Wszystko o pomidorach cz. 8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Wszystko o pomidorach cz. 8

Post »

Poprzednia część wątku jest tutaj :arrow: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)


Co robię nie tak?
Moje pomidory wysiewane 3-ego marca z przeznaczeniem do donic. Ziemia sterlux do siewu i pikowania. Zasilane fertygacją (biopon do roślin kwitnących). Przez cały czas stoją w tym samym miejscu (tylko je obracam) w oknie południowym. Przesadzone po liścienie tydzień temu (zostawiłam margines aby móc w razie czego dosypać ziemi). Korzenie rosną co widać przez kubek ale zaczynają lekko usychać końcówki liści (najstarszych). Liścienie też robią się jaśniejsze, a jeden sam odpadł. Podlewane oszczędnie bo boję się przelać więc muszą mieć sucho za nim sięgnę po butelkę z wodą.
Obrazek
Pozdrawiam Asia
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Myślę, że problem może tkwić w sposobie podlewania: spróbuj podlewać obficie, ale rzadziej. "Do syta", a potem przerwa, do przesuszenia. Ja swoje pikowałam na początku marca (coś koło 7-go), podlałam po pikowaniu i drugi raz w poniedziałek - nie podsychają :D U moich teściów schną końce listków: podlewają często, ale po troszku, słoneczny parapet i sucha powierzchnia gleby w doniczkach. Pozdrawiam Beata
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Ależ te pomidorki, bynajmniej na I planie, mają zupełnie sucho.

Doprawdy trudno mi pojąć tych wszystkich problemów z rozsadami. I to nie polega sedno sprawy na wiedzy. Ja nie urządzam żadnych makagigi nad pomidorami. Rosną sobie spokojnie na parapecie. Ja im nie przeszkadzam a one mnie. No nie pojmuję.
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Dzięki za podpowiedzi. Starałam się ich nie przelewać, dziś po zrobieniu fotki zostały podlane, podlewam gdy wierzch jest suchy, ale być może za oszczędnie.
Pozdrawiam Asia
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

I żeby nie być gołosłownym

Rok 2011

Obrazek

2012

Obrazek

2013

Obrazek Obrazek
D3flo
200p
200p
Posty: 350
Od: 2 cze 2013, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

No moi kochani fertygowanie sadzonek pomidora to nie jest taka prosta sprawa jak by sie zdawało. Sposób dozowania składników nawozowych jest rownież uzależniony od możliwości przyjmowania tych składników przez roślinkę a na to wpływa właściwe ukorzenienie, właściwa wilgotność podłoża, temperatura, no i światło, intensywność tego swiatła.
Zanim przystąpi sie do fertygowania roślin należy wziąć pod uwagę skład mieszanki nawozowej w podłożu.
Po przesadzeniu do świeżej ziemi która opcjonalnie w składzie zawiera nawóz, w pierwszych dniach wstrzymałbym sie z fertygowaniem. Po posadzeniu i obfitym podlaniu czysta woda zaczekałbym do następnego podlania aż pomidor lekko przywiędnie. Miałbym pewność ze sie przyjął i system korzeniowy jest w stanie dobrze pracować, tym samym zdolność takiej rośliny do fertygowania byłaby właściwa.
Moze sie mylę ale takie mnie naszły myśli.
Rolnik ciągle żyje w strachu, nad warsztatem nie ma dachu.
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Demeter czy ja dobrze zrozumiałam że podlewasz pomidory raz na miesiąc???? Po pikowaniu 7-ego marca i teraz w poniedziałek drugi raz? Czyli 7-ego kwietnia? Czy też w poniedziałek 10-ego marca? Czyli po trzech dniach?
Podlewam mniej więcej co trzy dni. Jak podeschnie wierzch. Zresztą na zdjęciu widać że około centymetra ziemia jest sucha a poniżej ciemniejsza bo wilgotna. Z tym że nie wpadłam na to aby lać obficie - leję tylko tyle aby całość była tak samo wilgotna.
Teraz spróbuję podlewania obfitego.
Co do problemów z rozsadą - pierwszy raz uprawiam pomidory - nawet nie wiedziałam wcześniej jak wyglądają - nie sądzę aby te podeschnięte listki były jakimś strasznym problemem i śpię spokojnie.
Spytałam z ciekawości aby na przyszłość wiedzieć gdzie popełniłam błąd.
D3flo - coś być może w tym jest bo zmiany faktycznie pojawiły się po przesadzeniu w większe kubki. Z tym że ziemi użyłam tego samego rodzaju.
Pozdrawiam Asia
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Rzeczywiście, tak w moim przypadku w tym roku wyszło: po pikowaniu na początku marca (chyba to był 7) i 7 kwietnia. Ale do "syta" i stoją na progu drzwi balkonowych: jasno i dość (jak na mój dom) chłodno. W poprzednich latach gdy było więcej słoneczka, lub inne podłoże było może częściej, ale teraz tak. Wstawię zdjęcia po południu. :D
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

D3flo pisze:Zanim przystąpi sie do fertygowania roślin należy wziąć pod uwagę skład mieszanki nawozowej w podłożu.
Też tłumaczę to od jakiegoś czasu. Decyduje ilość startowa nawozu w podłożu.
Do podłoży producenci używają najczęściej nawozu PG Mix 14-16-18. Dolna liczba graniczna azotu dla pomidora to 90 mg/l. Stąd jeśli jest go w podłożu mniej należy niezwłocznie go uzupełnić. Rachunek jest prosty. Wszystkie podłoża o zawartości nawozu poniżej 0,6 kg/m3/ dokładnie 0,64 / wymagają rozpoczęcia nawożenia zaraz po przepikowaniu . Skład podłoża przy fertygacji będzie powoli wtedy dążyć do składu odpowiadającego składowi pożywki uzupełniając niedobór azotu i potasu.
DorisF
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 kwie 2014, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Witam,
w tym roku zaczynam pierwsze sadzenie pomidorków w tunelu... jak kupowałam nasionka nie miałam jeszcze tunelu.. bardzo ładnie mi urosły a teraz sie zorientowałam czy w ogóle moge je tam posadzić czy tylko do gruntu
Proszę o pomoc gdyż kupiłam pomidory orkado f1 i nie wiem czy bedą owocować w tunelu?
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Pomidor gruntowy wysoki

http://e-ogrodnicy.pl/p980,pomidor-grun ... 0-2-g.html


Według mnie powinien dać radę i w tunelu.
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Tylko jak zaczną kwitnąć to musisz trochę potrząsać krzaczkami by kwiaty się zapyliły.
W gruncie robi to za nas wiatr ale w tunelu sami musimy przejąć jego rolę. :D
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Wszystko o pomidorach cz. 7 (13.11.11)

Post »

Dziś już definitywnie kończę z pikowaniem pomidorów. Zostały mi trzy odmiany :wink:
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”