Krzyżowanie dyń, ogórków, cukiń i innych warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
totek111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 maja 2015, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Krzyżowanie dyń, ogórków, cukiń i innych warzyw

Post »

Witam, chciałbym zapytać . Skoro dynia, ogórek, arbuz, cukinia są z tego samego gatunku/rodziny ( chodzi tutaj głównie o kwiaty ) to czy można przenieść np. pyłek z dyni do zalążka arbuza? jestem tu nowy więc jeśli nie ten wątek proszę o przeniesienie. Z góry dzięki.
Tomek85
50p
50p
Posty: 65
Od: 2 maja 2012, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Krzyżowanie dyń, ogórków, cukiń itp

Post »

Tak, można krzyżować. Z moich doświadczeń wynika, że można skrzyżować dynię z cukinią oraz dynię jadalną "Atlantis" z ozdobną "Turecki turban".
Domyślam się, że możesz krzyżować dowolne warzywa z listy które wymieniłeś, ale co z tego wyjdzie...?

Możesz popatrzeć tutaj:
http://www.helpfulgardener.com/forum/vi ... hp?t=48776
totek111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 maja 2015, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzyżowanie dyń, ogórków, cukiń itp

Post »

A np. gdybym chciał skrzyżować truskawkę z ogórkiem poprzez pyłek? Zawsze ciekawiły mnie takie eksperymenty :D
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Krzyżowanie dyń, ogórków, cukiń itp

Post »

To myślę, że pora zająć konkretne stanowisko, czy chcesz owoce, czy warzywa :wink:
A na poważnie trzeba sięgnąć do wiedzy szkoły podstawowej i od razu sprawa się wyjaśni,
co z czym można krzyżować.

Wątek przenoszę do innego działu.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Krzyżowanie dyń, ogórków, cukiń itp

Post »

Ogólna zasada - jeśli coś jest w tym samym rodzaju botanicznym to może (a nie musi) się skrzyżować.

W rodzaju Cucurbita - dynia - mamy główne gatunki: pepo (zwyczajna, cukinia etc.), maxima (odmiany typu Bambino, Big Max, ale także Hokkaido) i moschata (dzwonkowate odmiany typu Butternut, niektóre pnące cukinie też). W obrębie jednego gatunku krzyżują się pięknie, ale myk jest taki, że między tymi gatunkami krzyżówki zachodzą bardzo trudno (ze względu na jakieś szczegóły odnośnie pyłków).

Jeśli chodzi o ogórki, to w obrębie tego rodzaju mamy ogórka zwykłego, melona i parę gatunków zaliczanych do "ogórków ozdobnych". Melon z ogórkiem nie mogą się skrzyżować, a tzw. ogórek melonowy to odmiana bodajże melona.

Arbuz jest jeszcze z innego rodzaju i też się nie przekrzyżuje.

Chyba wyczerpałem temat w wystarczającym stopniu.
zwojtek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 11 sty 2015, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski
Kontakt:

Re: Krzyżowanie dyń, ogórków, cukiń i innych warzyw

Post »

U mnie urosło coś takiego:

Obrazek
Na zdjęciu ogórkomelon jest w towarzystwie owoców tykwy. Liście ma podobne do melonowych

To samosiejka w miejscu gdzie rok temu był tunel z różnymi odmianami melonów, ogórkami i balsamką. Na zewnątrz były też dynie i cukinie.
Owoc wielkości melona (średnica ponad 10 cm), o wyglądzie (fakturze) ogórka. Rok temu żadna z uprawianych odmian tak nie wyglądała. Ciekaw jestem co to za krzyżówka mi wyrosła.
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzyżowanie dyń, ogórków, cukiń i innych warzyw

Post »

Czy można, ktoś próbował, skrzyżować dynię olbrzymią z dynią ozdobną? Czy jest szansa na kilkudziesięciu kilogramowy Turecki turban czy Koronę cierniową? :)
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Krzyżowanie dyń, ogórków, cukiń i innych warzyw

Post »

Możesz skrzyżować olbrzyma z Tureckim turbanem ale nie z Koroną cierniową.
Nie wyjdzie z tego olbrzymi Turecki turban tylko mieszaniec posiadający cechy z obojga rodziców.
Pozdrawiam Wojtek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”