Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Proszę o przepis na sos z cukinii.
Ja będę jutro na działce po 10 dniowej nieobecności. Oceniam, że jest tam sajgon cukiniowy.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Oby nie ślimaczany raj :roll:
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Cukinie mam w skrzyni podniesionej ponad poziom gruntu. Może nie będzie tak źle. :) Jutro dam znać. Mąż mówił, że jest dużo owoców.
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Zrobiłam sos ''na pałę''. Użyłam kombinacji kilku przepisów. Cukinie (dużo dużo cukiń) starłam na tarku na grubych oczkach, zasoliłam, poczekałam pare godzin potem odlałam i wycisnęłam sok z tych wiórów. Po odciśnięciu objętość zmalała o połowę. Cebulę drobno pokroiłam, zasoliłam na pare godzin tak jak cukinie. Selera ilość ''na oko'' też na tarku, paprykę czerwoną posiekałam i zblenderowałam. Wrzucałam do gara po kolei cukinie, cebulę, selera, posiekane pomidory i zblendowaną papkę z papryki. To wszystko chwilę się gotowało, nie aż tak długo bo cukinie zrobione na tarku dużo dużo szybciej sie rozsmażają, a wyciśnięcie soku przyspieszyło uzyskanie gęstości. Zagotowałam to, potem zmiksowałam blenderem, jeszcze chwilę pogotowałam, na koniec dodałam ocet, cukier, pieprz czarny, bazylię, oregano i 2 ''fixy do spaghetti bolognese''. Wszystko ''na oko''. Nie dodawałam soli bo było dość słone po zasoleniu. Chwilę jeszcze podgotowałam i dałam do słoików, nie pasteryzowałam. Używam tego do robienia spaghetti. Warto nabyć blender ręczny z metalową końcówką, naprawde ułatwia życie.

Myślałam jeszcze nad zrobieniem klasycznego ''ketchupu z cukini'' ale miałam nadzieje że dołączę do tego pomidory z ogródka ,a teraz już nie wiem czy coś mi urośnie z tych pomidorów.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Dziękuję za przepis akacjowa :)
Awatar użytkownika
harwi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 5 mar 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Akacjowa a mnie zainteresowała ta sałatka z cukini ja mogę prosić przepis na nią? i jak ja później do czego jakich okazji wykorzystujesz? Też mam troszke tej cukini cześć porozdawałam cześć na grila ląduje, placki itp itd i mi się troszkę przejadło ale tak w zimie może mi się zatęskni ;)
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

A to mój sposób na cukinię. http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=182
Niestety jeszcze pozostałych składników brakuje. Ale już niedługo :lol:
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Cukinie rozkrawam wzdłuż na 2 części, łyżką usuwam środki. To co jest wydrążone kroję w kostkę, zasalam w jakiejś większej misce. Cebulę kroję w grube piórka i też zasalam. Marchewkę w grube plasterki. Paprykę w paski. Wszystko stoi sobie w osobnych naczyniach, jak cukinie trochę odstoją, wypuszczą soki , zaczynam robić zalewę i gotować sałatkę. Zalewa jaką stosuję jest taka : 6 szklanek wody, 1 szklanka octu, pół szklanki cukru, 1 duża łyżka soli, przyprawy. Ale (!) ocet nie dodaje się od razu. Najpierw wlewam wodę, cukier i sól i wrzucam marchewkę na chwilkę, żeby zmiękła, dopiero potem ocet i resztę składników (warzyw). Inaczej marchewka by nie zmiękła i byłaby twarda. Wszystko wrzucam na wyczucie po klika garści, tak aby było w proporcjach które ja lubię. Dodatkowo w drugim garnku mam zagotowaną porcję zalewy (juz z octem), którą dolewam do pełna w słoiki - jak przerabia się większe ilości to trudno wymierzyć ilość składników wrzucanych do garnka tak żeby zalewa je pokryła. Jak nakładam w słoiki to po prostu dolewam jeszcze troche do wierzchu. Mam wielka łychę metalową którą fajnie się nalewa w słoiki. Po napełnieniu słoiki zakręcam. Nie pasteryzuję, wieczka się zapadają i gotowe.
Mam nadzieje że w miarę zrozumiale to wyjaśniłam, bo zrobienie tej sałatki nie jest trudne.
Sałatkę jem do obiadów np zamiast ćwikły itp.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Moje cukiniowe zbiory. Dziś zbierałam też ślimaki :wink: Na szczęście zadowoliły się aksamitką rosnącą nieopodal. Obok pierwszy zbiór ogórków i chrzan do nich.
Obrazek
Awatar użytkownika
harwi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 5 mar 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Akacjowa Dzięki wielkie wydrukowałam sobie i na bank wypróbuje ;:136
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Może ktoś podpowiedzieć dla czego gniją tak młode cukinii?
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ekaterina
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Chłodno i mokro. Poza tym obrywaj resztki kwiatów bo to od nich najczęściej zaczyna się gnicie. Początkiem gnicia mogą być też uszkodzenia zrobione przez ślimaki.
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.3

Post »

Dzięki. Bo gniją i te męski kwiaty.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”