Siew, rozsada,pikowanie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Podłoże do wysiewów cz.2

Post »

Rad nie rad i trzeba wracać do postów z przeszłości.A nie zawsze ma się czas na to.
Ale nie ma co wybrzydzać, jak się nie ma co się lubi,to się lubi co się ma :)
Pozdrawiam niedzielnie wszystkich odpoczywających :wit
Maria.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podłoże do wysiewów cz.2

Post »

Torf odkwaszony szczerze polecam do wysiewów.
Nigdy nie miałam z nim problemów. Jeśli później pikujecie też do torfu odkwaszonego to pamiętajcie i zasilaniu nawozami ( jest jałowy ). Lepiej za mało niż za dużo.
Albo po przepikowaniu sadzić do podłoża z nawozami.
Ja lubię torf odkwaszony, poza innymi zaletami, w kubeczkach od razu widzę kiedy podlewać bo kolor torfu o tym świadczy.
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Podłoże do wysiewów cz.2

Post »

Maraga śmiało używaj tę ziemię.Z którychś wątków forumowicz wspomiał,że z braku typowego sterluxa,którego on używa,w tym roku kupił worek właśnie w T.Jest to ta sama firma.Ziemia jest lekka i zawartość nawozowa j.w..Choć i przeszukiwanie Forum ma też swoje zalety. ;:138 ;:138
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Podłoże do wysiewów cz.2

Post »

Ja dalej z tą biedronkową ziemią. Syn był po wodę, to przy okazji kupił mi parę worków. Czy ktoś zna przepis na przystosowanie tej ziemi do wysiewów. Przecież jej nie zmarnuje.
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Podłoże do wysiewów cz.2

Post »

Napisz nam , co tam na tej biedronkowej ziemi , jest napisane o zasoleniu i ilości nawozów .
Pozdrawiam, Beata.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podłoże do wysiewów cz.2

Post »

Pamiętam jak kilka lat temu wstecz forumowicz pisał że biedronkowa ziemia jest OK.
Moja w zeszłym roku miała więcej kamieni i badyli niż ziemi ale może tak mi się akurat trafiło.
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Podłoże do wysiewów cz.2

Post »

Emalio podpowiedziałem Ci w innym temacie.Comcia ma rację,forumowicz stosował biedronkę,przez jeden sezon.Później jednak zrezygnował z niej z powodu nadmiaru nawozów,które nie były opisane na workach.I do niedawna ostro ostrzegał nas przed takim zakupem ;:222 ;:222 .Pewnie i teraz by to robił,gdyby miał możliwość. ;:172 ;:172
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Podłoże do wysiewów cz.2

Post »

Mnie dziwi dlaczego tak boicie się tych nawozów w ziemi do wysiewu lub pikowania. ? Gdyby ich nie było, to wtedy macie problem, bo sami musicie zadbać o to.
Przeczytałem, że za dużo azotu i będą tylko ładne zielone krzaki. Nie jestem pewny, czy dalej rozmawiamy o sadzonkach, czy już o uprawie w tym temacie ?
Jeśli to pierwsze, to chyba dobrze mieć zdrowe i krępe sadzonki. Dobrze odżywione przede wszystkim do tego momentu wzrostu. Kiedyś kupowałem, jak się okazało potem ziemię do kwiatów i było ok. Teraz kupuję inną tzw. do warzyw i też jest ok.a nawet lepiej. Podobno w tej ostatniej za dużo azotu jest. Pomidory, papryki nie narzekają. Potem pójdą do ziemi i to sprawa ogrodnika jak przygotował ziemię i jak dokarmia.
Jeden raz trafiła mi się ziemia, gdzie tego nawozu prawdopodobnie w ogóle nie było. Znana firma na rynku o dużej renomie. Nasiona wzeszły i tyle było z ich wzrostu. Dobrze, że próbę wysiewu zrobiłem. Czyli coś było napisane o nawozach, tylko mijało się z prawdą. Nadgorliwość w stosunku do naszych roślin wyraźnie im szkodzi. Nie idźcie tą drogą. Ja za leniwy jestem i nie kombinuję, bo wiem że źle na tym wyjdę. Nie dorabiam nie potrzebnej ideologi, skoro istnieją gotowe rozwiązania.
Z mojego doświadczenia, ziemia ma być przede wszystkim puszysta jak to określę. Teściowej trafiła się kiedyś zbita jak glina a podobno do warzyw była. Mękę rośliny miały, że nie wspomnę o kłopotliwym utrzymaniu wilgotności.
Dlatego, polecam sprawdzone przez forumowiczów ziemie do wysiewu i pikowania. W innym przypadku jest po prostu zły zakup i tyle. Tyle z mojej strony.
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Podłoże do wysiewów cz.2

Post »

Pisząc o ubiegłoroczej ziemii, miałam na myśli podłoże do warzyw Aura z Pasłęka. Ziemia miała tak dużą dawkę startową nawozu, że z pomidorem posadzonym w niej nie mogłam sobie dać rady, mimo ograniczonej fertygacji i tak rósł wegetatywnie.Pomidory wsadzone do wiader z mieszanką Aury i torfu, codziennie fertygowane Florowitem rosły wzorowo.
Dziękuję wszystkim za porady, rozumiem, że jutro , albo jeszcze dziś. robimy boom na T...O :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Podłoże do wysiewów cz.2

Post »

Dany market może sprowadzić od producenta różne podłoża, raczej im chodzi o niską cenę, a producentom wejście na rynek, to wynika z tego, że raz kupimy super ziemię, a innym razem możemy nie taką jaką byśmy chcieli. Za każdym razem należy zwrócić uwagę co kupujemy. Bo ja mimo zakupu substratu w big bagu 6m3, to kupiłem nieco przesoloną. Nawet dana partia towaru może różnić się od następnej.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Podłoże do wysiewów cz.2

Post »

Podpiszę się pod postem ekopoma
Amen w temacie.
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Podłoże do wysiewów cz.2

Post »

Oczywiście,że będzie się różnić dana partia bo złoże z którego jest brany torf czy wierzchnica jest różne na różnych głębokościach a i producenci czasami półprodukty biorą z różnych miejsc bo jest np.gdzieś taniej a poza tym złoża też się kiedyś wyeksploatują a produkcja musi iść.

Najlżejsze do wysiewu jest podłoże z włóknem kokosowym.

Nie spodziewajcie się cudów w gotowej ziemii tylko dlatego,że ma ładne opakowanie i napisane,że robi robotę jak żadna inna.
U mnie zwykle do produkcji w zależnosci od rodzaju produkowanej ziemii używa się azofoski,super fosfat-u/fosdar-u,pg mix-a no i do iglaków idzie nawóz iglak.

Jak chcesz w domu sobie zrobić podłoże np.substrat to kupujesz torf np.hartmanna,durpety...mieszasz z kredą pastewną dodajesz drobnego piasku i trochę asofoski i masz to co z zakładu,tylko proporcje musisz sobie zoptymalizować i sprawdzić ew. pH np.zestawem do mierzenia pH za 17pln :)

edit

A jeszcze do podłoża z osmovitem jest dodawany oczywiście osmovit czyli przez niektórych uwielbiany nawóz długo działający :)

No i oczywiscie rzeczywisty litraż po wypakowaniu podłoża może się różnic od deklarowanego bo to zależy od gęstości nasypowej produktu na którą mają wpływ frakcje poszczególnych składników podłoża i jego wilgotność oraz temperatura...no im.in.jak jest zaprogramowana maszyna pakująca i jak zasypie kolejny worek,czy nadsypie/niedosypie :)
LEGENDS NEVER DIE
Awatar użytkownika
joannamm
500p
500p
Posty: 577
Od: 27 lut 2013, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie, nad rzeką Brdą

Re: Podłoże do wysiewów cz.2

Post »

Moja znajoma kupiła ziemie w Bied... do wysiewu kwiatów i powiedziała, że w tym roku jest jakaś dziwna, bo ma bardzo maleńkie białe, kremowe drobinki. Na początku myślała, że jakieś paskudztwo, ale popatrzyła przez lupę i to jakieś pyłki? Niestety nie widziałam sama tej ziemi, ale może ktoś już kupił w tym roku i może powiedzieć czy ma taką samą i co to są za pyłki?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”