Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Widziałam w necie taki patent - siatka przymocowana pod ostrym kątem do deski, żeby nie mogły przeleźć, bo musiałyby być do góry nogami:

https://www.youtube.com/watch?v=9YAG20OhkW8

Ale u mnie ślimaki zżerają tylko fasolkę i chrzan, cyklantery na razie nie ruszają, może nie lubią?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

W gruncie też szybko kiełkuje. Tylko rośnie jakoś wolno ;:224

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Na moich pojawiają się pierwsze kwiaty. :D

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

mymysteryy Kasiu - jeszcze teraz możesz rozwinąć między prętami siatkę i będzie gęstwina, bo ona też na boki lubi chodzić i będzie "zielona ściana". Ja do pergoli właśnie dzisiaj przymocowałam siatkę i już po niej idzie od dołu -mam mniejsze sadzonki bo nasiona nie chciały wschodzić i dopiero sąsiad poratował. Ta siatka to kupiona w Netto do ochrony na czereśnie. Wytrzymuje, bo cyklantera jest dość lekka a ogóreczki nie nadążają rosnąć bo na bieżąco konsumowane. Możesz ewentualnie umocować cienkie sznureczki a zobaczysz, że jej wąsiki to polubią.
Pozdrawiam Krystyna
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Też używam takiej siatki, której nie stosuję przeciw szpakom od czasu kiedy jeden się w nią zaplątał. Do cyklantery jest idealna, do fasolki zresztą też niezła.
Dorota
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Dzięki Krysiu za podpowiedź. ;:196 Miałam zamiar właśnie zrobić tam zieloną cyklanterową ścianę, by zasłonić nieciekawy widok, ale planowałam rozciągnąć sznurek między konstrukcją pergoli. Twoja sugestia z siatką wydaje się być ciekawsza. ;:108
Jowita37
100p
100p
Posty: 193
Od: 27 lut 2016, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k/Zawiercia

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Moją cyklanterę zniszczyły ślimaki zjadając stożek wzrostu ;:145 Miałam więcej sadzonek, ale posadziłam z braku miejsca tylko jedną, a resztę rozdałam ;:223 Położyłam na wacikach resztę nasion i tylko jedna puściła kiełek, jak pech to pech. Stoi sierota na parapecie, ma ze 30 cm, muszę ją posadzić, ale przy moim szczęściu pewnie nie spróbuję nawet owoców w tym roku ;:222 W przyszłym roku drugie podejście.
pianista
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 9 maja 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

W sprzedaży nazywa się to siatka rusztowaniowa o wymiarach 2,57 x 10 m cena 33,40 PLN netto/brutto ? w sklepie ogrodniczym sprzedawano taką siatkę po 7 zł za 1 mb ale powinna być dobrym zabezpieczeniem. Ciekawe czy te bezskorupowce zdążą pokonać przez noc 2 x 2,5 m :?: ;:oj
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Jak tam Wasze cyklantery? Bo u mnie się jakoś ociągają. Ani się nie rozrosły spektakularnie, ani nie owocują.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

U mnie też w tym roku za bardzo nie poszalały ze wzrostem i krzaczek raczej marny (może dlatego, że posadziłam go w cieniu wielkiego dębu), ale co do owocowania, to nie narzekam i już od jakiś trzech tygodni podjadamy małe cyklanterki. :heja
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

W porównaniu do lat poprzednich to jest okaz mikry ;:222 Kwiecia sporo ale nie tego co potrzeba. Przypuszczam, że to wina pogody - po prostu jest za zimno dla niej. Nocą często poniżej 10-ciu stopni, do tego bardzo silny deszcz, który trochę ją uszkadza. Dobrze, że w zeszłym roku zrobiłam trochę zapasu bo na nqadmiar się nie zanosi - oby było cokolwiek do spróbowania.
Pozdrawiam Krystyna
3emfipa
50p
50p
Posty: 89
Od: 25 kwie 2017, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Dla tych, co nie wiedzą co zrobić z nadmiarem przesyłam przepis :-)
Poza tym, polecam dać owockom podrosnąć, w przepisach z Ameryki Południowej królują cyklantery wielkości sporej papryki :-)

Składniki (dla 2 osób)
0,5 kg młodych owoców cyklantery
1 fioletowa cebula
1 dojrzały pomidor
1 średnia papryka
1 ząbek czosnku
olej
sos sojowy
 
Przygotowanie
Patelni lub woku podsmażamy na oleju posiekany czosnek, dodajemy cebulę pokrojoną w ósemki i smażmy aż się lekko zarumieni.
W międzyczasie przygotowujemy cyklanterę ? większe sztuki rozkrawamy na pół i wyjmujemy nasiona i włóknisty miąższ, mniejsze można zostawić w całości.
Wrzucamy cyklanterę do woka. Krótko potem dodajemy paprykę pokrojoną wg preferencji w paski lub kostkę. Smażymy wszystko do miękkości.
Dodajemy pomidora pozbawionego pestek również pokrojonego w ósemki. W zależności od upodobań kończymy gotowanie kiedy pomidor jest jeszcze jędrny lub gotujemy aż się rozpadnie.
Solimy i pieprzymy. Dodajemy kilka kropel sosu sojowego.
Podajemy np. z podsmażonymi ziemniakami.
Można podać z ryżem, kaszą, chlebem lub makaronem.
Smacznego.



Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Achocha / Cyklantera / Dziki ogórek cz.2

Post »

Dzięki za przepis. Właśnie się zastanawiałam, kiedy to zrywać, teraz jest u mnie długa na palec mniej więcej. Czyli można zostawić, żeby jeszcze większa podrosła? W niektórych nasiona już teraz są ciemne. I jakoś wolno rośnie, bez porównania z ogórkiem :D
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”