Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 972
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

W zeszłym roku miałam rodzynka właśnie niskiego z AWN.
Pyszny, żółty i słodki. Nasionka wypłukiwałam z bardzo dojrzałych pękniętych owocków.
Natomiast kupiłam rodzynka firmy L..ko, bo napisano, że niski. Po co kupiłam, nie wiem, bo mam już
swojego wypróbowanego. Ale obrazek na torebce ładny. ;:oj
____________________
Pozdrawiam, Teresa.
Jowita37
100p
100p
Posty: 193
Od: 27 lut 2016, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k/Zawiercia

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Również kupiłam z L...ki, bo podobno niski, mam też nasiona z marketowego rodzynka. W ubiegłym roku miałam wysokie pod folią, nie pamiętam z jakiej firmy i trochę owoców zawiązały, szału nie było. Siane w marcu. W przyszłym roku może załapię się na AWN.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

I jeszcze raz: nasiona (od Legutki czy nie) oraz owoce - wszystko wysokie.
Rośnie przepięknie, kwitnie przepięknie, owoców - praktycznie zero, bo nie zdążąją dojrzeć, nawet przechowychane przez zimę. nasze lato za krótkie o jakiś 2-3 miesiące...

Prośba: może piszcie o NISKICH dopiero jak już wypróbujecie, że z kupnych nasion jakiejś firmy wyrosną na pewno niskie i dające owoce? To byłaby bardzo cenna wiadomość, ale dopiero POTWIERDZONA. Jak na razie Z ŻADNYCH KUPNYCH NASION SIANYCH przeze mnie NIE WYROSŁA NISKA ODMIANA (mimo zdarzających się obietnic producenta) - a trochę tych nasion zostało juz sprawdzonych, kupowanych u nas lub za granicą.

Myślę, że jeśli jakiś producent w końcu włączy do swojej oferty niską Aunt Molly lub jakiś jej odpowiednik, to walnie to naprawdę wielkimi literami na opakowaniu.
Zielonym do góry!!!
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

W jakimś kompletnym zaćmieniu zjedliśmy wszystkie owoce z niskiego rodzynka. Trwają więc poszukiwania nasion. Potwierdzam, że to chyba polska firma na L ma nasiona niskiej odmiany. Najlepsze, że już w drugim miejscu natrafiłam na informację, że odmiana Aunt Molly pochodzi z Polski, taka ot ciekawostka...
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Niestety, nigdzie nie ma źródła tej informacji o polskim pochodzeniu odmiany.
Faktem jest, że spotykało się rodzynek brazylijski w polskich ogrodach przynajmniej 30-35 lat temu!

Jesteś pewna, że z nasion firmy L miałaś niskie rośliny? U mnie rosły same wysokie, ale spróbuję w takim razie kolejny raz - sprawdzam wszystkie nasiona tej miechunki jakie mi w rękę wpadną, i do tej pory żadne nie były niskie. A sprawdzam w celach "badawczych".
Zielonym do góry!!!
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Ten niski rodzynek był uprawiany w latach 90, wtedy były w sprzedaży nasiona z USA, pamiętam, że pierwszy raz kupiłam wtedy nasiona Aruguli, czyli jednorocznej rukoli, rodzynka i pomidory New Yorker.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Mój dziadek miał rodzynka brazylijskiego we wczesnych latach '80 - na pewno grubo przed 84 rokiem. Pamiętam, że roślina nie była wysoka, owoce bardzo słodkie i dojrzałe już w lipcu. Niestety miał go dość krótko, bo nie przechowywał nasion.
Zielonym do góry!!!
Papi
100p
100p
Posty: 131
Od: 17 mar 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Czytając ten wątek od początku pamiętam, że we wpisie sprzed kilku lat ktoś pisał, że miał niskiego rodzynka wysianego z L, który dorósł mu do 30cm. Dlatego kupiłam to samo, karłowy miał w opisie w sklepie internetowym, ale jak przyszedł to już słowa o karłowatości nie ma, tylko napisano, że to 1m wysokości. Także niskiego się nie spodziewam niestety :(
Papi
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 972
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Papi no właśnie ten rodzynek z L. niby niski.
A w opisie drobnymi literkami (więc w sklepie nie doczytałam) napisano,
że dorasta do 1 m. No to jaki miałby być gdyby był wysoki?
Nawet go siać nie będę. Pozostanę przy tym z AWN, którego nasionka zebrałam.
Niski, wczesny i słodki.
______________________
Pozdrawiam, Teresa.
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Bixxx - nie jestem pewna, czy to z firmy L. :-(

i uwaga! do 1 metra to jest odmiana niska! wysokie np. z firmy na V u mnie dorastały do 2 m!
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Ta opisywana do 1 m - nie jest niska. Po prostu w sprzyjających warunkach może być jeszcze wyższa.

Ta wartościowa, niska - ma 30 cm do max 50 cm i tendencję do pokładania się.

Papi - opis w sklepie że karłowy, a na paczce że do 1m: to kwalifikuje się do porządnej reklamacji! To czystej wody oszustwo, sprzedawcy wiedzą już po prostu,ze każdy szuka i pyta o niską odmianę.
Zielonym do góry!!!
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Czyli są chyba jednak 3 typy, nie 2.

1. wysoka, smukła
2. niska, krzaczasta
3. bardzo niska, pokładająca się

:roll:
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne cz.2

Post »

Po sprawdzeniu ogromnej ilości nasion dostępnych w handlu mogę powiedzieć, ze to ciagle 2 rodzaje:

1. Bardzo wysoka i smukła oraz wysoka i krzaczasta - to ta sprzedawana w handlu, w formie paczek z nasionami lub jako owoce do spożycia. Pewnie w cieplejszym klimacie jest wydajna, u nas niestety - nie zadąża dojrzeć.

2. Niska, pokładająca się - "Aunt Molly" - szybko dojrzewa. Niedostępna (jak na razie) w handlu "oficjalnym" tj. w sklepach ogrodniczych. Można kupić lub otrzymać nasiona od osób które same hodują.

Jak widzimy, sprzedawcy się już zorientowali w czym rzecz i zaczynają proponować kupne nasiona wysokiej odmiany jako odmianę niską.

Tak nawiasem mówiąc, przypuszczam, że Aunt Molly to może nie być odmiana tylko odrębny gatunek. Wskazywał by na to fakt, że przekazywana w formie nasion przez x lat się "ni wyradza", nie traci cech, nie krzyżuje...
Zielonym do góry!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”