McMarchewka-Mój warzywnik, czyli ogródek warzywny McMArchewki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Warzywny ogródek McMArchewki

Post »

Vamila No i prawidłowo :)U mnie wygląda to tak, że zioła są, ale mama dość rzadko ich używa :? W tym roku postanowiłem wziąć się za nie. Przede wszystkim będę chciał je suszyć (no właśnie, melisę na susz zbiera się nim zakwitnie) :?: Muszę poszukać jakiegoś ziołowego wątku :D Zasadniczo to najwięcej zużywa się szczypiorku (na wiosnę muszę kupić nowy albo wysieję sobie do doniczki i do gruntu).
A tak poza tym niektórych bardzo dziwi to, że nie przepadam za koperkiem i pietruszką :shock:

ann33 Witaj i bardzo dziękuję za miłe słowa :wit ;:196
Spokojnie, w tym roku miałem, jeśli dobrze pamiętam, 7 krzaków cukinii i 6 dyń na powierzchni o połowę mniejszej niż przewidzianej na ten rok :D W tym sezonie będę mieć max 4-6 krzaków, oczywiście na większej powierzchni. Planuję dwie odmiany: Atenę Polkę i Lajkonik. Doświadczenie nauczyło mnie, że znacznie lepiej i bezpieczniej jest zrobić rozsadę. W tym roku właśnie takową wyhodowałem i efekty były zadowalające.
Spokojnie, cukinia nie zagłuszy sałaty, ponieważ granica miedzy ich zagonami będzie wynosić tylko 30 cm ;:108 Z marchewką też nie powinno być problemu, ponieważ chcę, aby rosła na dość wysokich redlinach.
Poza tym sałatę i szpinak zastosuję, jako przedplon pod pomidory, także będę miał jej od groma. Zamierzam na obwodach grządki cukiniowej posadzić rozsadę kukurydzy na pop-corn.
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywny ogródek McMArchewki

Post »

Michał, kukurydza nie może rosnąć w rządku na obwodzie :|.
Jest obcopylna, zapyla ją wiatr i musi rosnąć w grupie, inaczej będziesz miał marniutkie zbiory.
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Warzywny ogródek McMArchewki

Post »

Neko Znaczy one będą rosły sobie w dwóch rzędach, które będą oddalone od siebie o ok 1,6 m.

Z kolei w jednym szpalerze będzie rosło obok siebie kilka roślin, więc myślę, że nie powinno być kłopotów z zapylaniem. Też mogę posadzić je między cukinią, od biedy :wink:
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywny ogródek McMArchewki

Post »

1,6 m to trochę dużo, większość pyłku osiądzie między rzędami.
Pyłek musi trafić na inną roślinę niesiony wiatrem. Jeśli wiatr w okresie kwitnienia będzie wiał wzdłuż rzędu, to do zapylenia dojdzie, jeśli przeciwnie, wyląduje na grządce. Dlatego kukurydzę sadzi się w blokach, żeby prawdopodobieństwo zapylenia, w krótkim przecież okresie kwitnienia, było jak największe :).
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Warzywny ogródek McMArchewki

Post »

Aham, cóż, to zmienia w takim razie postać rzeczy :D W takim razie umieszczenie kukurydzy muszę jeszcze bardzo dokładnie przemyśleć.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Warzywny ogródek McMArchewki

Post »

Michał, to że ogrodnik za czymś nie przepada ale sadzi, to nie jest dziwne...każdy lubi co innego, co do pietruszki i np lubczyku nienawidzę (chyba że w rosole i potem wyławiana)...a koperek toleruję tylko w ogórkowej i pieczonkach :lol:.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Warzywny ogródek McMArchewki

Post »

Wiesz, o gustach się nie dyskutuje :D Z uwagi na to, że w nowym sezonie koperek będzie rósł u mnie, jako przedplon będę chciał go mrozić. Tak właśnie sobie myślę, że wysieję ze trzy rządki, z czego dwa pójdą do odstrzału w początkowej fazie wzrostu.

Pietruszkę chcę, z kolei, wysiać na redlinach, w dodatku korzeniową. Będzie dwa w jednym - natka i korzeń :wink:

A jak wygląda u Was uprawa selera? U mnie jest to zazwyczaj 5-6 sztuk rozsady, kupionych w ogrodniczym i hodowanych wyłącznie dla liści.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Warzywny ogródek McMArchewki

Post »

U mnie nigdy nie urosły na korzeń, nie były odpowiednio obrabiane do tego celu... będę teraz eksperymentować :).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Warzywny ogródek McMArchewki

Post »

Ja w ogóle jakieś 2 lata temu robiłem rozsadę selera, była to jednak porażka. Nasiona strasznie długo wschodziły, po pikowaniu jakoś się nie przyjęły i tyle w temacie. Jak uprawiać seler to tylko z rozsady kupnej i na liście.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Warzywny ogródek McMArchewki

Post »

A siałeś tak jak się powinno siać? (nie przykrywając ziemią)...nawet moja babcia się dziwiła, że nie można go przykrywać... zawsze kupowała gotowce.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Warzywny ogródek McMArchewki

Post »

:shock: To zmienia zasadniczo postać rzeczy. Przykrywałem je niewielką warstwą, ale przykrywałem. Też siewki się powyciągały, także powiedziałem sobie, że nigdy więcej.

W tym roku będę robić rozsadę pomidorów, sałaty, cukinii, dyni, kukurydzy, ogórków. Rezygnuję z papryki (może, jeśli się pokuszę, to zakupię sobie kilka krzaczków).
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Warzywny ogródek McMArchewki

Post »

Nam papryka ładnie by rosła...jakby miała słońce, miałam koło 10 krzaczków...ale babci się zachciało tej brukselki i całkowicie zagłuszyła paprykę na przodzie...jedynie jeden mizerny krzaczek się uchował na samym brzegu (więc jakby mnie naszło, to nie ma przeszkód dla papryki :D). Ja tam w sumie nigdy się nie bawiłam z rozsadami cukinii ani ogórków...lepiej im w gruncie niż na naszych saharowych parapetach :lol: , pomidorów do 15szt w tym kilka koktajlowych (zapewne dostaniemy jakieś malinówki lub bycze serca w spadku od cioci, ona robi rozsady), jedynie kawon i melon muszę wymęczyć w domu ;:224 .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Warzywny ogródek McMArchewki

Post »

Znaczy mi w ogóle tegoroczna rozsada papryki strasznie wolno rosła. Pomidorów miałem od groma, a ile pikowania ;:oj Potem i tak przyszła zaraza ziemniaka i tyle w temacie.

Pamiętam, że w zeszłym roku naszła mnie ochota na uprawę brukselki, jednak po głębszych przemyśleniach doszedłem do wniosku, że nie ma to sensu. Planowane jej miejsce zajęła marchew :wink:
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”