechce podzielić się swoimi doświadczeniami ?
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Ogórek melonowy

Post »

Kaja : Również dziękuję za opinię. Ale poza tym, że mało soczysty i zbyt twardy, jaki miał smak.? Taki jak zwykły ogórek, czy może jakiś inny ? :)
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ogórek melonowy

Post »

Był słodki i chrupiący.Owoce bardzo szybko rosną.Może dlatego były twarde,że jadłam takie przerośnięte,a nie młode.
Nie mogłam utrafić nigdy na małe,bo na działce codziennie nie bywam.Te które zrywałam miały ok.25 cm,a trafiały się jeszcze dłuższe.U mnie nie był zbyt plenny,ale w szklarni nie mam dla ogórków dobrego klimatu.Może z gruntu byłby smaczniejszy?
Trzeba powiedzieć,że jest to roślina o bardzo ładnych owocach.Są maczugowate,wzdłuż żebrowane i mają ładny seledynowy kolor.
Zachęcam do posiania,a nuż okaże się że tylko mnie nie smakował.
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Ogórek melonowy

Post »

Myślę, że będzie mi smakował :D Dziękuję bardzo za wszystkie uwagi, Kaju ! Mam zamiar wysiać całą paczkę :lol:
myślę, że wystarczy mi miejsca na ogrodzie, bo moje plany na ten rok nie stanęły tylko i wyłącznie na ogórku melonowym :twisted:
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Ogórek melonowy

Post »

Moje ogórki melonowe. Trochę mizerne przez te chłody i deszcze, ale ostatnio ruszyły :D
Obrazek
:wink:
Awatar użytkownika
Thilien
100p
100p
Posty: 109
Od: 26 cze 2007, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krzeszowic
Kontakt:

Re: Ogórek melonowy

Post »

Jak się miewają Wasze ogórki melonowe? Ja swoje wysiałam dość późno i jeszcze nie kwitną, ale mam nadzieję na jesienne ogórkobranie :) Jeszcze nie mam doświadczeń z ogórkami melonowymi - pierwszy raz w tym roku uprawiam.
Co ciekawe, po angielsku nazwa to Armenian cucumber czyli ogórek armeński, a właściwie to odmiana melona (Cucumis melo var. flexuosus)
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Ogórek melonowy

Post »

No hej :D
Moje kwitną.. i na razie tylko tyle. Kwiatków żeńskich póki co nie widać..
Ciekawostka ciekawa :lol: Nie słyszałem.. :oops:
pozdrawiam :wit
Pozdrawiam Marek
Mój "mały" zakątek... - czyli ogród i pogaduchy
Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia. [Mark Twain]
Awatar użytkownika
Yvona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1559
Od: 31 sie 2011, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin/ Zachodniopomorskie

Re: Ogórek melonowy

Post »

Moje też kwitną, ale żadnego ogórka jeszcze nie widać. Ogólnie krzaki wątłe, nijakie. W przyszłym roku dam sobie z nim spokój.
Trzeba być szalonym, żeby za własne pieniądze katować się w górach...
Trzeba być głupim by tego nie robić.
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Ogórek melonowy

Post »

Tak, to na pewno. W maju/czerwcu, gdy było ochłodzenie ogórki "zwykłe" dawały sobie radę, zas melonowy ledwo co sie trzymał. Teraz jest spory, ale co z tego ? Zwykłe ogórki zbieramy już od lipca, a na melonowych nawet zawiązek nie ma.
Szkoda, ale ważne że próbowaliśmy, a że nie wyszło, to już nie nasz problem.
PS. To fasolnik chiński w gruncie już owocuje i ma ładne strączki, a on był w gorszym stanie jak ten ogórek. Za rok jak będę miał wybierać to kupię fasolnika niż "Ogórka melonowego".
Pozdrawiam :wit
Pozdrawiam Marek
Mój "mały" zakątek... - czyli ogród i pogaduchy
Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia. [Mark Twain]
gregorygardener
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 3 lut 2012, o 01:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Ogórek melonowy

Post »

Marcoo16 pisze:No hej :D
Moje kwitną.. i na razie tylko tyle. Kwiatków żeńskich póki co nie widać..
Ciekawostka ciekawa :lol: Nie słyszałem.. :oops:
pozdrawiam :wit


Ogórek melonowy (podobnie jak inne odmiany melona) najobficiej owocuje na pędach bocznych więc żeby przyśpieszyć owocowanie i zwiększyć plon należy uszczknąć główny pęd w celu rozkrzewienia, ja uszczykuję młode rośliny za 5 liściem. Na bocznych pędach rośliny wytwarzają więcej kwiatów żeńskich.
Awatar użytkownika
Marcoo16
1000p
1000p
Posty: 1053
Od: 24 mar 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Ogórek melonowy

Post »

Próbowałem nawet i tego.. na razie efektów nie widać.. :?
Pozdrawiam Marek
Mój "mały" zakątek... - czyli ogród i pogaduchy
Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia. [Mark Twain]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”