Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

MoWo dziękuję za identyfikację :)
Pelasia dlatego napisałam, że miałam zdziwienie :) Sąsiadka powiedziała, że na 100% będa dwie sadzonki Hokkaido i 4 sadzonki innej dyni. Czyli razem miały być dwa rodzaje. A tu Hokkaido ani widu ani słychu i do tego zrobiło się chyba 5 odmian :;230 Co ciekawe u niej rośnie Hokkaido i coś na kształt Atlantic Gigant ;:219
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
Awatar użytkownika
aturi
200p
200p
Posty: 469
Od: 8 maja 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Proszę o identyfikacje:
1.Obrazek
2.
Obrazek
3.
Obrazek
Pozdrawiam Marcin :)
KaaWaa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 18 lip 2014, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Powiedzcie proszę, w jakim stadium dojzałośći zbieracie dynie makaronowe? W książce o uprawie mało znanych warzyw wyczytałam żeby ją zrywać jak osiągnie długość 25 cm i żeby nie opóźniać zbioru, czyli tak jak cukinie, a ja moją trzymam na krzaku tak jak inne dynie.
Awatar użytkownika
akkara
50p
50p
Posty: 84
Od: 14 maja 2011, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Bardzo proszę o identyfikację moich dyń.
Pierwsza to makaronowa o ciemnozielonej skórce, która teraz zaczyna żółknąć od strony resztek okwiatu.

Obrazek

Druga, to malutka dyńka, o kremowo-żółtej skórce w młodości

Obrazek

i wielokolorowej w fazie zbliżonej do dojrzałości

Obrazek
Pierwsza pochodzi z nasion z Polanu zamieszana w opakowaniu Pyzy, a druga z dyni sprzedawanej w angielskim Waitrose pod nazwą Harlequin. Myślałam, że to może Sweet Dumpling, ale z tego co oglądałam w necie, to SD w początkowej fazie jest raczej zielona i wybarwia się po kilku miesiącach przechowywania.
Dodam jeszcze, że dynia o nazwie Harlequin istnieje i jest to mieszaniec F1 wywodzący się właśnie z odmiany Sweet Dumpling, ale czy to możliwe, że z jej nasion otrzymałam rośliny powtarzające cechy matecznej?
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Pierwsze zbiory za mną:) Oto kilka zdjęć tego co jeszcze na krzaczkach i tego co już zostało zerwane.

Musquee de Ancenis
Obrazek


Kogigu. Zebrałam je z krzaka bo jeszcze ma z 5 zielonych i może je teraz wykarmi...

Obrazek


Berettina Piacentina (tak myślę bo na Sweet Meat to raczej nie wygląda, a z zielonych tylko SM jeszcze mam)

Obrazek


Galeux d'Eysines z pierwszymi pryszczami

Obrazek


Baby Boo, specjalnie dla mojej 3letniej Zosi, która zażyczyła sobie białe dyńki...

Obrazek


Kogigu, mała Musquee de Ancenis, Waltham Butternut - na jednym z krzaczków ma jeszcze z 3 albo 4 zielone dyńki. Oby jesień była cieplutka..

Obrazek


Kogigu, moja gwiazda sezonu :)

Obrazek


W środku: Whangaparaoa Crown, rozczarowanie sezonu, jeden owoc na krzaku i jeszcze musiałam zebrać za wcześnie bo szypułka zaczęła gnić. Nie wiem czy będzie zjadliwa. Dookoła białe patisony, 2 żółte Pyzy, pomarańczowe Solory (mega rozczarowanie sezonu).

Obrazek


I jeszcze raz Kogigu bo są piękne... Nie wiem jeszcze jak smakują, ale mam nadzieję, że OK bo już jakaś mysiora mi jedną podjadała...

Obrazek
Pozdrawiam,Elżbieta
Awatar użytkownika
nowapasja
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 28 sty 2011, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kwidzyna

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Śliczne te Kogigu ;:224 Moje rozczarowanie sezonu to Hokkaido, co prawda sporo sztuk ale małe jak spore jabłko :? pójdą do pieczenia.
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

akkara
Ja zbieram nasiona F1 i jeszcze mi żadne dziwadło nie wyszło(oczywiście ręcznie zapylane), to normalny Harlekin.
Myślę że oni specjalnie piszą że to F1 żeby ludzie sobie nasion nie rozmnażali.
Makaronowa wygląda jak skrzyżowanie Pyzy z cukinią. :)
ElfyTrzy
Gratuluję Kogigu ;:63
U mnie Solor i Whangaparaoa Crown dobrze owocują.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

nowapasja
O, to i tak dobrze, że sporo Ci urosło. Ja z 2 Krzaków Solora zebrałam 4 maleńkie dyńki.
A Kogigu przypominają mi taki mały, śliczny, żeliwny czajniczek do parzenia zielonej herbaty, który gdzieś kiedyś wypatrzyłam...

MoWo, pewnie dużo zależy od miejsca w ogródku, mam cztery krzaki Waltham Butternut i każdy inaczej owocuje. Musquee de Ancenis tak samo. Ale Solory i W. Crown miałam też po dwa krzaki i podobnie jak inne rozmieściłam na różnych grządkach w ogródku, ale widać żadne im nie podeszło. Szczególnie szkoda mi Solora, bo miał zastąpić Hokkaido, którą moje dzieci uwielbiają.
Pozdrawiam,Elżbieta
Awatar użytkownika
akkara
50p
50p
Posty: 84
Od: 14 maja 2011, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

MoWo pisze: Makaronowa wygląda jak skrzyżowanie Pyzy z cukinią. :)
Byłby to chyba dziwoląg botaniczny ;). Początkowo podejrzewałam, że to może kabaczek, ale jedna już została skonsumowana. Oderwała mi się parę dni temu jak była jeszcze cała zielona i jest to dynia makaronowa, ale włókienka są jakby cieńsze niż u Pyzy.
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

I cukinie i dynie makaronowe to dynie zwyczajne ,a więc mogą się krzyżować ,chociaż ja jeszcze nie próbowałem. :)
Pozdrawiam Wojtek
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

ElfyTrzy, ;:180 Przepiękne dynie! ;:215
ElfyTrzy pisze:Whangaparaoa Crown, rozczarowanie sezonu, jeden owoc na krzaku i jeszcze musiałam zebrać za wcześnie bo szypułka zaczęła gnić. Nie wiem czy będzie zjadliwa.
Ja mam takie samo spostrzeżenie, mam też tylko 1 owoc, a miałam nadzieję, że będzie więcej. Ta dynia zresztą w ogóle jakaś mała jest, na zdjęciu - jak kupowałam nasiona, to wyglądała na większą. Mam nadzieję, że chociaż smak zrekompensuje mi to :wink:
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Dziękuję :D Mam w sumie ok. 65 sztuk na krzakach - liczone pobieżnie z moją sześciolatką, plus kilkanaście zebranych:) Z tym, że to małe lub średnie dyńki, nie mam olbrzymów.

Co do W.Crown to mam dwa krzaki, na obu po jednej dyni, mniejsza jeszcze dojrzewa na krzaczku, miejsce chyba słabe, więc się za bardzo nie dziwię ale ta druga miała super miejscówkę (Waltham Butternut obok szaleje) a jednak jej się nie podobało. Też jestem ciekawa smaku, tylko przez psujący się ogonek musiałam ją zebrać niedojrzałą, więc smakiem chyba nie zabije...
Pozdrawiam,Elżbieta
Awatar użytkownika
akkara
50p
50p
Posty: 84
Od: 14 maja 2011, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

MoWo pisze:I cukinie i dynie makaronowe to dynie zwyczajne ,a więc mogą się krzyżować
A tego to nie wiedziłam. Myślałam, że nie mogą się krzyżować.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”