Czosnek zimowy cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.4

Post »

Te cebulki powietrzne to nie są kwiaty, nic się tu nie zapyla, rozmnażanie wegetatywne. Tak naprawdę nie ma odmian czosnku tylko typy, ale potocznie piszemy o odmianach.
Irek_2
200p
200p
Posty: 238
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czosnek zimowy cz.4

Post »

Dzięki za wyjaśnienia. Można poczytać też tutaj. Pozdrawiam
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czosnek_pospolity
Pozdrawiam Irek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.4

Post »

Najlepiej u mnie wychodzi sadzenie cebulek powietrznych rokambułu, od razu tworzy główki. Inne odmiany, z malutkimi cebulkami potrzebują na to dwu lat. Rzucam po parę kwiatostanów między kwiatki na działce i potem mogę odnowić uprawę.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.4

Post »

U mnie kilka czosnków zaczęło żółknąć i gnić od nasady. Po wyrwaniu okazało się, że białe robaczki się zagnieździły w korzeniu i wchodzą w główki. Wyrwałam dzisiaj cały zagon mimo,że jeszcze miał zielone liście bo obawiam się, że robactwo się rozprzestrzeni i wpałaszuje mi wszystko. Główki osiągnęły wagę 50-60g.
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Czosnek zimowy cz.4

Post »

kama_80 pisze:Adam myjesz czosnek po zebraniu? Czysty jak ze sklepowej półki :D
Oczywiście został umyty. Nie wstawiłbym fotki brudnego na FO :wink:

Zostawiłem jeszcze kilka w ziemi celem porównania. Łodygi mają jeszcze zielone i być może u mnie wykopywać należałoby pod koniec lipca. Okaże się za 10 dni. :)

Pozdrawiam
Adam
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Czosnek zimowy cz.4

Post »

kama_80 pisze:Adam myjesz czosnek po zebraniu? Czysty jak ze sklepowej półki :D
Czosnku nie powinno się myć, lecz należy porządnie dosuszyć a następnie główki oczyścić z łusek które same prawie odchodzą.

Pozdrawiam
Pamiętajcie o ogrodach...
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7507
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czosnek zimowy cz.4

Post »

Telimenka pisze:U mnie kilka czosnków zaczęło żółknąć i gnić od nasady. Po wyrwaniu okazało się, że białe robaczki się zagnieździły w korzeniu i wchodzą w główki. Wyrwałam dzisiaj cały zagon mimo,że jeszcze miał zielone liście bo obawiam się, że robactwo się rozprzestrzeni i wpałaszuje mi wszystko. Główki osiągnęły wagę 50-60g.
Miałam to samo dziadostwo, wyrzuciłam chyba ze 20 główek z tymi robaczkami. Takie same robaczki wykończyły mi czerwoną cebulę (żółtej nie zaatakowały w ogóle), z całego rządka (około 50sztuk) mam 6 sztuk zdrowych czewonych cebul ;:oj . No, i nie ma innego wyjścia, trzeba zaprawiać ząbki czosnku i dymkę przed sadzeniem, muszę poczytać jaka zaprawa do tego się nadaje.
Pozdrawiam! Gienia.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.4

Post »

Nie mam pojęcia czy zaprawianie przed posadzeniem, uchroni czosnek na cały okres wegetacji? W czerwcu posiałam pomiędzy rządki czosnku - rzodkiewkę ;:7 . Może to,że głęboko spulchniłam ziemię i obecność rzodkiewki (też była robaczywa) przyczyniło się do wystąpienia robactwa. W poprzednich latach ziemia na zagonku z czosnkiem była uleżona, dosyć zwarta, nawet dużo nie hakowałam tylko wyrywałam chwasty. W cebuli też ograniczam spulchnianie do minimum i jest zawsze OK, a sadzę ją od wielu lat i też bez zaprawiania (trzy odmiany dymki i od niedawna z rozsady). Dodam jeszcze ,że stanowisko, drugi rok po oborniku, cztery lata przerwy po cebulowych, ziemia u mnie jest dosyć lekka . Już się więcej nie pokuszę na uprawę międzyrzędną w czosnku - czegokolwiek ;:185 . W sumie nie jest tragicznie 4 wyrzuciłam zgnite, 5 uszkodzonych ,ale po dokładnym oczyszczeniu poszły zaraz do ogórków ,pozostałe bez uszczerbku tylko trochę niedorośnięte. Chyba im na razie nie będę obcinała liści, to jeszcze trochę dojrzeją. Sama nie wiem, nigdy nie wyrywałam czosnku z całkowicie zielonymi liśćmi :( .
Awatar użytkownika
farmer123
100p
100p
Posty: 128
Od: 29 gru 2014, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Czosnek zimowy cz.4

Post »

Jak sądzicie stanowisko po pomidorach i papryce będzie dobre pod czosnek ?
Awatar użytkownika
jola1313
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5412
Od: 21 sty 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Czosnek zimowy cz.4

Post »

Nigdy nie wiem,kiedy wyrywać zimowy czosnek :oops: .Czytam,że Wy już wyrwaliście.Biorę ''poprawkę'' na opóźnioną wegetację u mnie.Ale w tym roku mam prawdziwy dylemat...otóż zimowy czosnek mi wygnił na wiosnę.Zostało dosłownie z 5 szt.
Więc za radą teściowej-odsadziłam zimowy czosnek na wiosnę.Z początku wyglądał dziwnie.Liście się rozłożyły szeroko i myślałam,że nic z niego nie będzie.Teraz wygląda super i dopiero wypuścił pędy 'kwiatowe' (jeszcze w pąkach}.No i moje pytanie;kiedy wyrwać taki czosnek?Końcówki liści zasychają.Jeszcze nie oberwałam 'kwiatów' ;:224
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.4

Post »

No to oberwij kwiatostany, jak szczypior zacznie żółknąć to wykopiesz, pooglądaj sobie w wątku zdjęcia, poczytaj i będziesz wiedzieć więcej :D
Awatar użytkownika
jola1313
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5412
Od: 21 sty 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Czosnek zimowy cz.4

Post »

Dzięki. To jeszcze zaczekam.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1085
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czosnek zimowy cz.4

Post »

Mój czosnek zimowy jeszcze rośnie, ale powoli myślę o wyrwaniu, też zawsze mam problem z "wyznaczeniem terminu" wyrywania. Trochę zarósł ostatnio jak wszystkie warzywa, bo nie miałam czasu przez około 2-3 tyg. na pielenie i większość zawiązało cebulki powietrzne. Akurat nie martwi mnie to mocno, bo zawsze można je wysiać.
Ostatnio zdobyłam kilka cebulek powietrznych czosnku wężowego. Zastanawiam się czy jak wysieję go w ogrodzie to nie skrzyżuje się z tym "zwykłym".
pozdrawiam Ewa
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”