Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dzięki. A czy saletra wapniowa w miejsce cytrynianu lub octanu wapnia coś zmienia?
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Jak dobrze chyba pamiętam aby OW pryskać 7 dni po jakimkolwiek nawozie ( w tym siarczanie magnezu).
Ja w przypadku wyjazdu ( w tej fazie rozwoju pomidora) robię oprysk siarczan magnezu i saletra potasowa po 5gr na litr, ale mnie chodzi o przyspieszenie dojrzewania i dokarmienie. Jak dotąd nie miałam u siebie SZW.
O saletrze wapniowej coś pisał Ludwik żeby jej nie łączyć z czymś, miałam to zapisane ale diabeł nakrył ogonem.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Przepraszam, edytuję post, ponieważ źle przyczytałem, Whitedame pisała o połączeniu siarczan magnezu z saletrą potasową, a ja chciałem się spytać czy można połączyć przy oprysku siarczan magnezu z saletrą wapniową?
Zastanawiałem się nad tym rozwiązaniem, ale z chemii mam wiedzę taką samą jak na temat teorii chaosu, więc sami rozumiecie.
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Nie należy łączyć nawozów wapniowych z magnezowymi, ponieważ magnez jest antagonistą wapnia i utrudnia jego wchłanianie. Dodatkowo, magnez stymuluje szybszy wzrost roślin, co z kolei zwiększa zapotrzebowanie rośliny na wapń. Opryski powinny być wykonane osobno, przy czym - z uwagi na duże różnice w tempie wchłaniania tych pierwiastków - w pierwszej kolejności lepiej wykonać oprysk nawozem wapniowym. Magnez po 3-4 dniach.
W dobrych warunkach pogodowych (ciepło i brak ulewnych deszczy) magnez dość szybko wchłania się również poprzez system korzeniowy, można więc wówczas jednocześnie podlać roztworem siarczanu magnezu i wykonać oprysk dolistny saletrą wapniową.
Pozdrawiam, Dorota
Ponury Ogrodnik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 5 lis 2013, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

O antagonizmie magnezu i wapnia pierwszy raz słyszę.Może z potasem ci się pomyliło?Idąc twoim rozumowaniem jaki sens mają nawozy z grupy wapniowo magnezowych?
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Ponury Ogrodnik pisze:O antagonizmie magnezu i wapnia pierwszy raz słyszę
Zawsze musi być ten pierwszy raz :wink:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... u#p2336240

Jedno nie wyklucza drugiego i może być równocześnie antagonistą też innych pierwiastków. :wit
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Siarczan połączony z wapniem otrzymamy gips, a on już tak nie jest rozpuszczalny w wodzie i mniej przyswajalny przez rośliny.
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Ponury Ogrodnik pisze:O antagonizmie magnezu i wapnia pierwszy raz słyszę.Może z potasem ci się pomyliło?Idąc twoim rozumowaniem jaki sens mają nawozy z grupy wapniowo magnezowych?
Nie, nie pomyliło mi się :D
Saletra wapniowa, o której pisze Tomek, zawiera szybko działające wapno tlenkowe (CaO), które nie może być łączone z siarczanem magnezu w oprysku, bo - tak jak napisał Ekopom - wytrąci się gips.
Nawozy wapniowo-magnezowe, o których piszesz, zawierają słabo rozpuszczalne w wodzie wapno węglanowe (CaCO3), które można doglebowo stosować w połączeniu z magnezem, bo ten z kolei w wodzie rozpuszcza się łatwo.
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Mam saletrę wapniowo magnezową, czy nadaje się ona do oprysku przeciw Szw?
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Jak najbardziej.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

cantati pisze:Nie należy łączyć nawozów wapniowych z magnezowymi, ponieważ magnez jest antagonistą wapnia i utrudnia jego wchłanianie.
Człowiek jednak uczy się przez całe życie.
Tylko czemu w takim razie wapnovit ma dodatek magnezu, który na logikę zmniejsza działanie tego nawozu?
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Trzy posty wyżej tłumaczyła to Cantati!
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Elfia pisze:
cantati pisze:Nie należy łączyć nawozów wapniowych z magnezowymi, ponieważ magnez jest antagonistą wapnia i utrudnia jego wchłanianie.
Człowiek jednak uczy się przez całe życie.
Tylko czemu w takim razie wapnovit ma dodatek magnezu, który na logikę zmniejsza działanie tego nawozu?
Tak, ma niewielki dodatek magnezu, co przy normalnym (zapobiegawczym) zastosowaniu tego nawozu do nawożenia pozakorzeniowego nie robi wielkiej różnicy. To samo tyczy się stosowanych doglebowo nawozów wapniowo-magnezowych. Nawozi się nimi ziemię odpowiednio wcześniej, tak, żeby roślina pobrała potrzebne składniki w odpowiedniej fazie wzrostu.
Powyżej była mowa o nawożeniu interwencyjnym, mającym jak najszybciej dostarczyć wapnia. Nie ma sensu dodatkowo spowalniać wchłaniania łącząc wapń z magnezem, skoro można dostarczyć każdy z tych pierwiastków w osobnym oprysku :)
Pozdrawiam, Dorota
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”