Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Jeżeli chodzi o towarzystwo, to u mnie rosną sobie wśród cyklantery ogóreczki Krak.
Zauważyłam, że cyklantera lubi cień, już drugi sezon dobrze rośnie w miejscu, gdzie słońce jest tylko w godzinach porannych.
Obrazek

Pozdrawiam
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5745
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

:wit Czy nasiona Cyklantery są dostępne w normalnych nasienniczych sklepach? Czy raczej trzeba szukać w sklapach internetowych?
Zaintrygowała mnie ta roślina,chętnie bym spróbowała ją po uprawiać...Mam idealne zaciszne, słoneczne miejsce,w skrzyni gdzie uprawiałam dynie .
W tym roku nie będzie u mnie dyń (mały ogród),ale te dzikie ogórki mogly by u mnie poszaleć ;:3
pianista
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 9 maja 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Na FO poruszany był jako sposób walki ze ślimakam,i odgradzanie od sadzonek cyklantery przez wysypywanie wapnem palonym. Przeszukałem strony wujka googla i w pobliżu Warszawy nie daje rady kupić. Ma ktoś z forumowiczów może inny pewny adres, o którym ja nie wiem :?: Trzeba coś myśleć, aby z pracy na działce cóś mieć - łyse czuwają ;:oj
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Nasiona cyklantery będą też dostępne na dyniowej AWN, juz teraz jest ich sporo.
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

U mnie ślimaków trochę było, ale je usuwałem. Polecam poszukać miejsca, gdzie mogą one przebywać lub samemu takie miejsce stworzyć. U mnie codziennie ślimaki przychodziły do dołu przykrytego nierówno płytą.

Uprawa achochy:
https://www.youtube.com/watch?v=vO1081FyOBI
pianista
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 9 maja 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

A gdyby tak do ochrony użyć osłonek plastykowych jak do drzewek w szkółkach - takie, które zwijają się w kształt rury. 30 szt takich osłonek o wymiarach szer 25 wys.100 kosztuje ok.48 zł. Można przeciąć na pół i już mamy 60 szt. Nie wiem tylko jaka jest średnica otworów, żeby te stworzonka nie przelazły do środka ;:oj
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Ja w początkowym etapie po wysadzeniu sadzonek do gruntu, nakładałam na nie butelki 5l po wodzie (obcięte dno, szyjką do góry, na chłodniejsze noce zakręcałam nakrętkę i robiła się z tego mini szklarenka. :wink: Głównie była to właśnie ochrona przed ślimakami, ale równocześnie zabezpieczało to przed chłodem. Jak podrosły tak, że się nie mieściły, to butelkę ściągałam i takich dużych sadzonek już ślimaki się nie tykały. A mam u siebie ślimaków zatrzęsienie. :roll:
pianista
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 9 maja 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Butelki już zbieram, wydatek mały a i woda się przyda. Popiół drzewny zbieram. Skorupki od jajek zbieram. Preparaty na ślimaki kupione. To już prawie arsenał :!: Są jeszcze jakieś pomysły ;:oj ;:138
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 966
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Armata! :;230
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Sypałam w zeszłym roku o superfosfay na ślimaki. Miałam granulki snacol, ale ślimaki podgryzały mi małe dynie wysadzone na kompostowniku i szkoda mi było przytruwać metr kompostu. Wysypałam dookoła dyń granulowane superfosfat, rano zbierałam ślimory, które zaśluzowały się po przejściu przez granulkę i zdechły. Dla kompostu na pewno ta garstka nie była toksyczna, dyniom też nie zaszkodziło. Polecam!
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Kluska11
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 kwie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Nabrałam wielkiej ochoty na uprawę cyklantery. Bardzo intryguje mnie smak tego "ogórka", szczególnie że wypowiedzi forumowiczów na ten temat bywają zgoła różne (a sama nie miałam jeszcze okazji popróbować). Jeżeli tylko zdobędę nasionka, to w tym sezonie zadebiutuję z jej uprawą.

pozdrawiam, Kluska
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 369
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

pianista pisze:Butelki już zbieram, wydatek mały a i woda się przyda. Popiół drzewny zbieram. Skorupki od jajek zbieram. Preparaty na ślimaki kupione. To już prawie arsenał :!: Są jeszcze jakieś pomysły ;:oj ;:138

U mnie sprawdzone -wiaderko,rękawiczki ,latarka i najlepiej po każdym deszczu spacerek po ogrodzie.
Gorzej było co dalej z wiadrem golasów zrobić? Ale to już zostawiałam mojej lepszej połowie.
Myślę,że poskutkowało, bo już dwa lata pojawiają się nieliczne egzemplarze,choć ogród mam otoczony strumykiem a więc stanowisko dla ślimorów sprzyjające :heja
A w temacie cyklantery, po drugim podejściu do uprawy, będzie u mnie na zawsze.
pozdrawiam
Alicja
Rynka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 mar 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Cyklanterę mam od dwóch sezonów i zaliczyłam ją do kategorii "niezbędne". Właśnie się zajadam jej kiszonymi owocami. Ukisiłam we wrześniu, z takimi samymi przyprawami jak ogórki, a całość powędrowała do piwnicy. Fajnie tak sobie wyjąć taki słoiczek w lutym :)
Dodatkowo ze wszystkich dojrzalszych owoców wybieram nasiona i suszę. Świetnie się sprawdzają zimą na kiełki!

Kluska11 Mogę się podzielić nasionkami, bo mam cały zapas.

Cały problem z cyklanterą jest taki, że trzeba mieć na nią dużo miejsca. Jakbym miała go więcej, to pewnie sadziłabym po 10-15 sadzonek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”