Bób cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Kiedy można wysiewać bób na rozsadę? Pierwszy raz chcę uprawiać
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Jak masz tunel to już możesz wysiewać. Najlepiej namocz nasiona przez 2 dni w wodzie i jak pojawią się zaczątki kiełków wysadzaj do podłoża.


Obrazek
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Mój bób już zaczyna wychodzić z ziemi (w domu, na parapecie). No i teraz pojawia się pytanie, jak teraz z nim postąpić? Obniżyć mu temperaturę? Kiedy wystawić na zewnątrz? Zamierzałam wiosną zbudować niewielki tunelik foliowy, ale dopiero schodzi śnieg i jeszcze na to za wcześnie... Pierwszy raz posiałam bób.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

W ubiegłym roku siałem do gruntu bób pod koniec lutego, wykiełkowało jakieś 60-70%. Żadnych mszyc nie było, a plony powalające, rośliny pod ciężarem strąków pokładały się do ziemi. W tym roku zamierzam siać w okolicach 10-15 marzec żeby ograniczyć straty w postaci niewykiełkowanych nasion. Tak było, że po siewie spadł jeszcze śnieg i złapał mróz na tydzień, tak więc w tym roku nie ryzykuję. A nasion zebrałem tyle że wystarczy mi na bardzo duży areał, zostawiam część na siew jesienny. Odmiana Hangdown Biały.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

pypylna pisze:Mój bób już zaczyna wychodzić z ziemi (w domu, na parapecie). No i teraz pojawia się pytanie, jak teraz z nim postąpić? Obniżyć mu temperaturę? Kiedy wystawić na zewnątrz? Zamierzałam wiosną zbudować niewielki tunelik foliowy, ale dopiero schodzi śnieg i jeszcze na to za wcześnie... Pierwszy raz posiałam bób.

Jak powschodził to go możesz wyystawiać na dwór jeśli temperatura jest na plusie, bób poptrafi znieść też mróz, ale nie polecam :D
Majka86
200p
200p
Posty: 244
Od: 14 lut 2017, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Bób cz.3

Post »

pypylna pisze:Mój bób już zaczyna wychodzić z ziemi (w domu, na parapecie). No i teraz pojawia się pytanie, jak teraz z nim postąpić? Obniżyć mu temperaturę? Kiedy wystawić na zewnątrz? Zamierzałam wiosną zbudować niewielki tunelik foliowy, ale dopiero schodzi śnieg i jeszcze na to za wcześnie... Pierwszy raz posiałam bób.
Mam podobnie:


Obrazek
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

A kiedy wsadzić go do gruntu? Jest sens stawiać dla niego jakiś niski tunelik foliowy i później go ściągnąć?

Majka, śliczne są :) Moje znacznie mniejsze. Kiedy siałaś?
Majka86
200p
200p
Posty: 244
Od: 14 lut 2017, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Bób cz.3

Post »

pypylna sadziłam 13 lutego
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

przemek1136 pisze:Jak masz tunel to już możesz wysiewać.
W takim razie jutro namaczam nasiona. Tunel jest i to trójwarstwowy. W dzień przy słońcu robi się 20+ i więcej.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Bób cz.3

Post »

Czym zaprawiacie bób? Chcę namoczyć część Bizona na rozsadę, mam zaprawę T albo nadmanganian potasu, ale zastanawiam się, czy jest sens zaprawiania nasion, które mają się jeszcze moczyć w wodzie.

przemek1136 Twój bób w czerwonej otoczce jest już zaprawiony, prawda? To nic nie szkodzi w podkiełkowywaniu? I jak go namaczasz, by nie zmyć tej warstwy, widzę że ciągle nieźle się trzyma?
W zeszłym roku podkiełkowałam ogórka w takiej czerwonej zaprawie i wszystko z niego spłynęło nim wsadziłam go do ziemi :roll: nie chciałabym zmarnować nasion odmiany, na której mi zależało, gdy przyjdzie pora sadzenia :? Będę wdzięczna za porady.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Holendrzy zaprawili bób Witkiem Manita zaprawą Proseed (Thiram). U nas w Polsce do zaprawiania nasion bobu przeznaczona jest Zaprawa Nasienna T75 DS/WS (75% tiuramu). Ja nasiona bobu zalałem całkowicie wodą i tak namakał w tej wodzie przez 2 dni- "wypił" prawie całą wodę. Na szczęście w moim przypadku uszkodzenie kiełków nie nastąpiło. Z tego co pamiętam Zaprawę Nasienną T 75 można również zastosować na mokro więc możesz dodać zaprawę do wody dopiero po 2 dniach podkiełkowywania-przed samym umieszczeniem nasion w ziemi. Jak się bardzo boisz o nasiona to zawsze możesz podlać już posadzone nasiona roztworem Previcur Energy 840 SL. A może zamiast zapraw zastosować biologiczny środek Trianum?
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Bób cz.3

Post »

Najwygodniej byłoby mi podlać po posadzeniu w pojemniki previcurem, jeśli ma to takie same działanie jak zaprawianie nasion, to raczej tak zrobię ;:333
A Trianum ma jak dla mnie zaporową cenę :wink: , po opisie chciałoby się spróbować, ale w tym sezonie już odpada.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bób cz.3

Post »

Chciałam dzisiaj posiać bób do gruntu, ale zima zaskoczyła ogrodniczkę - od rana napadało trochę śniegu... Więc namaczam w domu, żeby puścił kiełki. W tym roku test trzech odmian - White Windsor, Jankiel Biały i Bartek. Ten ostatni niestety miał niezbyt ładne nasiona, firmy "Bliżej natury".
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”