Bób cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dalmore
100p
100p
Posty: 130
Od: 25 mar 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Bób cz.3

Post »

Też zostawiłam sobie na nasiona bo w sezonie potrafię z 10 torebek wysiac, a to troszkę wychodzi. Co do strakowca to faktycznie nie rozwija się w niskiej temperaturze co nie znaczy, że jak mu się ocieplenie to nie zacznie żerować. Miałam na strychu worek x-letniej fasoli. Zjedzona w mak mimo ujemnych temperatur w zimie. Także nie wiem jak to jest dokładnie z tym strąkowcem.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

cinek44 1. Nasiona Twojego bobu zostały zaatakowane przez Strąkowca bobowego (Bruchus rufimanus). Widać po kilka plamek co oznacza, że w jednym nasionku masz po kilka larw tego owada. Larwy będą żerować wewnątrz nasion. Część chrząszczy w sierpniu opuści nasiona a część w nich pozostanie.
2. Nie ma obecnie środków chemicznych do ochrony samych nasion przed tym szkodnikiem. Jak się chcesz pobawić to możesz swoje nasiona, jak dojrzeją ( o ile nie zostaną z nich tylko wióry) przetrzymać w lodówce do wiosny. Musisz wtedy jednak pamiętać o opryskach wiosną. Irek_2 starał Ci się pomóc ale to dla Ciebie za mało.
3. Jeżeli ktoś potrzebuje dużo nasion do wysiewu to nie kupuje nasion w małych opakowaniach. Jak słusznie zauważył Biotit 5kg opakowanie nasion zagranicznych firm to koszt rzędu 100-160 zł a odmiany krajowe kupisz za 70-80zł/5kg. Można też kupić opakowania po 1kg co pozwala na wypróbowanie nawet kilku odmian.
Irek_2
200p
200p
Posty: 238
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bób cz.3

Post »

W tym roku mam ciekawą obserwację na bobie. Mój bób był późno posiany - pod koniec kwietnia - Windsor. Aktualnie już "dochodzi". Kilka krzaczków zostało ostatnio zaatakowane przez mszyce. Już nie będę pryskał. Te zaatakowane krzaczki są wręcz oblegane przez różne owady - biedronki, osy, muchy i wiele, których nie potrafię zidentyfikować. Aż się boję podejść bliżej, tyle ich jest. Widziałem chyba też szerszenia. Wygląda na to, że te kilka krzaczków bobu z koloniami mszyc, to dla nich po prostu stołówka. Wcześniej (w czerwcu) też mszyce były, ale takiej ilości różnych owadów nimi się żywiących to nie było.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Bób cz.3

Post »

To bardzo fajnie, kilka krzaczków bobu to niewielkie poświęcenie dla różnorodności w ogródku ;:333
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bób cz.3

Post »

Zebrałam właśnie bób mimo deszczu. Uff.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dopiero dzisiaj ale w końcu rozsada bobu Figaro wylądowała w gruncie. Czas pokaże czy zdąży dorosnąć.
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Bób cz.3

Post »

Niektórzy zapomnieli o zbiorach, inni sadzą kolejną turę ( Przemek, z ciekwością będę obserwować Twoją późną uprawę) a ja właśnie zbieram swoje plony. Ziarno zdrowe, bez dziurek.
zdjęcie sprzed kilku dni.

Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam, Marta.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bób jest jeszcze bardzo niski a już pojawiają się kwiaty. Trzeba będzie go chyba troszeczkę donawozić.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2300
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Bób cz.3

Post »

Nie zapomnij o borze. :D
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Bób cz.3

Post »

U mnie szykuje się poplon leniwego ogrodnika. Stare rośliny tylko wyłamałam i niektóre odrastają od korzeni. Ciekawe, czy coś z tego będzie do jedzenia:
Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Obrazek

Obrazek

Zawiązują się pierwsze strąki ale upały dają w kość roślinom więc bez podlewania nie ma szans. Po rdzy dochodzą kolejne choroby grzybowe ale raczej nie będę się bawił w opryski.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Oprysk borem wykonany ale walkę z rdzą chyba sobie odpuszczę. Zawiązują się górne strąki, mszycy jak na razie nie widać. Podlewam bo robi się sucho.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Być może, że bób zdąży dorosnąć. Jest sporo małych strąków.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”