Podlewanie w tunelu i gruncie,ciśnienie wody,

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Podlewanie warzyw w tunelu i gruncie

Post »

To Ci odpowiem, u mnie jest ciśnienie jakbym miał zbiornik na 40 metrach (4atm), ale spadki ciśnień po drodze i dosyć dużego zapotrzebowania w czasie ( około2000 litrów na godzinę) powstaje ciśnienie w taśmach około 0,5 atm (5 metrów). A co do Twojej instalacji, to zbiornik powinieneś mieć jak najwyżej, przynajmniej powyżej 1 metra.
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Podlewanie warzyw w tunelu i gruncie

Post »

W moim przypadku podniesienie zbiornika to nie problem gdyż to jest zbocze góry 625 m.n.p.m.
ogranicza mnie jedynie pojemność zbiornika i częstotliwość dostarczania wody do zbiornika wraz z długością węża dostarczającego wodę do tunelu .
Bardzo dziękuje za podpowiedz , teraz zastanawiam się czy pompować wodę pod górę czy od razu do taśm ograniczając koszty , daje to wiele do myślenia gdyż woda jest swoja pod własnym ciśnieniem
które trzeba zmierzyć , ale nie uwzględniająć podgrzewania .
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Podlewanie warzyw w tunelu i gruncie

Post »

Ciśnienie można ograniczyć nie otwierając w pełni zaworu, a zmierzyć , naciskając linię kroplującą, przy nacisku siłą poniżej 1 kg, powinna się ściskać, zbyt duże ciśnienie, nastąpi jej rozerwanie. Podlewanie po 15 maja już nie ma zbytniego znaczenia temperatura wody, pod warunkiem , że nie będzie to duża dawka naraz.
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Podlewanie warzyw w tunelu i gruncie

Post »

Słoneczko pięknie nagrzewa taki zbiornik , woda wieczorem jest tak ciepła że można by było się w niej spokojnie kąpać , to teraz pytanie czy taka ciepła nie zaszkodzi ?
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Podlewanie warzyw w tunelu i gruncie

Post »

Bez przesady, taka lepsza niż zimna ze studni.
Aneta9333
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lip 2017, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podlewanie warzyw w tunelu i gruncie

Post »

Witam. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć system nawadniania? Jak na razie mam sporo taśmy kroplujacej i teraz co dalej co jeszcze do niej potrzebuje?
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Podlewanie warzyw w tunelu i gruncie

Post »

Taśma kroplujaca to najprostsza sprawa. Schody zaczynają się później.
W zależności jak będziesz zasilała system nawadniający - woda z wodociągu, studni, zbiornika dodatkowego - musisz przygotować się na zakup pompy (chyba że woda z wodociągu) - dobry jest małej lub średniej wielkości hydrofor. Do tego filtr siatkowy. Dalej zbiorcza rura zasilająca taśmy kroplujące, kolanka, trójniki (z zaworami lub bez), korki spustowe zamykające linie kroplujące. Oraz wiele, wiele innych elementów które możesz potrzebować, ale to można dopiero stwierdzić na konkretnym zadaniu nawadniania. Nie da się tak ogólnie powiedzieć.
Firma Dropplant na swojej stronie ma do pobrania plik 'pdf' gdzie jest kilkadziesiąt stron opisu wszystkich akcesoriów do nawadniania kropelkowego, łącznie ze schematami przykładowych instalacji. Plik jest na stronie głównej na samej górze po prawej stronie.
Polecam ściągnąć go sobie i spokojnie przeczytać - wiele spraw się wyjaśni. Ja też taką drogę przechodziłem ;:333

Do Moderatora: nie mam absolutnie żadnych związków z ta firmą i namiar na nią podaję wyłącznie w celu pomocy forumowiczce. Jeśli naruszyłem regulamin, przepraszam, bez żadnych złych intencji.
Aneta9333
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lip 2017, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podlewanie warzyw w tunelu i gruncie

Post »

Miałam cichą nadzieje ze wystarczy podlaczyc do kranu zlaczke i waz nastepnie polaczyc z tasmami i wystarczy :oops: czyli to nie wystarczy? :D :oops:
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Podlewanie warzyw w tunelu i gruncie

Post »

Firma z Częstochowy wyliczyła mi na 80 pomidorów kropelkowe nawodnienie emitery naokoło 200 zeta nie liczę hydroforu ,koszt nie wielki z porównaniem zaoszczędzonym czasem ,godzina co drugi dzień przy gliniastej ziemi i mozna robic co innego ;:304
Aneta9333
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lip 2017, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podlewanie warzyw w tunelu i gruncie

Post »

A skad pobierasz wodę?
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Podlewanie warzyw w tunelu i gruncie

Post »

Aneta jak chcesz tylko podlewać wodą z kranu (bez nawożenia etc) to wystarczy złączka do kranu, wąż do rury rozprowadzającej, rura rozprowadzająca, trójniki, kolanka, korki i taśma kroplująca.
Na przyszłość jak o coś pytasz to nie krępuj się i podaj dokładnie o co Ci chodzi. Zaoszczędzi to czasu odpowiadającym, a Tobie stresu - "ło Jezu, ile to też tego byndzie trzeba" ;:113
Aneta9333
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lip 2017, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podlewanie warzyw w tunelu i gruncie

Post »

https://youtu.be/qJ49cPNUv-g



Taki chcem :-) tylko jakby ktos byl tak uprzejmy i powiedział jaka złączka potrzebna do węża, od tasm do tego malego wężyka?

-- 12 lip 2017, o 20:03 --

Gdybym ja jeszcze wiedziala jak to sie fachowo nazywa :-D
Aneta9333
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lip 2017, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podlewanie warzyw w tunelu i gruncie

Post »

No i przeczytałam to co mi zaproponowałes. Tylko :oops: jakby za duzo jest tych zlaczek tam :oops:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”