marcinbb- warszawiak na wsi - przygodę czas zacząć

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

marcinbb- warszawiak na wsi - przygodę czas zacząć

Post »

Witam, wszystkich bo zaglądam tu od dłuższego czasu jednak dopiero teraz postanowiłem się zarejestrować.

Stało się po 34 latach w warszawie wylądowałem na wsi, od zawsze dziadek w Warszawie miał działkę i od zawsze miałem styczność z roślinami ale wiadomo praca itd. skutecznie zniechęciło mnie do własnego ogródka zresztą jak w bloku ;) Były jakieś rzodkiewki, i pieczarki w uprawach balkonowych ale szkoda czasu na opowiadanie o tym.
Wracając do meritum z żoną i córą wylądowaliśmy na wsi, w ubiegłym roku niewielkie przygody z marchwią, fasolą, sałatą ogórkami i 4 krzakami pomidorów ale to był raczej mój debiut raczej średnio udany. W tym roku sprawy potoczyły się zupełnie inaczej uzbrojony w wiedzę pozyskaną między innymi z tego forum, przygoda rozpoczęta. Na chwilę obecną sytuacja kształtuje się następująco około 80 krzaków pomidorów Bawole serca, 25 pomidorków chery aklimatyzują się na parapecie, do kompletu 8 papryczek jalapeno. I niezliczona ilość nasion i pomysłów.
Do kompletu jutro lub pojutrze przyjedzie 18m2 (3x6m) tunel foliowy czyli to co warzywa lubią najbardziej.

Skoro siebie już przedstawiłem przedstawiam głównych bohaterów:
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

w kolejności zdjęć:
1 Bawole Serca
2 papryka zwykła
3 pomidorki chery
4 papryczki jalapeno
Na początek wystarczy później pokażę coś jeszcze.
BlueAnna
50p
50p
Posty: 74
Od: 2 lis 2014, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Warszawiak na wsi - przygodę czas zacząć

Post »

Życzę powodzenia :D
Doradzać nie będę, bo sama się dopiero uczę :wink: ale chętnie pozaglądam i pokibicuję.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Warszawiak na wsi - przygodę czas zacząć

Post »

Najlepiej uczyć się na własnych błędach, z tego powodu została podjęta decyzja o tunelu foliowym. Ale czytam też wątek Błażeja o Dyniach ogromnych. I tak sobie od dłuższego czasu myślę czy na polu które mam naprzeciw domu około 2000m2 nie posadzić właśnie dyni niestety pole nie jest ogrodzone i znajduje się w środku wsi więc i dynie byłyby narażone na kradzież.

edit

Jeszcze pytanie do bardziej doświadczonych, mowa o umiejscowieniu tunelu foliowego. Czy rozłożyć go tak aby słońce oświetlało go całkowicie, czy np. aby tylko połowa tunelu było na słońcu? Całkowicie na słońcu znacznie zwiększy temperaturę w tunelu, jeśli tylko na połowę będą padały promienie słoneczny będzie panowała trochę niższa temperatura co doradzacie?
Dorotaka23
100p
100p
Posty: 151
Od: 9 mar 2014, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Warszawiak na wsi - przygodę czas zacząć

Post »

Witaj! Super że założyłeś wątek , będę śledziła :)
Co do foli - ja bym postawiła w pełnym słońcu. Ci których znam i mają foliak w cieniu mają plony trochę później. A zawsze temperaturę można obniżyć przez wietrzenie lub polewanie dróżek wodą :)

Pomidorki fajne ale chyba troszkę wyciągnięte, mimo to powodzenia! :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Warszawiak na wsi - przygodę czas zacząć

Post »

marcinbb pisze: Czy rozłożyć go tak aby słońce oświetlało go całkowicie, czy np. aby tylko połowa tunelu było na słońcu? ...
Im więcej słońca, tym większy plon, a zacieniować zawsze można.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Warszawiak na wsi - przygodę czas zacząć

Post »

OK będzie w pełnym słońcu w osi wsch-zach. Przeczytałem wątek pomidorowy ale mam pytanie odnośnie samej rozsady 2w1 znaczy 2 pomidory w 1 dołku będzie odpowiednie dla folii 3x6m? Jak to upchnąć aby wszystko miało ręce i nogi prowadzić na 2 czy 1 pęd?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Warszawiak na wsi - przygodę czas zacząć

Post »

Pod folią zaleca się trzy do cztery pomidorów na 1m2, tj. jeśli tunel ma 6mx3m, to maksymalnie powinno być pomidorów: 18 x4 = siedemdziesiąt roślin na cały tunel, to dwa w jednym jakoś tego nie widzę.
zielonaplaneta
200p
200p
Posty: 389
Od: 7 gru 2014, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warszawiak na wsi - przygodę czas zacząć

Post »

Jesteś tego pewny,nie pomyliłeś się gdzieś w obliczeniach?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Warszawiak na wsi - przygodę czas zacząć

Post »

Ludwiku. Trochę to liczenie na szybko zrobiłeś, bo nie odliczyłeś ścieżki. :wink: Ja również planuje wysiew pomidorów w foliaku 6x3m. To będzie mój pierwszy sezon z foliakiem, także może moje planowanie jest na pałe, ale ja w nim wmieściłem troszkę ponad 20krzaków. Nie pamiętam jednak dokładnie ile.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Warszawiak na wsi - przygodę czas zacząć

Post »

Tunel przyjedzie dopiero jutro, a zapowiada się piękny dzień jeśli już jest 11oC to około południa będzie około 17oC. czyli mamy 3-4 krzaku na m2. ścieżka około 0,6 *5 = 3 15m2 jednak całego tunelu nie chciał bym przeznaczać na pomidorki wolę dorzucić kilka papryk.
Więc 10m2 na bawole serca co daje około 35 szt. między nie gdzieś dopchnąć małe pomidorki koktajlowe, jakaś sałata a reszta to papryka. W wolne miejsce na koniec mam już czarną beczkę 200l do podlewania. W moich stronach na biegunie ciepła Wrocek wczoraj jeszcze trafił sie przymrozek -3oC ale już dziś tylko 0.

Za przykładem Błażeja wczoraj posadziłem 4 szt. Dyni olbrzymiej
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Warszawiak na wsi - przygodę czas zacząć

Post »

Błażej, mi wychodzi około 950szt na 330m2 i oto przygotowana folia do sadzenia. Obrazek
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Warszawiak na wsi - przygodę czas zacząć

Post »

Powiedział bym weź to przejedz ;) Ale z kontekstu można wywnioskować że to raczej na inne cele niż żywieniowe właścicieli.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Warszawiak na wsi - przygodę czas zacząć

Post »

Marcinie, Ekopom ma rację, tunel w pełnym słońcu, cieniowanie jednak konieczne. W upalne dni do tunelu nie da się wejść pomimo otwartych boków na przestrzał a pomidory nie wiążą albo bardzo słabo jeśli temperatura przekroczy 30 *C. A pod folią będzie o wiele więcej stopni. Bardzo potrzebny do zapylania jest mocny przewiew, chyba że będziesz zapylał sztucznie betoksonem. Kozula pisała, że jednak w pomidorach sztucznie zapylanych zawsze wyczuła betokson. Cieniówkę można kupić w ogrodniczym i podwiesić, ewentualnie z zewnątrz pochlapać wapnem. U nas na działce w Polsce na dachu szklarenki na lato rozciągamy gęstą , plastikową siatkę. Chroni przed gradem i cieniuje.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”