Bób cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pierwszym zdjęciu 3 odmiany bobu wysiane 2 marca: Witkiem Manita, Figaro i Top Bob. Rośliny z siewu bezpośredniego zawiązały dużo mniej strąków niż rośliny wysadzane z rozsady. Na nielicznych roślinach pojawiła się mszyca trzmielinowo-burakowa, 2 rośliny mają askochytozę bobu. Na roślinach nie widać już kwiatów i być może ogłowię część roślin.
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Co siejecie/sadzicie po bobie?
xrob
100p
100p
Posty: 118
Od: 21 sie 2010, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Bób cz.3

Post »

pypylna pisze:Co siejecie/sadzicie po bobie?



Witam ja planuje posadzić truskawki :)
Pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Bób cz.3

Post »

U mnie będzie rządek brukselki, ale wczeżniejszej, niż zeszłoroczna, a pozostałe rządki- też truskawki ;:215
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bób cz.3

Post »

Strąki dorastają do swojej wielkości pomimo że z racji ograniczonych możliwości rośliny są podlewane u mnie sporadycznie.

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Bób cz.3

Post »

pypylna pisze:Co siejecie/sadzicie po bobie?
W tym roku z powodu notorycznego braku miejsca, tytułem eksperymentu, posadziłam tuż przy bobie z jednej strony późną kapustę, a z drugiej melony, jak zlikwiduję bób sąsiedzi zaanektują to miejsce. Zobaczę jak to się sprawdzi, na razie bób rośnie ładnie, kapusta też niczego sobie, melonom potrzebne jest jedynie miejsce na pędy bo roślinki wsadzałam ponad pół metra od bobu.
Dorota
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Bób cz.3

Post »

A u mnie już po bobie. Zbiór średni, nie najgorszy ale zapowiadało się wiosną lepiej. Niestety chyba długotrwałe panujące upały i koszmarna susza (wprowadzono u nas zakaz podlewania), sprawiły że bób sporo małych strączków zrzucił. Mimo podlewania czubki roślin w ciągu dnia więdły. No i teraz powoli zaczęły pojawiać się choroby i mszyca zaatakowała ponownie.
Zastanawiam się czy nie dosiać bobu na zbiór jesienny. Tutaj jesień (i zima) są dużo łagodniejsze... I tak się zastanawiam jakich temperatur potrzebuje bób do rozwoju strąków. Bo wiadomo, młody jest wytrzymały na chłody, ale co z dorosłą rośliną.
A na pewno w tym roku przetestuję siew w październiku, który może się tu udać jeśli zima nie będzie wyjątkowo mroźna.
Iza
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

Kto ten zakaz wprowadził? Nie można zbierać deszczówki? Co się teraz dzieje na świecie :shock: wszędzie prawo jest tak perfidnie konstruowane.

Belgia ma bardziej deszczowy klimat niż w Polsce, a tu susza? Przemek1136 w ubiegłym roku siał na zbiór jesienny. Muszę sprawdzić w wątku termin i wysiać w tym roku. Choć na razie nie narzekam bo mam chyba ze 300 krzaków to fajnie go się mrozi i można mieć na całą zimę.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Bób cz.3

Post »

Deszczówkę zbieramy, mamy pod podjazdem zbiornik, do którego trafia cała woda z dachu (dach duży, a nawet dwa dachy). Woda jest używana do spłukiwania toalet i podlewania ogrodu. To dość popularne rozwiązanie tu.
Niestety deszczówka dawno się skończyła. Nie padało od jakiegoś miesiąca. Do tego przez około 2 tygodnie temperatura dochodziła do 30-40 stopni w cieniu. Mieszkamy w okolicy gdzie ludzie mają duże, zadbane ogrody, baseny... Poza tym żyzna ziemia, dużo producentów warzyw (m.in. szparagów). Zużycie wody wzrosło do tego stopnia że wodociągi nie dawały rady... Najpierw padło na farmerów i pola, potem na napełnianie basenów i podlewanie ogrodów. Zakaz wynika z zaistniałej sytuacji, po prostu susza, woda jest potrzebna do picia, mycia, spłukiwania toalet...
Warzywniki większość ludzi nadal podlewa (tu uprawianie warzyw jest jakby bardziej modne i popularne), sąsiedzi raczej nie zgłoszą, tylko umiarkowanie należy tą wodę lać.

Ja już sobie trochę pomrozilam, jeszcze skrzynka czeka na obranie i też do mrożenia idzie. Tylko jutro zamrażarkę muszę zamówić ;)
Iza
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Bób cz.3

Post »

Bardzo owocny sezon bobowy ;:215

Obrazek

Mój bób bez podlewania się nie obył, w przyszłym roku wyściółkuję mu międzyrzędzia, bo teraz nawet co dwa dni podlewam ;:173
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
ogrodnikKP
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 lut 2017, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Piękne zbiory ;:63
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Bób cz.3

Post »

Zostawiacie bób na nasiona ?
Zastanawiam się czy już zbierać , nasiona duże , ale podściółka nadal watowata . ;:131
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Mój pierwszy sezon bobowy już zakończony i uznaję go za pełen sukces :-) A tak rodzina straszyła, że albo mi go mszyce zjedzą albo będę mieć robaczywe nasiona...
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”