Bób cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Tomek z DOL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 maja 2015, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolny śląśk

Re: Bób cz.3

Post »

obetnij czubki razem z mszycą , pozbędziesz się szkodników i przyspieszysz zawiązywanie strąków :)
Awatar użytkownika
dontcallmebaby
50p
50p
Posty: 80
Od: 30 mar 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Tomek, dzięki za radę, moje czubki od tygodnia już obcięte, a mszyca niestety przyssała się do strąków :( Ale zbiory coraz bliżej, więc powinno być ok.
Awatar użytkownika
Dozer
100p
100p
Posty: 103
Od: 23 lut 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Też chcę kilka krzaków posadzić. Szkoda, że wcześniej o nim nie pomyślałem, bo akurat po dużym zakupie nasion z netu jestem ;p Jak rozumiem są gatunki tyczkowe i takie co podpory nie potrzebują? Są różnice w plonie? Czy jest napisane na nasionach z jakim rodzajem mamy do czynienia? Pod gatunek "Bartek" muszę mieć jakieś podpory?
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Bób cz.3

Post »

Nigdy nie sadziłam bobu przy podporach, nawet nie słyszałam, że może ich potrzebować.
Czytałam jedynie, żeby nie sadzić w jednym rzędzie, bo traci stabilność ale ja tej zasady jakoś nie przestrzegam i nic się z nim nie dzieje. Zazwyczj sadzę jeden długi rząd wzdłuź ziemniaków i sobie bez problemu rośnie.
Pozdrawiam, Marta.
noespa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 3 kwie 2015, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bób cz.3

Post »

Pierwszy raz w życiu posadziłem bób. Rośnie nawet ładnie, ogłowiłem go tydzień temu. Kiedy można zacząć zrywać strąki do degustacji?
Awatar użytkownika
Rancho-Relaxo
50p
50p
Posty: 71
Od: 1 lis 2014, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czartoria / Zamość
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

Żadna ze znanych mi odmian bobu, podpór nie potrzebuje.
Awatar użytkownika
dontcallmebaby
50p
50p
Posty: 80
Od: 30 mar 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

A mnie się wydaje, że jednak warto zastosować podpory dla bobu, np. zwykłe sznurkowe. Wszystko zależy od miejsca w którym bób będzie rósł. Mnie wczoraj wiatr położył/połamał kilka łodyg, a kilka innych po wichurze rośnie pod kątem 45% do ziemi. Bób na tej grządce siany był bezpośrednio do gruntu i to gęsto, bo co 10 cm. Do tego wcale nie jest jeszcze taki wysoki, bo wysiewany był dość późno. Z lenistwa nie dałam mu podpór (na innej grządce, z wcześniejszym bobem, mam). Jasne, że jak ktoś ma całe pole, to się w podpory bawił nie będzie, ale jeżeli to uprawa amatorska, to dlaczego nie?
Awatar użytkownika
Dozer
100p
100p
Posty: 103
Od: 23 lut 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Jaki rozstaw dla bobu, bo będę miał małą armie ~20 sztuk :P Wstępnie myślałem między rzędami 50 cm, a w rzędzie co 20 cm roślina?
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Bób cz.3

Post »

Ja sadziłam w rzędzie po 2 nasiona co 20-25 cm. Odległości pomiędzy rzędami nie podam, bo mam tylko jeden długi rząd ale wydaje mi się, że 50cm na ograniczonej powierzchni, to za dużo.
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
Dozer
100p
100p
Posty: 103
Od: 23 lut 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Dzięki za rade. Mnie ograniczyła ilość nasion w paczce, a nie teren, bo mam jakieś 50 arów ogrodzonego, więc tylko kwestia kopania trawnika i robienia grządki - jakoś przeboleje 8-) Wiem, że plon mniejszy będę miał, bo późno sadze i chciałem im od serca sieknąć miejsca :tan
gicor
50p
50p
Posty: 78
Od: 21 lut 2015, o 00:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kraków\zabierzów bocheński

Re: Bób cz.3

Post »

Mój pierwszy w zyciu bobek ;:138 Obrazek
Awatar użytkownika
marcin10312
500p
500p
Posty: 512
Od: 27 mar 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Iłża [Radom]
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

no ładny te dolne to już chyba do zbioru gotowe? Ja się już swojego nie mogę doczekać, nie długo trzeba coś zerwać :)
Pozdrawiam Marcin
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Bób cz.3

Post »

Dozer, nie chciałabym Cię zniechęcać, ale o tej porze to może nic nie wyjść z bobu, zwłaszcza przy tych upałach mogą być problemy już ze wschodami. Przeczytaj tu http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=364 jakie są wymagania. Potem będą problemy z utrzymaniem wilgoci, zapylaniem szkodnikami, a na sam koniec będą za krótkie i za chłodne dni żeby dojrzał.
Ale te 20 ziaren to w gruncie rzeczy żadna strata, więc próbować możesz, choćby po to żeby utrwalić sobie, że bób sieje się w marcu (no góra w kwietniu).
Dorota
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”