Opisy odmian roślin dyniowatych na akcję (+foto)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Floro - Fob
200p
200p
Posty: 312
Od: 5 sty 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miastko (woj.pomorskie)

Re: Dynie i dyniowate - opis nasion wysyłanych na AWN2016

Post »

Dynia ozdobna NN ,,Gruszka" KZ
Dość duża dynia ozdobna. Owoce dochodzące do 0,6 kg. Wczesna. Pojawia się w tym samym czasie co cukinia, liście ,,cukiniowe". Lepiej strzec przed mączniakiem. Nie polecam używać do celów kulinarnych, strasznie gorzka.
Dojrzewające egzemplarze:
Obrazek
Młodsze egzemplarze:
Obrazek
Wymaga tyle miejsca co cukinia, plenna, łatwa w uprawie. Hoduję ją ze zmutowanej cukinii od kilku lat.
Pozdrawiam, Tomek :wit
,,Warzywnik Floro-Foba" czyli warzywa Tomka <--- kliknij :D
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Dynie i dyniowate - opis nasion wysyłanych na AWN2016

Post »

Na AWN wyślę nadwyżki dyni piżmowej:Tromboncino d`Albenga, (z.k.), która zdecydowanie lepiej rośnie i plonuje na podporach:
Obrazek
Obrazek
a tu dojrzała w kolorze kawy z mlekiem:
Obrazek
Oraz dyni figolistnej (z.k.), idealnej do szczepień, co w tym roku osobiście sprawdziłam:
Obrazek

oraz Tetsukabuto z wolnego zapylenia ( na zdjęciu w tle dyń figolistnych)
A tu zdjęcie ogórka szczepionego na dyni figolistnej ( zdjęcie jest dzisiejsze), po pozostałych ogórkach na własnych korzeniach dawno nie ma śladu a ten nadal owocuje.
Obrazek
Chciałabym jeszcze dodać kilka słów na temat uprawy dyni figolistnej, bo czytałam wpisy, że słabo owocuje.
Mam 2 rośliny a na nich 11 okazów dyni, z czego 8 wisi w powietrzu, na płocie, na drzewach - ona po prostu lubi się piąć jeśli puścicie ją po ziemi to plony są mizerne. Popatrzcie:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Floro - Fob
200p
200p
Posty: 312
Od: 5 sty 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miastko (woj.pomorskie)

Re: Dynie i dyniowate - opis nasion wysyłanych na AWN2016

Post »

Dynia Hokkaido
Wiąże się z nią trochę dziwna historia, wskutek której na 50% jest KZ, a na 50% WZ. Więc pewności nie mam ;:224
Obrazek
Pozdrawiam, Tomek :wit
,,Warzywnik Floro-Foba" czyli warzywa Tomka <--- kliknij :D
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Dynie i dyniowate - opis nasion wysyłanych na AWN2016

Post »

Ja przypominam, że jest to wątek opisowy i nie mogą tutaj toczyć się wszelkie inne dyskusje.
Od dyskusji co kto chce itd jest ten wątek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=182

Ten wątek zostanie oczyszczony ze zbędnych postów.

edit

Reszta postów z wątku opisowego jest przeniesiona do Sekcji wymiany i sprzedaży.
Tu umieszczamy tylko i wyłącznie opisy roślin dyniowatych.

Wątek opisowy dotyczący obecnej akcji połączyłam z wątkiem z poprzedniej akcji,
bo jest w nim sporo zdjęć różnych ciekawych dyń.

Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Opisy odmian roślin dyniowatych na akcję (+foto)

Post »

Rouge vif d?Etampes (Cucurbita maxima) znana jest angielskojęzycznym miłośnikom dyni chyba bardziej jako ?Cinderella Pumpkin?, czyli dynia Kopciuszka
ObrazekObrazek

przepyszna dynia o wielu zastosowaniach kulinarnych.
(C. maxima) 95 -100 dni.
Najpiękniejsze spłaszczone i żebrowane duże owoce są wspaniałego głęboko czerwono-pomarańczowego koloru. Miąższ - przyjemny lekko owocowa nuta.
Łatwa w uprawie, wypuszcza długie pędy do 6 m. Plenna. Doskonale się przechowuje, jeśli jest zebrana w fazie pełnej dojrzałości i zahartowana przed przechowywaniem.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Opisy odmian roślin dyniowatych na akcję (+foto)

Post »

Kabocha
Dynia o japońskim rodowodzie. W oryginale jej nazwa wygląda tak ????,?? :wink:
Obrazek
W smaku dla mnie przypomina pieczone kasztany, albo bataty. Doskonale nadaje się jako zamiennik ziemniaków, świetnie też sprawdzi się w zupie. Nasionka już się suszą.
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Opisy odmian roślin dyniowatych na akcję (+foto)

Post »

Skoanna, to jest właśnie dynia Blue Kuri, bliska krewniaczka Uchiki Kuri, inaczej Hokkaido. Też przyślę na Akcję nasiona tej dyni, nasiona będą z dyni z kontrolowanego zapylenia, więc pula sie powiększy :). Dodam, że dynia jest jeszcze bardziej orzechowa od Hokkaido, jest mączysta, zbita i bardzo smaczna. Można jeść ze skórką. Ponoć doskonała na czipsy (pokrojona w cienkie plastry i opieczona), dodatek do ryżu, sałatek, na puree. Dobrze sie przechowuje (ok.6 mcy). Okres wegetacji 120-130 dni co znaczy, że niestety musimy ja wysiać do doniczek w polowie kwietnia.

Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam!
Jagoda
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Opisy odmian roślin dyniowatych na akcję (+foto)

Post »

Moje Blue Kuri wyglądają tak i jeszcze są w przechowalni, niestety nie są KZ jeśli Twoich braknie służę swoimi :):
Obrazek
natomiast dyńka prezentowana przeze mnie powyżej jest jedną z tych i są to różne krzyżówkowe Kabocha, pyszne, ale też WZ Malutkie dyńki ok 500-800g

Obrazek
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Opisy odmian roślin dyniowatych na akcję (+foto)

Post »

Niżej opiszę dynie, które również prześlę na Akcję. Są one z wolnego zapylenia.

Golden Hubbard (Cucurbita Maxima) WZ- piękna, z chropowatą skórką, pomarańczowa, waga moich ok.5kg ale rosną do 13 kg. Plenna ( z 3 krzaków miąłam ok.14 dyniek), wcześnie kwitnie.
Skorupa nieziemsko twarda, najlepiej rozłupać ją na pół i upiec albo ugotować a potem dopiero wydrążyć miąższ.
Miąższ ładny żółty, zbity, suchy, dosyć słodka. Doskonała do zapiekania z farszem, na wszelkie mączne potrawy (kopytka, kluski śląskie, kluski kładzione, pasty.
Pędy długie, lubią się piąć (u mnie wlazły na słoneczniki).
Okres wegetacji 100 dni - najlepiej hodować z rozsady.

Obrazek
Obrazek

Burgess Buttercup (Cucurbita Maxima) WZ - bardzo plenna (miałam ok.6-7 owocow na kazdym z krzaków), waga 1-2 kg, wcześnie kwietnie. Ładna zielona dyńka, lekko spłaszczona z turbanem, miąższ mączysty, suchy. Gruba warstwa ciemnopomarańczowego słodkiego miąższu, miękkiego po upieczeniu, pyszna pieczona z ziołami. Myślę, że dzięki swojej naturalnej słodkości bardzo dobrze się sprawdzi do dań na słodko. Ponoć smaczna na surowo.
Okres wegetacji: 100 dni (do uprawy z rozsady)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

White Flat Boer Cucurbita Maxima WZ - Piękna biała płaska dynia, lekko żebrowana, rośnie dosyć duża (7-12kg), niezbyt plenna (posadziłam 3 krzaki - wyhodowałam 3 owoce dojrzałe, 3 nie zdążyły dojrzeć). Uznawana za klasyk Afryki Południowej. Mało znana w Europie. Miąższ zwięzły, kruchy, owocowy i słodkawy, po upieczeniu kremowy. Zyskuje w smaku z czasem przechowywania. Ponoć świetna do serników i innych ciast, deserów, konfitur, jak i na słono do zapiekanek, past. Ja jej jeszcze nie próbowałam, jest tak ładna, że szkoda mi ją kroić ;:108 .
Przechowuje się ok 5-6 m-cy.
Okres wegetacji: 115 - 125 dni (konieczność jak najwcześniejszej rozsady)


Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam!
Jagoda
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Opisy odmian roślin dyniowatych na akcję (+foto)

Post »

Pokażę tutaj melona NN jedynego nie znanego z melonów których nasiona dam na AWN.

Obrazek

Obrazek

Rósł w tunelu , waga ok 2kg , słodki , WZ ale jeśli się skrzyżował to z bardzo podobnym Sweet Passion .
Na AWN opiszę jako - Melon siatkowy NN.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Opisy odmian roślin dyniowatych na akcję (+foto)

Post »

Wyślę a w zasadzie już wysłałem nasiona melona i arbuza . Melon jak widać był bardzo wielki,podłużny. Leży na talerzu obiadowym ;:oj Przepyszny w smaku, soczysty. Arbuz też był niczego sobie, bardzo duży i bardzo słodki.

Obrazek

W formularzu będzie nazwa : Arbuz Z Gruzji i Melon z Gruzji :wink:
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Opisy odmian roślin dyniowatych na akcję (+foto)

Post »

seba1999, czy ten melon rósł na polu, czy potrzebuje szklarniowych warunków/osłon?
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Opisy odmian roślin dyniowatych na akcję (+foto)

Post »

Na fotki dyń to ja mogę patrzeć godzinami, jak na najpiękniejsze obrazy.
Muscat de Provence, nazywana też dynią prowansalską.
Była tu już przedstawiana. Ja pokażę dziś mój okaz, 14-kilogramowy, który musiałam szybko rozkroić, bo zauważyłam, że przy ogonku zaczyna się psuć, na szczęście nie było to zbyt głęboko, kółeczko na jakieś 2 cm w głąb, które szeroko odkroiłam.

Obrazek

Obrazek
Dynia ma przepiękny pomarańczowy kolor, smaczna na surowo, utarta na wiórki do surówek, upieczona do sałatek, do zupy. Nie polecam jej do dżemów i keczupu (chutneya) dyniowego, bo przy obróbce termicznej rozpada się na takie mini-włókienka. Do tych dwóch ostatnich celów najlepsza jest Rouge d'Etampes (m.in.), bo daje się zblendować na aksamitną masę, tak jak Hokkaido. Ale obie te francuskie dynie (tz. Muscat i Rouge) mają taką zaletę, że łatwo je pokroić i obrać ze skórki, nie trzeba używać piły. Mimo dużych rozmiarów łatwo sobie z nią poradziłam, bez wzywania siły męskich rąk.
Ziarenek pełnych nie było za dużo, masa pustych, jak w ogóle w tym roku. Mogę wysłać na akcję, ale nie wiem czy będą chętni, bo z WZ.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”