Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.5

Post »

A ja swoją widziałem w zeszłą sobotę i kolejny raz dzisiaj. Wówczas miała już jedną dyńkę. Dzisiaj widziałem 2 :) obie się same zapyliły. ;:oj Jak czytam jak kombinujecie żeby zapylić dynię, to mam wrażenie, że moja jest bezobsługowa ;:136
:)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.5

Post »

jabu Sporo osób chce mieć określony krzyż swojej dyni, a nie jakiegoś kundelka, stąd to latanie. :wink:
arkawroc
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 sty 2011, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: wrocław

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.5

Post »

Dokładnie przeprowadzając kontrolowane zapylenie mam większą pewność co do genów oraz że została w 100% zapylona. :)
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.5

Post »

Kundelek? ;:145 :roll: Aja w nią całe serce włożyłem a wy piszecie,że mam kundelka? ;:223
Mam jedyną dynię w okolicy. Jak może się zapylić czymś innym ?
:)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.5

Post »

Tu nawet nie chodzi o to. Dynia i tak zapewne urośnie wielka ale to o dalsze losy chodzi, w sensie nasiona. Profesjonalni hodowcy przychylniej patrzą na nasiona kontrolowane. nawet jeśli jest to self, niż na zapylanie otwarte dyni. Ja naprzykład nie wysiałbym nasiona ,,Open" ale Ja jestem złym przykładem, bo na pewno na nasiona znaleźliby się chętni ale yhm.. :wink:
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.5

Post »

E to luzik to moja pierwsza dynia i z nasion kupionych w sklepie. To odmiana Atlantic Gigant
:)
Awatar użytkownika
Skrzyp
100p
100p
Posty: 159
Od: 17 maja 2016, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DOLNY ŚLĄSK

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.5

Post »

BŁAŻEJ
Wiesz może czemu u mnie męskie kwiaty jeszcze nie kwitną?
Gdzie żeński za 2m już dzisiaj się otworzył i nie ma czym zapylić!
Ale i tak ten owoc dziś oberwę bo jest za blisko :D
Żeński kwiat potrzebował 9 dni do zapylenia, a ile potrzebuje męski żeby się otworzył?
Bo już mam na pędzie głównym swojego lidera do zapylenia ale to za kilka dni dopiero
Mam nadzieje że będę miał czym zapylić :D
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.5

Post »

jabu Chyba że tak. :) To mogłeś chociaż poćwiczyć zapylanie. :wink:

Skrzyp Z tymi kwiatami czasami wydażają się różne akcje. Albo żeński kwitnie pierwszy albo kwitnie pełno męskich wcześniej, a jak zakwita żeński, to akurat męskiego nie ma. :D Ciężko znaleźć jakąś przyczyne. Ja dlatego mam zawsze więcej krzaków niż jeden, a i do znajomego zaglądne jak widze że u mnie nie ma męskich.

Ile czasu na otwarcie nie mam pojęcia, bo nie liczę ale tak wzrokowo umiem sobie określić kiedy mi się żeński otworzy. Jednak dużo od pogody zależy.
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.5

Post »

Czytając to co piszecie wpadłem na trochę dziwne pomysły, pytania. Pewnie głupie, ale czemu by o tym nie napisać ;)

Czy nie ma tak, że zapylając kwiatem męskim nie lepiej brać taki, który jest z dyni większej wagowo? Przykładowo mamy do wyboru kwiat męski dyni 300kg i 500kg. To czy nie lepiej zapylić obie dynie kwiatem męskim z dyni 500kg? Może to chociaż minimalnie wpływa na plon.

A może można zapylić kwiat dyni męskim kwiatem innej rośliny dyniowatej? Ktoś próbował?

:wit
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.5

Post »

Wg mnie efekt zapylenia przez nas, będzie widoczny dopiero w nastepnym pokoleniu, a to co wyrasta jako owoc, to efekt krzyża matki. :)

Co do samej wagi zapylacza, to noekoniecznie ona musi odgrywać najważniejszą role. Bardziej patrzy się na to jakie geny on może przekazać nasionkom. :wink:
Awatar użytkownika
Skrzyp
100p
100p
Posty: 159
Od: 17 maja 2016, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DOLNY ŚLĄSK

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.5

Post »

Jutro pierwszy męski kwiat się otworzy, w końcu może zaczną kwitnąć :D
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
ogrodnikk
500p
500p
Posty: 574
Od: 25 maja 2012, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.5

Post »

Tak jak pisałem , pęd główny padł przy długości około 70cm , jako pęd główny puściłem pierwszy pęd boczny . Teraz ma jakieś 3m i na końcu pojawiła się dyńka :heja może coś jeszcze urośnie w tym sezonie ;:138 W zeszłym roku jak już główna dynia przestała nabierać wagi zawiązałem 2 kolejne na krzaku , na pędach bocznych i to w okolicach 6 metra . Efekt był taki że dochowałem się jeszcze dwóch dyń , 70kg i 50kg ale były jeszcze "młode" tylko zabiły je przymrozki ;/

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mayaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 cze 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia olbrzymia - wszystko o uprawie giganta cz.5

Post »

Witam serdecznie wszystkich miłośników dyni obrzymiej, od dawna czytam to forum, teraz i ja mam dwie dynie w ogródku! Zawiązały mi sie kwiaty żeńskie na jakims metrze pędu głównego, czy to nie za blisko Bardzo proszę o zaakceptowanie mnie do grupy na fb, wysłałam prośbę juz kilka dni temu, z góry dziękuję! Agnieszka G
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”