Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2872
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Post »

Dziękuję Ario za odpowiedź :D , w takim razie Bambina Gigante potraktuję w przyszłym sezonie eksperymentalnie i będę obserwować jak sobie radzi w naszym klimacie :D Pozdrawiam.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Post »

Jeśli masz nasiona z All to nie jest ta dynia, tylko Lunga z wolnego zapylenia.
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2872
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Post »

Byle tylko smaczna była :D , a jak nie będzie to mam inne do degustacji :wink:
sombee
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lis 2015, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Post »

kurcze nie wiem czy znowu nie zostanę okrzyczany przez administratora ale wkleję tutaj swój post może ktoś pomoże ;)

Witam, mam na imie Dawid jestem nowy na forum poniewaz szukam nieco pomocy ;)
mianowicie moja sprawa wyglada nastepujaco, mam do dyspozycji dzialke rolna o pow. ok 1.6 ha na ktorej jeszcze rok temu teść uprawial ziemniaki teraz dzialka stoi bezużyteczna wiec pomyslalem zeby cos tam posadzic na wiosne, pracuje wiec musi to byc cos co nie wymaga bardzo duzo roboty, pomyslalem zatem o dyniach i nie do konca jestem przekonany czy to sie oplaca, oczywiscie nie jest to pomysl zeby sie z tego utrzymywac ale zeby cos dorobic to czemu nie ;) moze jest ktos w stanie nieco pomoc a jestem w rolnictwie Świeżakiem. Dzialka znajduje sie w woj Malopolskim. jest pod niewielkim nachyleniem dobrze nasloneczniona, bardzo prosze o jakies podpowiedzi pozdrawiam Dawid :)



( do admina, przepraszam za brak polskich znaków ale kopiowałem tekst, już będę pisał poprawnie obiecuję :) a jeśli znowu nie trafiłem z moim wątkiem to bardzo prosze o jakąś podpowiedź w wiadomości prywatnej lub ewentualne przeniesienie tematu )
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Post »

Dawid, wszystkie wątpliwości rozwieje Ci lektura dyniowych wątków. No nikt za Ciebie tego nie zrobi.
Co jak co, ale o dyni jest tyle napisane, czego potrzebują, że naprawdę nie można narzekać na brak wiadomości.

Jeśli chodzi o opłacalność. Nikt nie udzieli Ci na to pytanie odpowiedzi nie wiedząc właściwie nic ponad to,
że wykazujesz chęć uprawy dyni.
Nie wiemy jaką masz ziemię, jaki to mniej więcej rejon, jakie jest zapotrzebowanie na produkty rolne tego typu,
czy jest w okolicy jakaś przetwórnia, targ, kto to będzie kupował, kto sprzedawał.

Tu w Dziale warzywnym możesz znaleźć odpowiedzi tyczące uprawy, natomiast nie opłacalności, bo to nie ta tematyka.
Jeśli już chcesz pytać o opłacalność uprawy dyń to tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=7

I najważniejsza sprawa, to jest forum ogrodników amatorów.
Owszem, są tu osoby, które zawodowo zajmują się roślinami, jednak większość to amatorzy,
którzy dysponują niewielkim działkami.

Może trzeba rozejrzeć się jak to wygląda u plantatorów dyń? Na forum rolniczym?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Post »

aturi Bardzo dobrze tą dynie znam to moja podstawowa była gdzieś w jakiejś mieszance i ją co roku sadzę. Susze maluje i robię np takie pojemniki:
Obrazek
Nie próbowałam jeść.
Bea_ta
50p
50p
Posty: 98
Od: 7 wrz 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik (śląskie)

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Post »

emalia112 świetny pomysł i piękna kompozycja :)
A ja mam takie pytanie: otworzyłam dziś dwie dynie crocknet bo zaczęły pleśnieć (nie wiem, może złapał je jakiś przymrozek zanim schowałam do domu), a w środku część nasion zaczęła kiełkować :roll: - co robić? Jak żyć? To znaczy czy w pozostałych, nie pleśniejących też może zachodzić kiełkowanie? Rozumiem, że te skiełkowane nasiona mogę już tylko wyrzucić? :wink:
Może pozostałe też wydrążę, wysuszę i zainspiruję się dziełami emalii112 ;:218
PatiLu
100p
100p
Posty: 117
Od: 2 mar 2015, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Suwałki

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Post »

Skiełkowane nasiona raczej juz się nie przydadzą. Ja osobiście(mam strasznego fioła na punkcie pleśni, gnicia itp) byłabym się też miąższu z takich. Soki w warzywach/owocach cały czas wędrują i miejsca chore i infekują resztę, a pleśń podobno rakotworcza . Ale to tylko moje zdanie.
Pozwolę sobie jeszcze dodać:
Z tego co czytałam emalia112 swoje dynie do kompozycji suszy w całości- bez wyciągania miąższu ;:215 Ja kiedyś też próbowałam wysuszćc samą skorupę, ale nic to nie dało- pokurczyła się jak pomidor do oliwy z czosnkiem ;:306
Jeśli pozostałe dynie nie psują się i są odpowiednio przechowywane to mogą przeżyć :D
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Post »

Crockneck to cukinia a nie dynia i to jest chyba przyczyna kiepskiego przechowywania.
Bea_ta
50p
50p
Posty: 98
Od: 7 wrz 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik (śląskie)

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Post »

aria kupiłam ją jako dynie ozdobną (tu sprawdziłam już właściwą pisownię) Yellow Crookneck (Cucurbita pepo). Faktem jest, że sposobem wzrostu bardziej przypomina cukinię (nie jest rośliną pnącą).
PatitLu ja jej nie zamierzam jeść bo w ogóle nie ma na niej "mięsa" :D zresztą nie należę do miłośników kulinarnych dyni. Jedna z moich dyń też mi się sama zasuszyła i nawet część kolorów zachowała. Teraz się zastanawiam co z niej zrobić ;:223 Ale może pozostałą, nienaruszoną przez pleśń spróbuję właśnie "wywnętrzyć" i zasuszyć. Bez tego raczej się nie wysuszy, sądząc po wnętrzu tych otwartych (mokro!).
Podobnie przyglądam się moim dwóm tykwom: zrobić z nich lampę czy domek dla ptaków ;:306
PatiLu
100p
100p
Posty: 117
Od: 2 mar 2015, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Suwałki

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Post »

A ja chciałam poprosić o pomoc w rozpoznaniu dyni. Kupiłam w markecie na przecenie- z 15 zł na 3 zł pod nazwa "dynia hallowen". :? Waży 1700 gram, żebrowana, skórka z pomarańczowego wpada w brąz(?- zdjęcie są z flashem, bo światła w domu słabe ), spłaszczona. Chciałabym wiedzieć co to, bo nie wiem czy w ogóle jadalne :roll: A trzeba by otwierać;, bo ma juz plamkę na skórce.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Post »

W pierwszej chwili myślałam,ze to dynia piżmowa Kikuza . Ale to chyba jednak nie to.
Tak wygląda:

http://imged.pl/dynia-kikuza-1852710.html
Pozdrawiam serdecznie- Ela
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Post »

Jeśli to zdjęcie przekłamuje kolory i są one bardziej brązowe i pomarańczowe a nie sraczkowate jak na zdjęciu to może to być niewyrośnięty Muscat de Provence , Black Futsu , Long Island Cheese , Banat i kilka innych.
W każdym razie możesz spokojnie ją spałaszować.
Pozdrawiam Wojtek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”