Wszystko o pomidorach cz. 10

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Pstryknij go w kwiatka po starej znajomości ;)
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Kwiatka możesz osobiście zapylić jak pisze z humorem loeb, albo jak wolisz, to nie i czekaj na pszczółki lub bąki.
Jak Ci pasuje. :)
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Co Wy macie z usuwaniem tych kwiatów???
To nie papryki. Nigdy żadnych kwiatków w pomidorach nie usuwałam. No chyba, że przy regulacji gron.
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Ja usuwam staśmione - zwłaszcza jeśli w gronie jest dużo już normalnych kwiatków. Myślę, że lester spanikował, bo już mu kwitną ;) A czasem sadzonki w maju można kupić już nawet z małymi owocami. Sprzedawcy w ten sposób próbują zachęcić do kupna swoich.
lester
50p
50p
Posty: 68
Od: 11 wrz 2014, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Liczyłem na to że zakwitną póżniej jak już będą na zewnątrz .A nie zaszkodzi mu to że kwitnąc będzie na parapecie jeszcze ze dwa tygodnie?
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Nie. Pospieszyłeś się z siewem. Ja siałam 20 marca i wydają mi się za duże (wysadzane będą po 20-tym maja).
D3flo
200p
200p
Posty: 350
Od: 2 cze 2013, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

I takie postępowanie jest godne uwagi. Po co tak wcześnie wysiewać a pózniej borykać sie z sadzonkami?
Osobiście dużo eksperymentuje, ucząc się i czerpię z tego radość. Dwa lata temu wysiadłem wprost do 15to litrowej donicy nasionko st pieere 1szego czerwca. Bez pikowania, bez przesadzania, trzy grona zupełnie dojrzały na krzaku przed końcem sezonu.
Ciepło, słońce, długi dzień, sprawił że kondycja tego pomidora była lepsza od tych posianych wcześniej i po drodze swojego żywota wymęczonych.
notabene zazdroszczę swojej koleżance z Włoch która wysiewa pomidory wprost do gruntu w tym samym czasie i podobnie co marchewkę.
Rolnik ciągle żyje w strachu, nad warsztatem nie ma dachu.
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Wymierzyłam działkę. Mam w tym roku dużo pomidorów nasion od Alyyi a mianowicie:
malinowy kapturek, megargroniasty, malachitowa szkatułka, zebry, porzeczkowe. Swoje pomidory to san morzano, Kmicic i kilka karłowych. W planach miałam zrobić 2 zagodnki po 90 cm, które mieściłyby po 2 rzędy pomidorów w rozstawie 50x40. Dojście do pomidorów byłoby dobre. Ustawienie północ-południe. Niestety pola zostało mi 150cm, nijak 2x90 plus przejście nie wycisnę w działki. Tak myślę by megargroniasty posadzić zupełnie w osobnym miejscu. Natomiast resztę powinnam spokojnie upchnąć w tych 150cm ale muszą być 3 rzędy. W ubiegłym roku miałam właśnie 3 rzędy na 120cm ale były to odmiany max do pasa lub karłowe.
Kolejna kwestia to to, że zamierzałam pomidory prowadzić na sznurkach, tak jak ogórki. Rusztowanie chciałam prowadzić wzdłuż grządki, teraz będę musiała w poprzek. Rusztowań będzie ogrom. Może z tego zrezygnować i każdą roślinę prowadzić przy indywidualnym paliku?
Długo wyszło ale spędziłam na polu pomidorowym kilka godzin na mierzeniu i kombinowaniu.
Proszę o pomoc, może pomożecie mi wpaść na najbardziej optymalne rozwiązanie :)
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Mogę tak na szybko Ci powiedzieć,że lepiej pomidory prowadzić przy paliku.Szczególnie w gruncie.Kilka lat temu 3 dni deszczu potrafiły u mnie w gruncie przechylić paliki z krzakami pomidorów.A nigdy nie wiadomo jaka będzie pogoda.Szkoda czasu na sznurki.Ja nie ryzykowałabym na pewno.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Można postawić w miejscu gdzie nie wieje za bardzo wiatr. U mnie zasłania foliak. Dodatkowo nad gruntowymi jest daszek, żeby krzaki były suche.

Obrazek
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 280
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

kama_80

Mam w gruncie i przy palikach i na sznurkach.

Ze sznurkami w gruncie nie ma problemu. Byle był dobry (miękki) sznurek ogrodniczy. W gruncie zapominamy o wynalazkach typu plastikowe obrączki (testowałem). Okręcać pomidory wokół sznurków, regulować naciąg i jest dobrze. U mnie wiatr dmuchnąć potrafi że ho,ho i nie ma problemu.

Nie bardzo potrafię sobie zwizualizować z opisu jak to ma być u ciebie.

Jeżeli grządka krótka lepiej wyjdzie dać paliki.
Jak jest dłuższa - sznurki.
Paliki mam tak 3x3cm i z takich samych konstrukcję na sznurki (2 skrzyżowane paliki jako podpory jak X, na tym poprzeczka do której podwieszam sznurki, podpory X co jakieś 2,5m).
pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Darku mógłbyś rozpisać mniej więcej wymiary konstrukcji i z czego ją zrobiłeś? Na działce mam wietrznie. Jedynie drzewa owocowe, Wydaje mi się, że główny stelaż masz z metalowych rurek a poszczególne żeberka z drewna, tak? Czy taka 1 belka utrzyma 3 pomidory? Niby utrzymuje 120cm x2 rządki ogórków :) ale znowu ogórki z krzakiem nie są takie ciężkie.

dopisuję:
Grządki są długie, na 6m. Paliki mam podobne. Muszę jednak kupić dłuższe bo te mają jakieś 140 po wbiciu w glebę.

Dziękuję za pomoc :D
Pozdrawiam Jola
lester
50p
50p
Posty: 68
Od: 11 wrz 2014, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

D3flo pisze:I takie postępowanie jest godne uwagi. Po co tak wcześnie wysiewać a pózniej borykać sie z sadzonkami?
Osobiście dużo eksperymentuje, ucząc się i czerpię z tego radość. Dwa lata temu wysiadłem wprost do 15to litrowej donicy nasionko st pieere 1szego czerwca. Bez pikowania, bez przesadzania, trzy grona zupełnie dojrzały na krzaku przed końcem sezonu.
Ciepło, słońce, długi dzień, sprawił że kondycja tego pomidora była lepsza od tych posianych wcześniej i po drodze swojego żywota wymęczonych.
notabene zazdroszczę swojej koleżance z Włoch która wysiewa pomidory wprost do gruntu w tym samym czasie i podobnie co marchewkę.

Wysiałem jak piszesz "tak wcześnie" bo jest to pomidor do donicy.Sugerowałem się radami z forum że do donic siejemy na początku marca.Chyba czas przesadzić go do naczynia docelowego.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”