Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Witam, chcę w tym roku do nawożenia rzędowego pod pomidory i ogórki wykorzystać namoczony i przefermentowany nawóz gołębi. Może ktoś doświadczony w tym temacie podpowie, jakie dawki należy zastosować, by nie przedobrzyć ;:218 . Nawóz zalałam wodą 1:1.
Pozdrawiam, Zosia
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Ja zalewam gołębi pomiot w wiadrze zapełnionym do około 3/4 wiadra tym dobrodziejstwem. Jest to świeży pomiot, który moczę około 2 tygodni. Następnie kopię dołek na głębokość około szpadla (biorę szpadel i raz wybieram ziemię) i dołek zapełniam do połowy. Czekam aż wsiąknie, delikatnie mieszam jeszcze z ziemią i zasypuję. Pomidory zazwyczaj, w to miejsce sadzę po około 2 tygodniach, ale zdarzało się, że w dniu wysadzania dawałem pomiot w dołek. To tyle jeżeli chodzi o pomidora, paprykę.
Pod ogórki nawożę rzędowo świeży bardzo wczesną wiosną. Dynie, cukinie, arbuzy i słonecznik dostają podmiot rozcieńczony w dołek w dniu wysadzenia na miejsce docelowe, bo nigdy do końca nie wiem, gdzie wylądują ;:131
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dzięki Andrzeju za cenne rady, właśnie o to mi chodziło ;:180 . Nigdzie nie mogłam znaleźć, ile tego namoczonego nawozu wlać do dołka. O ile dobrze zrozumiałam, pod ogórki w rzędy dajesz suchy nawóz.
Pozdrawiam, Zosia
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

W rzędy ogórków daję suchy albo mokry. Mam swoje gołębie i co tydzień 25 litrów pomiotu ze sprzątania gołębnika. Zimą dodaję do kompostu, a część odkładam na kupkę. Wiosna była mokra to i pomiot był mokrawy.
Zresztą jak wyłożę rzędy pomiotem to zanim go zakopię mocno zlewam wodą, czekam aż wsiąknie i zakopuje.
Ja mam ziemię piaszczystą, szybko wysycha, ale też szybciej jest wszystko z niej wymywane w głębsze warstwy. Dlatego taki nawóz u mnie nie robi szkód, nie poparzyłem jeszcze nigdy w ten sposób sadzonek.
Aha pomiot jest czysty, bez słomy, siana, trocin, itp. Ja taki mam tylko w sezonie letnim z czyszczenia gniazd. Taki pomiot dodaję do kompostu.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Andrzeju, ja mam podobną glebę do Twojej, więc myślę, że Twoja metoda sprawdzi się też u mnie. Pod pomidory dam przefermentowany w dołki, a pod ogórki spróbuję dać suchy. Podpowiedz tylko ile tego dobra sypać na metr bieżący rzędu ;:173 .
Pozdrawiam, Zosia
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

docentandrzej pisze: Pod ogórki nawożę rzędowo świeży bardzo wczesną wiosną. Dynie, cukinie, arbuzy i słonecznik dostają podmiot rozcieńczony w dołek w dniu wysadzenia na miejsce docelowe, bo nigdy do końca nie wiem, gdzie wylądują ;:131
Teraz lepiej żebyś dała przefermentowany. Do siewu już niedaleko.
Co do pytania ile go daje. Odrzucam ziemię na głębokość i szerokość szpadla i wiadro pomiotu o pojemności 15l rozsypuję na rząd około 3 metrowy. Czyli 5 litrów na metr wychodzi. Raczej nigdy tego dokładnie nie przeliczam, podaje więc Ci to orientacyjnie.
Tutaj masz też wątek o nawożeniu rzędowym tak dla lepszego obeznania się z tematem http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0&start=14 .
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Kressowiak1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 17 lut 2016, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Czy suchy granulowany kurzeniec mogę dać do nawożenia rzędowego?
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Kressowiak1!

Poczytaj tutaj najlepiej od początku do końca.Raptem 33 strony a dowiesz się co i jak.



http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 1#p4421321
kamj
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 25 kwie 2013, o 07:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Trochę się gubię w tym wszystkim co przejrzałem od początku tematu. W poprzednich latach nawoziłem sztucznymi nawozami dla pomidorów - pomidory koktajlowe w doniczkach. W tym roku postanowiłem, że będę używał biohumusu. Ale z tego co czytam to jest to za mało, aby pomidory prawidłowo się rozwijały(?). Nie mam za bardzo warunków na gnojówkę... Czy mam wspomagać pomidory jednak nawozami sztucznymi?
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

kamj!

Jak masz niedużo tych pomidorków w donicach to śmiało możesz je dokarmiać nawozami płynnymi typu Florovit do pomidorów i papryk.
Jak masz biohumus to przecież go nie wyrzucisz.Też można wspomagać.
Ale wszystko trzeba stosować z umiarem.Należy obserwować rośliny wcześniej.
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Ma pytanie odnośnie zeszło rocznego kurzaka. Leżał w beczce 50l, która miała dziurę w pokrywie. Naleciało tam sporo deszczówki. Czy taki roztwór kurzaka nadaje się do nawożenia rządowego pod ogórki i pomidory?
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Jak najbardziej się nadaje!
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

A ja kupiłam dziś Humus Active i zorientowałam się, że już go używałam w zeszłym sezonie. Właśnie podlałam nim rozsadę pomidorów i papryki w donicach, zobaczymy efekt.
Iza
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”