Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2300
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Jeśli ziemia jest kiepska, to Dolomit nie zaszkodzi, ja bym zrobił analizę ziemi po 1 zbiorach.
Moje wątki
Festina Lente
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

rebeko pisze:Jaka (i czy jest) zalecana średnia ilość obornika na m kw.? Mam piaszczystą glebę, ubogą w próchnicę i chciałabym zastosować obornik, taki od gospodarza, tylko nie wiem czy nie będzie go zbyt dużo - ok. 3 ton na działkę 470 m kw., ale z tego niemal połowa to trawnik, a reszta grządki warzywne.
Pod uprawę masz ok 250 m2 ? Zawartość azotu to 5-7 kg/t obornika od zwierząt kopytnych i od 10 do nawet 50 kg/t dla pomiotu ptasiego.Przujmijmy 5kg/t,czyli 5g/kg.Zakładając ilość 120 mg(0,12g)/litr podłoża ,na metr kw. wypada dać 0,12x200=24g azotu,czyli 5 kg/m2 obornika-1250 kg/250m2.Zakładam miąższość nawożonej warstwy 20 cm,więc jeden metr kw.ma objętość 200 litrów.Podobne obliczenia należy przeprowadzić dla innych pierwiastków i ew uzupełnić nawożeniem mineralnym ,ale do tego potrzebna jest analiza gleby.Oczywiście metodą uniwersalną ,nie polową.
http://iung.pl/dpr/nawozy_naturalne_rodzaje.html
http://www.podrb.pl/produkcja-rolnicza/ ... ralne.html
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Dziękuję za wyjaśnienia
zakrzew
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Turek wlkp

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

:wit Analizy robiła nie będę bo na taki kawałek ziemi (3m/9m) to się chyba nie opłaca. Nawet nie wiem gdzie takie coś się robi i ile to kosztuje. Obornik wkopałam w ziemie dość gęsto bo na te metry poszło mi 9 taczek. A co do tych warzyw to co się stanie jak bym posiała marchew? Nie urośnie, czy będzie nie dobra do jedzenia? Przepraszam, że tyle pytam ale jestem zielona. W tym roku pierwszy raz miałam ogród i nie za dobrze mi wyszło. Nic nie chciało rosnąć. Pietruszka zamiast w korzeń poszła w liście, marchew jak zapałka, pomidory nie chorowały ale cały czas im czegoś brakowało. Jedyne co rosło to sałata i rukola ale i tak były gorzkie.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

http://www.gmina.turek.pl/pl/20/informacje/2/167/ Dowiedz się ,może taka akcja będzie i w tym roku.Analiza kosztuje ok.50 zł.Pamiętaj,że MUSI być zrobiona metodą uniwersalną.
Dobrze wiedzieć ,co siedzi w glebie.Po co masz się stresować,że pracujesz,doglądasz i żadnej satysfakcji.
http://www.magazyndomowy.pl/grupy-plodozmianowe/
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

zakrzew!

Jak dobrze zrozumiałam to co napisałaś, to w/g mnie za dużo tego obornika dałaś.
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Warzywniak ograniczony.

Post »

Cześc wszystkim :wit

Przejdę do sedna. NIe chce mi się bawić w duży warzywniak. Pomyślałam że może da radę założyć warzywniak w pakach po jabłkach. paka ma około 50 dł 40 sz i 40 gł. Jakie warzywa można hodować w takich warunkach? Czy to wypali?
Moze jest już podobny temat ale nie potrafię znaleźć ;:124
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Warzywniak ograniczony.

Post »

Ostatnio oglądałam na Domo+ jakiś program o angielskich ogródkach, pokazywali akurat mały ogródek w Londynie, kobitka w skrzynkach miała warzywa i w donicach glinianych mniejszych truskawki i większych marchewki, buraczki itd. Fajnie to wyglądało ale roboty z tym chyba więcej niż z tradycyjnym warzywnikiem. No i tam panował półcień i wilgotność wiadomo inna..
Pozdrawiam ;)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Obita wyguglaj sobie uprawa pojemnikowa warzyw.Można też tak Obrazek ,albo tak Obrazek
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Sądzę że taka głębokość to nawet i na korzeniowe spokojnie wystarczy, więc nie za gęsto ale wszystko się nada (pamiętając że przy korzeniowych dobrym sąsiedztwem są warzywa o płytkim systemie korzeniowym aby nie konkurowały o pokarm).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

np w jednej skrzynce marchewka i sałata tak? :D Skrzynki nie są takie małe wbrew pozorom. Myślałam nad pomidorkami koktajlowymi, sałatą, koperkiem. szczypiorkiem i może fasolka szparagowa? Skrzynki mam 3 :)
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Według mnie może być nawet normalny (duży) pomidor. Sałata, koperek, szczypiorek powinny się spokojnie udać. Fasolka szparagowa zresztą pewnie też. Jest też fasolka doniczkowa. Ja bym jeszcze pomyślał o papryce słodkiej. Jest też choćby mini bakłażan :)
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Nawet i cukinia mogłaby się udać, po uprzednim zmieszaniu ziemi ze sporą ilością nawozu (wiadomo żarłoczne są maleństwa), a te pojemniki jak wyglądają? mają duże szpary czy są licie zbite? (myślę nad najodpowiedniejszym sposobem podlewania w tym momencie :wink: ).

Marchewka z sałatą hmm... może być troszkę ciasno chyba że sałata byłaby obrywana systematycznie bo marchewka wbrew pozorom musi mieć miejsce na rozłożenie liści (dopiero wtedy dobrze rośnie), chyba że jeden pasek marchewki przy brzegu pojemnika a po drugiej stronie sałata.
Do korzeniowych podobno dobrze pasuje por, fasolka, pomidor, rzodkiewka, cebula.
Z koprem będzie dobrze rosnąć sałata, tak że najpierw posiać koper aby trochę podrósł a gdy nadejdzie czas sałaty to będzie już trochę wyrośnięty (chyba że masz zamiar siać sałatę, to wtedy w rzędzie wysiać sałatę a między rzutowo koperek, jak będzie za gęsto wschodzić można od razu zrobić przerywkę większych sztuk i od razu zużyć w kuchni :wink: ).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”