Uprawa melonów cz. 2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
RODBiala
50p
50p
Posty: 55
Od: 21 mar 2014, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Ad elaos - odradzam eksperymentowanie z wysiewem nasion ze sklepowych melonów. Uprawa melonów wymaga produkcji rozsady, hartowania jej i wysadzenia w maju gdy już jest zagwarantowana dosyć ciepła pogoda. Moim zdaniem szkoda zachodu i niepotrzebnego ryzyka z nasionami sklepowych melonów- one są po prostu z innej strefy klimatycznej są wrażliwsze na chłód i później dojrzewają niż nasze Polskie odmiany- zdjęcia opakowań i ich nazwy w moim poście powyżej. Także zacznij od odmian krajowych (jak Ja) a dopiero w kolejnych latach można poeksperymentować z nasionami z owoców sklepowych. No i najważniejsze na koniec- zrób analizę gleby- jak nie ma w niej optymalnej zawartości pierwiastków to dyniowate chorują rosną i owocują słabo ...
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

RODBiala
Dzięki za odpowiedź. Tak się spodziewałam, ze to inna sfera klimatyczna. Glebę dla dyniowatych mam raczej dobrą, dynie i arbuzy ładnie rosną. Niestety arbuzy dopadła fuzarioza i na przyszły rok mam zamiar pobawić się w szczepienie i zastosować Polyversum.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Elu, jestem fanatycznym melonożercą :oops: i nie kryje tego uzależnienia przed nikim. Melony uprawiam od kilkunastu lat i nie jest to szczególnie trudna sprawa.
Jeśli chodzi o odmiany, to z polskich jedyną, którą polecam, to Melba - ale każdemu smakuje co innego, więc nie traktuj tego jak wyrocznię. Melba plonuje równo i obficie. Próbowałem inne (Emiry, Seledyny etc) - ale to nie moja bajka. Czy zbierać własne nasiona - jeśli jesteś w stanie zebrać nasiona z zapylenia kontrolowanego - zdecydowanie TAK. Trochę pracy przy tym jest, ale masz pewność co do świeżości nasion (a różnie bywa z tymi ze sklepu, kiełkowalność 0% to bardzo częste zjawisko przy rodzimych nasionach). A jak policzysz dziesiątki różnych nasion, które co roku kupujesz, to i sens ekonomiczny takiej pracy jest.
Próbowałem uprawę melonów z różnych części świata, i myślę, że dalej będę to robił. Ot, ciekawość czegoś nowego, taki Krzysiu Kolumb von Melon ze mnie :uszy
Melony francuskie i włoskie jak dotąd niezbyt mi się udają - chyba klimat nie ten. Elegancko i obficie rosną i plonują melony rosyjskie - genetycznie przystosowane do trudniejszego klimatu niż u nas.
W tym roku długi strzał - próbuję melony japońskie i hamerykańskie - choć może z tego nic nie wyjść, bo z powodu robót budowlanych opóźniło się bardzo znacznie wysadzanie do foliaków.
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Melba zapisana z wykrzyknikiem :D . Kupiłam w sklepie melona Honey, bardzo słodki i bardzo soczysty, ciekawe czy to to samo co Honeydew, uprawiany tu przez forumowiczów.
Przyjdzie zima to będzie czas na czytanie i rozgryzanie gatunków.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
RODBiala
50p
50p
Posty: 55
Od: 21 mar 2014, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Po wczorajszej wizycie na działce nowe fotki 23.07.2017
Obrazek
Seledyn osiągnął pokaźne rozmiary i wraz z dojrzewaniem pojawia się na nim siateczkowanie
Obrazek
Ten to największy Junior lub Emir z odcienia zielonego zaczyna przechodzić w żółty
Obrazek
A ten melonik jest o tyle ciekawy że jako jedyny jest okrągły, podczas gdy wszystkie pozostałe są jajowate.
Obrazek
Ten rok zaliczam do mokrych- co kilka dni burza i jak dotychczas tylko kilka razy od maja musiałem podlewać ogórki i melony. Aby zapobiec
gniciu od podłoża owoców podłożyłem pod melony kawałki styropianu.
wasmarcin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lip 2017, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroby i ochrona melona

Post »

Witam, w tym roku uprawiam w gruncie melony, cantalup i wszystko byłoby ok, gdyby nie zmiany na liściach które postępują. Jeśli ktoś wie co to za choroba i czym najlepiej jej zapobiegać, będe wdzięczny za pomoc (dotychczas wykonałem dwukrotnie zabieg preparatami układowymi przeciw mączniakowi prawdziwemu Nimrod 250EC i Prosper 300 w odstępie 14 dni, bo takie miałem pod ręką, lecz poprawy, ani zatrzymania choroby nie widać).
Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Twój post to wygląda jak reklama śor :wink:

No w każdym razie jak na moje oko, to one są zagłodzone, a chyba brak m.in. potasu,
zobaczymy czy ktoś coś powie jeszcze.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Choroby i ochrona melona

Post »

wasmarcin pisze:Witam, w tym roku uprawiam w gruncie melony, cantalup i wszystko byłoby ok, gdyby nie zmiany na liściach które postępują. Jeśli ktoś wie co to za choroba i czym najlepiej jej zapobiegać, będe wdzięczny za pomoc (dotychczas wykonałem dwukrotnie zabieg preparatami układowymi przeciw mączniakowi prawdziwemu Nimrod 250EC i Prosper 300 w odstępie 14 dni, bo takie miałem pod ręką, lecz poprawy, ani zatrzymania choroby nie widać).
Obrazek
Ja bym zaczął od zacienienia melonów w godzinach największego słońca - jest mocno agresywne. Oraz okrywania na noc agrotkaniną - temperatura spada (u mnie) w nocy poniżej 10C - melony tego nie lubią, oj nie lubią.
RODBiala
50p
50p
Posty: 55
Od: 21 mar 2014, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Oceniając roślinę ze zdjęcia po wyglądzie i rozmiarach - stawiam diagnozę że ziemia na której rośnie jest niezbilansowana pod względem składników pokarmowych.Zrób analizę - zalecenia nawozowe i uzupełnij niedobory .Choroby roślin - zresztą tak samo jak zwierząt i ludzi atakują najłatwiej osobniki niedożywione,zestresowane itd.Już kiedyś pisałem na ten temat - ale się powtórzę - wyniki mojej analizy gleby wykazały 3-4 krotnie za dużo ( w stosunku do normy) potasu i fosforu - i trzykrotnie za mało azotu- sam nigdy bym na to nie wpadł oglądając liście - a jakiekolwiek nawożenie nawozem zbilansowanym pod względem tych trzech pierwiastków wcale by nie polepszyło tego stanu....
Drapichrust
100p
100p
Posty: 139
Od: 13 kwie 2015, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Na moich Emirach w ostatnich dniach pojawiła się siateczka i spękania, Seledyny na razie bez zmian. Mam jeszcze Charentains i widzę, że nie ma szans by dojrzały w gruncie. To mój pierwszy rok z melonami, więc jako nowicjusz zapytam, po jakim czasie od powstania spękań melony dojrzeją? Żadnego zapachu jeszcze nie mają, zresztą musiałem się trochę nagimnastykować, by je powąchać - mam nadzieję, że nikt mnie nie widział :lol:

Emir:
Obrazek

Obrazek

Seledyn:
Obrazek

Widok na poletko:
Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Piękne melonisko, ja w zeszłym roku jak miałam tego siateczkowego i zaczęła się ona tworzyć to nie wiedziałam,
że tak to się dzieje i się wystraszyłam, że melony mi pękają, a tymczasem robiła się piękna siateczka.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Drapichrust Emir pod koniec dojrzewania miał u mnie wyrazistą siateczkę (głębokie rowki),skórka stwardniała i zrobił się żółtawo-kremowy, a jak zapachniał to czuć było miodową woń ''na zicher''.
Drapichrust
100p
100p
Posty: 139
Od: 13 kwie 2015, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.

Re: Uprawa melonów cz. 2

Post »

Wystarczyło kilka dni nieobecności i melony dostały prawdopodobnie alternariozy (okrągłe martwe plamy z kręgami). Proszę o szybką poradę, mam pod ręką Mildex 71,1 WG, Acrobat MZ 69 WG i Ridomil Gold. Żaden z tych środków nie ma na liście zwalczanych chorób alternatiozy dyniowatych, pytanie czy jest sens na siłę używać któregoś z nich? Następny raz będę na działce w środę, wtedy może być za późno.
Ps. Na arbuzach Orangeglo też mam takie plamy. Jeśli wymienione przeze mnie preparaty się nie madają to co polecacie na to kupić?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”