Bób cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bób cz.3

Post »

Przykryję cienką włókniną, na wszelki wypadek żeby jakieś ptaszyska nie wyjadły i żeby koty nie grzebały w grządkach.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

Koty w mokrym nie grzebią. Włóknina dobra myśl. Mi w zeszłym roku z siewu w lutym wzeszło na oko 70% nasion, byłem zawiedziony, mimo to plony rewelacja i to bez mszyc. :D
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Kiedy można liczyć na zbiory tydzień temu wysiewanego bobu? Mam mały warzywnik i zastanawiam się, czy zdążyłabym zebrać bób jeszcze przed sadzeniem ogórków? Ewentualnie mogłabym wysadzić ogórki między bobami. Co o tym sądzicie?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

pypylna Masz kilka możliwości ale dobrze byłoby wiedzieć jaką masz odmianę bobu (chodzi o jej wysokość i długość okresu wegetacji) mi wystarczy, że podasz jej nazwę. Druga sprawa to czy masz już wybraną odmianę ogórka (chodzi głównie o wczesność i ew. podatność na mączniaka rzekomego). Czy masz tunel w którym w maju możesz przetrzymać rozsadę ogórka? Czy myślałaś o ogórkach prowadzonych pionowo?
Wariant 1 - bób a po bobie ogórki z rozsady (sadzenie najwcześniej w II poł. czerwca)
Wariant 2 - bób (2 rzędy w dość dużych odstępach) a pomiędzy nimi w maju wysiew ogórków
Wariant 3 - bób (2 rzędy w dużych odstępach) a pomiędzy nimi w czerwcu wysadzenie ogórków

Obojętnie co dalej wymyślimy proponuję do czasu wysiania/wysadzenia ogórków pomiędzy rzędami bobu położyć pas czarnej agrotkaniny. Nie będzie chwastów, będzie większa wilgotność i lepsze nagrzanie ziemi dla ogórka. Ja przed rządkiem bobu od strony południowej wysadzę dodatkowo 1 rządek szpinaku z rozsady. Moja grządka ma 6 m długości.
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Przemku, odmiana bobu to White Winsdor. Już mam ładne kiełki (rozsada), ale niewiele ponad połowa mi wzeszła i chyba będę dosiewać. Zamierzam wysadzić bób w jednym rzędzie pod płotem i potem prowadzić ogórki właśnie po płocie. Nie mam jeszcze wybranej odmiany ogórków, ale będę mogła robić rozsadę.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Jeżeli i tak bobu będzie tylko 1 rząd to wysokość roślin jest praktycznie bez znaczenia. Windsor Biały (White Windsor)jest odmianą zaliczaną do średniopóźnych. Ale nastaw się, że rośliny dorosną do ok. 1 m wysokości. Przyjmuje się, że okres od wysiewu (ja bym raczej liczył od wysadzenia) do zbiorów wynosi od 90 do 105 dni. Zbiory z rozsady powinny wypaść w II połowie czerwca. Przyjmując, że ta odmiana zawiązuje przeciętnie 6-10 strąków warto będzie w odpowiednim czasie ogłowić rośliny. Odmiana słabo się krzewi stąd rośliny można posadzić nieco gęściej. (np. po 2 rośliny co 20 cm).Rozsadę ogórków proponuję przygotować na koniec maja/początek czerwca. Bób da doskonałą ochronę młodym ogórkom od wiatru. Jeżeli będziesz dosiewać bób może dla porównania spróbuj jakąś wcześniejszą odmianę np. Bonzo lub Dragon.
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

To mnie zaskoczyłeś tą i formacją, że Winsdor jest średniopóźny. Na opakowaniu mam napisane, że jest średniowczesny. Natomiast w internecie widzę obie wersje. Z czego to wynika?
Tak czy inaczej dziękuję za porady :) Skorzystam!
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Obrazek

Obrazek

Troszeczkę za długo przetrzymałem rozsadę w domu i lekko wybiegła. Jutro wędruje do tunelu. Ta stojąca na balkonie na razie jest OK. Podjąłem decyzję, że w tym roku odpuszczam sobie uprawę w tunelu ale rozsadę po wysadzeniu w połowie marca do gruntu osłonię siatką ochronną. Jak pogoda się nie pogorszy to może w sobotę wysieję 3 odmiany bezpośrednio do gruntu.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

Ja ostatecznie dziś namoczyłem nasiona bobu dodając do wody 3 krople ośrodka PREVICUR 840SL. W sumie to miało być bez chemii ale taka ilość to jest dozwolona :) Dopiero później sobie przypomniałem, że do namaczania mogłem wrzucić węgiel drzewny, który pełni podobną rolę.

Przemek w tunelu bób chyba nie zwolni, dziś miałem 25+, a kilka dni temu 29 ale takie temperatury to w słoneczne dni tylko mam. Normalnie to jest o okoł 5 st. więcej niż na zewnątrz.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bób cz.3

Post »

Mój bób Bartek (te kiepskie nasiona z Bliżej Natury) elegancko sobie spleśniał :evil:
Awatar użytkownika
kokoszanel84
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 8 sie 2015, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Bób cz.3

Post »

Mój zaczyna kiełkować. Posiałam kilka dni temu odmianę Bizon. To moja pierwsza rozsada bobu, bo zawsze siałam bezpośrednio do gruntu ( z różnym skutkiem).
Pozdrawiam serdecznie!
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Bób cz.3

Post »

Obrazek

Oto mój pierwsze bób :) zauważyłam że te największym roślinkom opadają listki - to normalne, czy cos robię źle?

Edit: Jankiel Biały
Milena
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Czy widziałaś te odpadnięte listki? U bobu tak jest, że na początku największe listki są od góry. Ja tu nie widzę tragedii. Może troszeczkę za duże pojemniki (1 l ?)-mogłaś w nie posiać po 2 a nawet po 3 nasiona (jeżeli odmiana słabo się krzewi) . Mam nadzieję, że zrobiłaś dziurki w dnie bo jak nie to nadmiar wody spowoduje, że z powodu braku tlenu korzenie a więc i cała roślina zacznie obumierać.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”