Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Myślę, że spokojnie tam kupisz, ja dostałem, tak wyglądają:




Obrazek

Podobnie chcę wysiać nasiona fasolowatych. Szczerze polecam taki sposób wysiania. Nano Gro w tym wypadku nie było używane. :D
Moje wątki
Festina Lente
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Witam, ja ponownie po prosbie w sprawie dzdzownic. Otoz jak po tym jak przerobily jedna porcje ziemi z odpadkami (i nawet sie rozmnazaly) polozylem na nich drugie pudlo z dziurami, zaaplikowalem jedzonko i papier, poczekalem pare dni, usunalem dolne pudlo. Po pewnym czasie dolozylem duzo jedzonka (a jedzonko zbieram w szczelnie zamykany pojemnik, zajmuje mi gdzies 2 tyg zapelnienie tego pojemnika. W miedzyczasie zawartosc oczywiscie gnije). Tak wiec dodalem pelny pojemnik tego jedzenia i wynioslem wszystko na balkon (zabudowany). Po 2 tyg. zaczelo brzydko pachniec, okazalo sie, ze wszystkie padly. No i teraz zastanawiam sie gdzie popelnilem blad - czy zbyt zepsute jedzenie (choc myslalem ze takie nadgnite lepsze bo miekkie) czy moze za goraco na balkonie (tam jest w sumie jak w szklarni). Zanim zrobie drugie podejscie chcialbym zrozumiec co skopalem? Dodam ze pierwsza porcja wyszla calkiem niezle (zostalo tylko troche nieprzerobionego papieru)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Jedrucha pisze: No i teraz zastanawiam sie gdzie popelnilem blad - czy zbyt zepsute jedzenie (choc myslalem ze takie nadgnite lepsze bo miekkie)
Ciekawe rozumowanie ;:oj .Wyobraź sobie, że jesteś bezzębnym staruszkiem i Twoja opiekunka też dojdzie do identycznych wniosków ?
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Porownanie o tyle nie na miejscu, ze jak czytalem mozna je karmic nawet? odchodami! (znaczy dzdzownice, nie staruszki ;)))
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

"Ja Cię kręcę" ;:138 co za fascynujący wątek :)
i dżdżownice i ogórki w peletsach i laboratorium paprykowe ;:oj nie mogę się nadziwić :) pobiegłam (poturlałam się ;:306 ) do wątku "Domowo i zdrowo" i "Maści i tinctury", a tam jeszcze większe zaskoczenie :)

Niesamowita skarbnica wiedzy!

Z maści propolisowych korzystam, ale takich, które przez sąsiada miodziarza są wykonywane. Mieszkamy w lesie, on w lesie też ma swoje ule. Miody pozyskuje jeszcze starą metodą, też niesamowity człowiek :) uwielbiam słuchać ludzi, którzy hodują pszczoły....

Propolisowych naturalnych preparatów też używałam na gardło bolące (są rewelacyjne), nie ma lepszych.

No nic, będę zaglądać :wit
Pozdrowienia :)
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

W temacie dżdżownic:
"Każdy orze jak może" - taka jest zasada.

Ja o swoje dżdżownice dbam, a one mi co 7 dni dają 5 l biohumusu. Karmię je obornikiem końskim i wytłoczkami po jajkach + kartony, piją fusy z kawy i herbaty.
60% celulozy +40% materii organicznej to podstawa dobrej michy.
Co 2 tygodnie przewracam z góry na dół cały "towar" i teraz jak jest zielono dodaję im trochę witamin z zielonek.

W kastrze nie kombinuję z obierkami i resztkami warzywnego jedzenia. Tak robiłem na początku drogi i dałem sobie spokój. Obierki należy b.dobrze rozdrobnić, bo tak jak napisał wcześnie Janusz, trzeba wiedzieć, że dżdżownice nie mają zębów.

Mondfa, witam.
jeśli chodzi o propolis, to b.ważną rzeczą jest jego pozyskanie od pszczół, tak aby nie był zanieczyszczony woskiem, bo pijąc taki można sobie zrobić kuku. Gratuluję Znajomego Pszczelarza, tacy Ludzie to prawdziwy skarb, bo o dobrej jakości miód jest coraz trudniej.
Moje wątki
Festina Lente
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Oj, to Wy tak na powaznie z tym karmieniem? Myslalem, ze w konwencji humorystycznej. W sumie faktycznie, te pierwsze razy to im mielilem odpadki i nie czekalem az zgnija? A juz myslalem, ze uda mi sie ladnie utylizowac odpadki z kuchni. Konskiego obornika to raczej nie sciagne, domownicy chyba by mnie wyeksmitowali jakbym to dal na balkon (poza tym chyba musi byc przekompostowany, prawda?)
A czy w takim razie mozna im dac za pokarm kompost? W sensie - odpadki z kuchni na kompost, po jakims czasie dac to dzdzownicom?
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Na kompost oczywiście możesz dać, czas i powietrze oraz robaki pomogą. Inna bajka to kastra na balkonie i zasłonięta agrotkanią góra. W sumie jest tam niewielki dostęp powietrza i to powoduje gnicie, a nie rozkładanie materii. Ja dzisiaj spod Zakroczymia przywiozłem potężny zapas obornika końskiego, będzie dla robaków i pod uprawy.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Bób Witkiem

Post »

Bób z rozsady, wsadzony w marcu, dziś ma wys. od 80 cm do 1 m.
Największe mają po 7 pięter kwiatków. Sadzony na początku marca co 15-20cm w dużej części zachodzi na siebie. Odmiana Witkiem.

Między bobem szpinak odmiana Matador .


Obrazek

Obrazek

Wyka wreszcie odżyła i wyraźnie urosła, za 2 tyg zostanie przekopana.Wg mnie jest najlepszy poplon.



Obrazek

Obrazek
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Piotr, ale kiedy Ty wysiewałeś tą wykę i czemu odżyła?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Jola , wyka była siana pod koniec września, początek października, foty pokazałem jak rósł. Opadów nie było za wiele i wschody były marne. Normalnie pod śniegiem powinna odżyć , ale go nie było.

Opadów w lutym -marcu też za wiele nie było. Ostatnio trochę popadało i efekt jest, bo wreszcie urosła. Szkoda tylko, że tegoroczne,kolejne lato ma być wybitnie suche, podobne do poprzedniego. Niemniej cała wyka po rozdrobnieniu łopatą wyląduje pod ziemią. Normalnie już by jej nie było.Tydzień - 2 przed sadzeniem pomidorów powinna być przekopana.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

A ta wyka co ma na celu Piotrze? To nawóz pod pomidory?
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Biotit- Ostre Papryki, dżdżownice i zioła z Domowej Fabryki

Post »

Cała masa zielona jest b.bogata w NPK i wiele innych składników, natomiast korzenie mają zdolność wiązania azotu, na nich są "girlandy" w których jest zawarty azot. Nie znam lepszej rośliny na poplon.
Moje wątki
Festina Lente
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”