Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Kadrowy
50p
50p
Posty: 64
Od: 16 kwie 2014, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wieś na zachód od Wrocławia.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Jutro kupię olbrzyma i zobaczymy jakie bd efekty w zeszłym roku nie ważyłem, ale we dwoje ledwo się ją przeniosło.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Nasze dynie Muscat de Prowance, z nasion dyni z rynku, teraz mają liścienie niewiele mniejsze od tej http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2#p5185392 Strzeżcie się gigantomaniacy :wit
Awatar użytkownika
akkara
50p
50p
Posty: 84
Od: 14 maja 2011, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Mam pytanie do osób uprawiających odmianę Olga (bezłupinowa). Jaki jest pokrój rośliny? W róznych opisach różnie podają. Jedne mówią o pokroju krzaczastym, inne że się rozłazi. Jaka jest naprawdę?
Komello
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 lut 2014, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Rozłazi się, rozłazi... Tworzy charakterystyczny pokrój choinki, w minionym roku mojej "Olgi" najdłuższy pęd miał trochę ponad 6 metrów długości i grubo ponad 5 szerokości, więc jeśli wielkość to problem... Wymagania zaś ma podobne do innych dyniowatych - ciepło, wilgotno i żyźnie. Trochę zabawy jest przy wysiewie, ale mam nadzieję, że to zagadnienie jest Ci całkowicie znane.
Sic gorgiamus allos subjectatos nunc.
Awatar użytkownika
akkara
50p
50p
Posty: 84
Od: 14 maja 2011, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Dziękuję za informację. Na razie w doniczkach rośnie Miranda i Junona, ale zaciekawiła mnie Olga właśnie ze względu na znalezioną informację o krzaczastym pokroju rośliny. Jak widać nie do końca prawdziwą .
Awatar użytkownika
emilka79
200p
200p
Posty: 358
Od: 29 maja 2014, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Mam pierwszy raz posadzoną rozsadę dyni- Hokkaido i Muscade de Provance. Mam pytanie-jak dużo na nie przeznaczyć miejsca?
Pozdrawiam -Marta
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Dynie posadzone, chyba tylko jedna Amish Pie padła, reszta na razie ma sie dobrze:)
Mam pytanie czy dynie: bezłupinowa Kakai, makaronowa Pyza oraz mini-mini typu Sweet Dumpling albo Thelma Sanders nadają się do uprawy w donicah? Donica jest naprawdę wieeeelka i tak się zastanawiam czy któraś z tych dyniek dała by radę. Mam taki "hot spot" w ogródku w sam raz na ciepłolubne ale ziemia póki co słaba i tak sobie wymyślam... I czy faktycznie Kakai i Pyza to bardziej krzaczaste dynie czy też długie pędy mają?

A, mam neszcze Burgess Buttercup, z tego co czytałam to też jest bardziej krzaczasta? Prawda to?
Pozdrawiam,Elżbieta
Awatar użytkownika
Thilien
100p
100p
Posty: 109
Od: 26 cze 2007, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krzeszowic
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Burgess Buttercup u mnie nie była krzaczasta, raczej się rozłaziła, natomiast Kakai jest krzaczasta i Pyza pół-krzaczasta (trochę dłuższe pędy). Myślę, że w dużej donicy można spróbować. Sweet Dumpling można dać podpory aby mogła się piąć
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Thilien pisze:Burgess Buttercup u mnie nie była krzaczasta, raczej się rozłaziła, natomiast Kakai jest krzaczasta i Pyza pół-krzaczasta (trochę dłuższe pędy). Myślę, że w dużej donicy można spróbować. Sweet Dumpling można dać podpory aby mogła się piąć

Wielkie dzięki, w takim razie spróbuję Pyzę albo Kakai wsadzić do pojemnika.
Sweet Dumpling i inne małe dyńki wsadziłam wzdłuż ogrodzenia właśnie żeby miały gdzie się wspinać.
Pozdrawiam,Elżbieta
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Sweet Dumpling potrzebuje dużo jedzenia i picia. Miałam w ubiegłym roku dużo innych dyń, ale żadna tak nie reagowała. Sweet Dumpling nie dostała nawozu zaraz zrzucała zawiązki.
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Oooo, dzięki za info. Czy inne mini dynie też reaguja jak Sweet Dumpling? Mam jeszcze Melonette Jaspe de Vendee, Baby Boo Thelmę Sanders.
Na razie wszystkie dyńki (i te małe i te duże) podsypałam granulowanym obornikiem i odrobiną nawozu z azotem. Raz zostały też zasilone gnojówką z pokrzyw. Na razie rosną (odpukać). Ponieważ mieszkam w dość ciepłym rejonie, wysadziłam dyńki już przed 15 maja i okryłam je flizeliną, po 15 maja wszystko pościągałam - i dobrze bo pod przykryciem zaczęla pojawiać się pleśń :/ Teraz prawie wszystkie mają już pąki, zobaczę kiedy im się zaczną otwierać kwiaty. Podlewam jak tylko zobczę, że ziemia zaczyna przesychać. Jeju, pierwsz raz mam tyle odmian, w zeszłym roku rosła tylko Hokkaido:) Aż się nie mogę doczekać jesieni;) Oby tylko było co zbierać bo ślimaki grasują :/

A jeszcze mam pytanie odnośnie tych malych dyniek. Wszystkie posadziłam koło podpór żeby oszczędzić trochę miejsca w ogórdku i się zastanawiam czy one będą się same wspinać jakimiś wąsami czy trzeba je przywiązywać?
Pozdrawiam,Elżbieta
Awatar użytkownika
Dozer
100p
100p
Posty: 103
Od: 23 lut 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Planuję posadzić Hokkaido i Hopi Orange. Ktoś się orientuje ile te gatunki można przechowywać od zerwania? Jak to wygląda z plonami? Jak owoc ma odpowiedni kolor, to go zrywam?

Na poletku będą z nimi rosły patison disco oraz cukinia - na wszystko chcę dać rozstaw 1m x 1m - czy to jest poprawna ilość miejsca na w/w gatunki? Czy przy takiej konfiguracja wszystkie nasiona będą nic nie warte, bo się wzajemnie "dyniowate" zapylą?

Czy mogę to wszystko trzymać na czarnej agrowłókninie?
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.7

Post »

Ostatnią Hokkaido z ogródka zjedliśmy gdzieś w styczniu.
Pozdrawiam,Elżbieta
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”