Czym nawozić pomidory-cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
marcinek123
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 mar 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Poprzednia część jest tutaj :arrow: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... start=1120


Ile trzeba odczekać od nawiezienia rzędowego nawozem kurzym do sadzenia pomidorów?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Dyskusja na temat florovitu jest tutaj :arrow: Skład florovitu
o czym informowałam w momencie założenia tego wątku. I tu proszę ja prowadzić.

W warzywach wystarczą same wnioski. Nie możemy zaciemniać innych pytań i sugestii na temat nawożenia,
szeroką dyskusją o jednym nawozie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dozer
100p
100p
Posty: 103
Od: 23 lut 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Mam plastikową beczkę "spożywczą" 200 litrów. Chce w niej zrobić nawóz z pokrzywy. Czy ktoś może podać jakieś orientacyjne proporcje? Ile kg pokrzywy naładować do beczki, a ile wody? Chyba, że jest to zdecydowana przesada na ~64 pomidory i wystarczy jak zrobię tego w 10L wiaderku - też będę wdzięczny za jakieś proporcje/cyferki.
gicor
50p
50p
Posty: 78
Od: 21 lut 2015, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kraków\zabierzów bocheński

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

200 LITRÓW to ogromna ilosc.Ja robie w widerku lub wiaderkach 10 litrowych.Ładuje do pełna pokrzyw tylko nie kwitnących zalewam woda do pełna przykrywam i do słonca.Co pare dni zamieszac.Po przefermentowaniu stosuje 0.5 litra na 5 litrów wody.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Pokrzywówka, to 1kg świeżej pokrzywy na 10l wody, później rozcieńczasz 1:10. :)
niepowazny
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 kwie 2015, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

No ja właśnie wrzuciłem do mojej beczki 250 litrowej 5 kg pokrzyw :
\wygląda to tak :D
Obrazek

od 5 dni się tam kisi:)
teraz pytanie :)
1. Jeżeli 5 kg pokrzyw zalałem 200 litrów wody to czy mam to jeszcze rozcieńczać?
Joneska
100p
100p
Posty: 126
Od: 22 cze 2014, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Żebym ja to wiedziała ile to jest objętościowo 5kg Pokrzyw. Mogę tylko powiedzieć jak ja to robię.Prawie całą beczkę napełniam pokrzywą ,w paru miejscach przycisnę kijem i zalewam prawie do pełna wodą.Po sfermentowaniu dla młodych roślin rozcieńczam 1;20 a dla większych 1;10.Muszę przyznać ,że Twoja pokrzywa fermentuje wręcz książkowo. :) Pozdr.
noespa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 3 kwie 2015, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Moje pomidory wykazują niedobór żelaza. Jakim nawozem najlepiej uzupełnić ten składnik? Widziałem Florovit z żelazem ale po przeczytaniu wątku o Florovicie nie wiem czy decydować się na niego. Proszę o pomoc.
PS. I czy dolistnie czy doglebowo?
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2423
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

noespa pisze:Moje pomidory wykazują niedobór żelaza.
Jesteś pewien ,że to niedobór akurat żelaza :roll: . Zamieść zdjęcia .
Joneska
100p
100p
Posty: 126
Od: 22 cze 2014, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Może pomidory zostały mocno podlane.forumowicz chyba już o tym pisał ,że jak pomidory mają za mokro następuje utrudnione pobieranie żelaza i jaśnieją czubki krzaków pomidorów.Od siebie bym jeszcze dodała ,że nie tylko mokre ale i zimne podłoże robi swoje.U mnie też tak było ale przeszło w miarę wzrostu krzaków i nic nie robiłam.Mówię o pomidorach w nieogrzewanej szklarni wysadzonych 23 kwietnia.Noce cały czas chłodne.
noespa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 3 kwie 2015, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Może i zalane i za zimno bo dopiero wczoraj ujrzały słońce. Poczytałem trochę tematów na forum i tak mi się wydaje. Większość pomidorów ma jasne nowe liście. Akurat telefonem pstryknąłem tylko jedno zdjęcie więc je wstawiam, ale na niektórych innych pomidorach jest to trochę bardziej widoczne. No i nie wiem czy dobrze wnioskuję ale ten liść po lewej to poprzez niedobór fosforu oraz niską temperaturę? Zdjęcie robione wczoraj. Pomidory zostały opryskane jeden raz OW i HT w odstępie tygodniowym. Ziemia dość ciężka, jesienią mieszana z kompostem (oraz odkwaszonym torfem bo kompostu było mało) i obornikiem granulowanym. Nie znam pH, nie robiłem analizy gleby. Tydzień po wysadzeniu zostały zasilone saletrzakiem.

Obrazek
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

Według mnie pomidory mają za mokro i za zimno, z tego się biorą rozjaśnione wierzchołki.
Co i rusz tu na Forum forumowicz radzi aby na ciężkiej, gliniastej ziemi sadzić pomidory na redlinach (podwyższeniach) aby nie było zaduszonych korzeni i problemów z pobieraniem pierwiastków.
Mógłbyś chociaż zbadać pH.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.3

Post »

noespa pisze:nie wiem czy dobrze wnioskuję ale ten liść po lewej to poprzez niedobór fosforu oraz niską temperaturę?


Dobrze wnioskujesz. Rozjaśnienia wierzchołków powinny zniknąć po zdecydowanym podwyższeniu temperatur dobowych. Na tym, podejrzewam, nie skończą się Twoje kłopoty tego sezonu. Nie podoba mi się wygląd liści . Chodzi mi głównie o tą błyszczącą powierzchnię. Podejrzewam spory nadmiar potasu w tej glebie.
Zrób jesienią analizę gleby. Może być ciekawa.

A uwaga Whitedame o redlinach zupełnie zasadna. Redliny chronią przed zalewaniem, ale też i gleba się szybciej na nich nagrzewa.

Proponuję podsypać nieco te pomidory. Wyredlić z lekka można i teraz. Jak trzeba to nawet usunąć najniższy liść
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”