Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dobre określenie szczepionka.
Tu spekulacje autorów dotyczące przyczyn tego, że na pokrzywie lepiej rośnie niż na czystych nawozach
Obrazek

Dajesz tyle samo azotu, a w efekcie na pokrzywie jest go o 15% więcej w hodowanej roślinie. Czyli takie suche wyliczenia i porównywanie zawartości chemicznej nie dają pełnego obrazu. Tak samo z analizą gleby. Laboratorium wykaże jakiś tam poziom, ale nie bierze pod uwagę wpływu, jaki zawartość materii organicznej i "szczepionki" mają na dostępność dla roślin.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8639
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Ania Kozula zalecała ładnie kilka lat temu , by przy przenawożeniu azotem stosować pokrzywówkę .
Ja jak czegoś szukam to zawsze w pierwszej kolejności czytam jej rady . ;:215
Szkoda , że już tutaj nie zagląda . ;:145
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Mogę się pod tym podpisać rękami i nogami. Wyniki badania mojej pokrzywówki. Dla ścisłości dodam, że zawartość azotu jest badana tylko w formie azotanowej NO3, więc może go być więcej bo nie jest badana ilość formy amonowej NH4.Pozostałe wyniki są dokładne.

Obrazek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

kaLo pisze: Obrazek
kaLo pisze: Dobrze wypłukałem piasek ( dwa ostatnie płukania zrobiem wodą demineralizowaną do żelazek) i do tak wyjałowionego podłoża wysiałem po kilkanaście nasion pomidorów.Gdy wykiełkowały i rozwinęły liścienie a piasek troszkę wysechł, do każdego kubka wlałem po 100 ml cieczy wg. opisu na plakietkach.
Obrazek
Kalo Śledziłam ten eksperyment i w zdumienie wprawiły mnie pomidory ''karmione'' jałowym piaskiem i kranówką. To, że sobie radzą do takiego stadium jest bardziej ekscytujące i pouczające od pokrzywówki, która de facto była tutaj głównym bohaterem.
Ja też robię różne eksperymenty, ale nie zawsze ich tutaj opisuję, ponieważ są tu prawdziwi spec fachowcy i chyba już prawie wszystko było omawiane. Taki pierdółek np : 11 stycznia br. poszłam do szklarni, podniosłam czerwonego zamarzniętego pomidora (nie uprzątnęłam szklarni jesienią) i włożyłam do doniczki z zamarzniętą ziemią. Przyniosłam do domu i postawiłam w chłodnej werandzie, po tygodniu przestawiłam na południowy parapet i ROŚNIE. Dodam jeszcze,że w pierwszej dekadzie stycznia były u nas mrozy do - 21 st.C. Już wcześniej uznałam ,że pomidor to twarda sztuka. A takie eksperymenty to potwierdzają. Wieczorem, mogę zrobić zdjęcie jakby to kogoś zainteresowało ;:196 .
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Pod pomidorówką i żywokostówką podpisuję się obiema rękami.
Kasia Bellingham też je zaleca a pracowała długi okres w Anglii w tamtejszych ogrodach.
Testowałam jesienią i kilka znajomych mi forumek ekologiczny Astvit.
Test w moim i ich wypadku wypadł całkiem dobrze.
Główną zaletą okazał się całkowity brak ziemiórek po podlaniu Astvitem i szybsze wchodzenie w stan kwitnięcia pomidorów.
Czy ktoś też stosował już Astvit i może podzielić się spostrzeżeniami ?
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Ja stosowałam Astvit 2 lata temu, ale nie zanotowałam nadzwyczajnego działania. Ale może nie przyjrzałam się należycie. Ziemiórek tak czy tak nie miałam, a przynajmniej nic o tym nie wiem :D
Iza
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

kaLo pisze: Wyniki badania mojej pokrzywówki. Dla ścisłości dodam, że zawartość azotu jest badana tylko w formie azotanowej NO3, więc może go być więcej bo nie jest badana ilość formy amonowej NH4.Pozostałe wyniki są dokładne.

Obrazek
Takie niepełne badanie prawdę mówiąc wprowadza tylko dezinformacje, a co jeżeli formy amonowej będzie trzy razy tyle co azotanowej?
Pozdrawiam. Jacek :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Nic nie będzie .Tak jak do tego czasu nadal będą bezkrytyczni wyznawcy i krytyczni niewyznawcy :wit
Jak widać ze zdjęć zamieszczonych wyżej, to szału raczej nie ma.
Mam jeszcze ok. litra tej samej zgniłówki i trochę wełny mineralnej. Za jakiś miesiąć powtórzę doświadczenie, tylko tym razem zostanie użyta woda z działki. Ma więcej wapnia i magnezu i pewnie jeszcze innych makroelementów, bo jest to woda nieuzdatniana ze studni głębinowej.
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

kogra pisze:Czy ktoś też stosował już Astvit i może podzielić się spostrzeżeniami ?
Ja stosowałam Astivit. Najczęściej w postaci oprysku dość obfitego na pomidory i ogórki. Nie rezygnuję z niego, moim zdaniem wzmacnia rośliny i łatwiej bronią się one przed chorobami. U sąsiadów, którzy nie znają i nie stosują Astivitu, padły ogórki z powodu mączniaka i wszyscy zapomnieli o pomidorach, a u mnie towarzystwo miało się dobrze.
Nie twierdzę, że to jakieś cudo i lekarstwo na wszystko, ale działało pozytywnie na rośliny, a przecież o to nam chodzi. W tym sezonie będę go testowała trzeci raz, więc zobaczę czy teoria się potwierdzi. Oczywiście pokrzywówka też była + esencja z końskich "skarbów" w rozcieńczeniu pod pomidory.
Awatar użytkownika
Hagaart
200p
200p
Posty: 281
Od: 1 cze 2011, o 10:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

U nas na mączniaka ogórka szklarniowego Astivit nie pomógł :(
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Ja miałam wszystkie warzywa w gruncie.
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Iza - toś szczęśliwa, ziemiórki są trudne do wytępienia bez chemii.
Na razie nie mam ani jednej, zobaczymy co będzie dalej.

Rebeko - dzięki ;:180 .
Też tak w tym sezonie zamierzam postąpić.
Nie chodzi o to, żeby szukać cudów, ale nie narażając własnego zdrowia i rodziny mieć dorodne i zdrowe pomidory.
Końskie skarby miałam w zeszłym roku i było OK, w tym roku na początku też będą.
A potem Astvit i zobaczymy jak się sprawdzi.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Nie ma za co. Ogórki były traktowane jedynie Astivitem, ale zarazie, która pojawiła się na pomidorach musiałam prysnąć raz po oczach jakimś środkiem dedykowanym ( nie pamiętam w tej chwili nazwy, w każdym razie był to środek o krótkiej karencji), a później stosowałam sam Astivit.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”