Czym nawozić pomidory-cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Ja nie odważyłabym się tym nawozić, napisałam, bo zantrygowało mnie, że działkowcy traktowali te odchody jak półgęste złoto, prawie wyścig był, kto więcej pozbiera :;230

Pozdrawiam
Joneska
100p
100p
Posty: 126
Od: 22 cze 2014, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Mam jeszcze zdrowe pomidory w szklarni i specjalnie hoduje wilki aby ukorzenić je na przyszły sezon.Dlatego chce tak zrobić bo mam nieznaną a bardzo dobrą odmianę .Wybrałam też nasiona ale nie wiem czy powtórzą cechy mateczne. Przygotowałam już sobie doniczki z nieodkwaszonym torfem z perlitem i nie wiem czy przed wsadzeniem do nich wilków powinnam je przelać nawozem w stężeniu jak do fertygacji rozsady czy tez poczekać jak się ukorzenią w samym torfie a potem je fertygować.Wilki sadzonki będą stały w chłodnej ale widnej piwnicy przy oknie i będą skąpo podlewane.No nie wiem czy to ma sens ale co szkodzi spróbować jak mam czas i miejsce.Proszę o radę.
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 575
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Teoretycznie to możliwe ale w chłodnej piwnicy padną. Pomidory to nie są takie rośliny, że jak będzie chłodniej to będą wolniej rosły, dłuższa temperatura poniżej 15 stopni je wykończy. Do tego potrzebowałyby słońca czyli sztuczne światło w zimie, do tego po kilku miesiącach rozrosną ci się niemożliwie i musiałabyś wtedy zrobić wilki z wilków. Tak by to chyba wyglądało.
Awatar użytkownika
dorota33
200p
200p
Posty: 207
Od: 6 sty 2012, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Joneska pisze:Mam jeszcze zdrowe pomidory w szklarni i specjalnie hoduje wilki aby ukorzenić je na przyszły sezon.Dlatego chce tak zrobić bo mam nieznaną a bardzo dobrą odmianę .Wybrałam też nasiona ale nie wiem czy powtórzą cechy mateczne. Przygotowałam już sobie doniczki z nieodkwaszonym torfem z perlitem i nie wiem czy przed wsadzeniem do nich wilków powinnam je przelać nawozem w stężeniu jak do fertygacji rozsady czy tez poczekać jak się ukorzenią w samym torfie a potem je fertygować.Wilki sadzonki będą stały w chłodnej ale widnej piwnicy przy oknie i będą skąpo podlewane.No nie wiem czy to ma sens ale co szkodzi spróbować jak mam czas i miejsce.Proszę o radę.
Podobnie zrobiłam w tamtym roku, ale nie trzymałam w piwnicy tylko w domu na oknie, w styczniu jadłam czerwone pomidorki jak znajdę zdjecie to wstawię
DOROTA
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Też się zastanawiam nad ukorzenim kilku wilków z Black Cherry, który powędrował z mojego balkonu do sąsiada i tam pięknie kwitnie.Czy takie kwitnące sadzonki można ukorzenić?
Obawiam się jednak, że będą miały za wysoką temperaturę, trudno mi będzie uzyskać temperaturę poniżej 20 stopni C. w domu.

Pozdrawiam
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Joneska pisze: Przygotowałam już sobie doniczki z nieodkwaszonym torfem z perlitem
Torf nieodkwaszony ma za niskie pH do uprawy pomidorów. Nie nadaje się jako podłoże.
Joneska
100p
100p
Posty: 126
Od: 22 cze 2014, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Jej co ja napisałam.Głowa myśli inaczej a ręka pisze inaczej.Oczywiście ,że torf odkwaszony pH 5,5-6,5,sphangowany z torfu wysokiego,odkwaszony wapnem,producent Krajewscy.Sorry za napisanie głupoty.Czy w takim podłożu mogę ukorzeniać wilki ,przelewając wcześniej podłoże nawozem do fertygacji rozsady i dalej je fertygować jak rozsadę uzyskaną z nasionek?Może jakieś uwagi jak postępować dalej z taką rozsadą?Jak pisałam wcześniej ,będą stały w chłodnej piwnicy przy oknie -wystawa południowa- a piwnica nie taka głęboko w ziemi lecz parter.Piwnica nieogrzewana.Zimą może być gdzieś 8 -10 stopni.Pozdr.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Ukorzeniać możesz , ale w temperaturze 8-10 *C pomidory rosnąć nie będą.
Joneska
100p
100p
Posty: 126
Od: 22 cze 2014, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Mi chodzi przede wszystkim o przetrzymanie tej odmiany .Wręcz nawet nie chcę żeby rosły ale ukorzenione ,,hibernowały,, -jeśli tak można powiedzieć -w względnie dobrym stanie ,do następnego sezonu.Mogę je przetrzymywać także na półpiętrze gdzie temp jest ok 14 stopni.
Być może tak jest jak napisał
dyrydyry7 pisze:Teoretycznie to możliwe ale w chłodnej piwnicy padną. Pomidory to nie są takie rośliny, że jak będzie chłodniej to będą wolniej rosły, dłuższa temperatura poniżej 15 stopni je wykończy. Do tego potrzebowałyby słońca czyli sztuczne światło w zimie, do tego po kilku miesiącach rozrosną ci się niemożliwie i musiałabyś wtedy zrobić wilki z wilków. Tak by to chyba wyglądało.
W zasadzie mogła bym zrobić wilki z wilków to znaczy jednak ,że musiała bym je jednak hodować w wyższej temperaturze.Ktoś na forum ogrod.pisał ,że pobierał wilki w listopadzie i przetrzymywał do następnego sezonu ale nie mogę tego znaleźć.Dla próby ukorzenie i przetrzymam.A jak nie wyjdzie to wyrzucę.Pozdrawiam wszystkich.
Joneska
100p
100p
Posty: 126
Od: 22 cze 2014, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Uczę się.Jeśli ktoś tu jeszcze zagląda to proszę o sprawdzenie moich wyliczeń dla dwóch nawozów jakie posiadam do nawożenia rozsady.Podłoże -torf odkwaszony ;nawożenie fertygacja.
Nawóz do roślin kwitnących doniczkowy Agrecol
NPK=5N-3P2O5-7K2O
NPK=50N-13,2P-58K
2ml/litr =100mgN ? 26,4mgP-116mgK
azot całkowity 5%= azot amonowy -1,2%; azot amidowy -1,2%; azot azotanowy-2,6%

Nowamix nawóz do roślin kwitnących doniczkowych

NPK =15,1N- 9,5P205-17K2O /%
NPK =151N - 41,8P -148K /mg

Zamierzone NPK w mg w przeliczeniu na czyste składniki w stosunku do azotu zawartego w nawozie
105N-29,26P-102,2K = 0,7ml/litr lub 3,5ml/5litr

Azot całkowity = 15,1%
Azot amonowy =5%
Azot amidowy =10,1%
Moim zdaniem -jeśli gdzieś się nie pomyliłam-oba nawozy po przeliczeniach do rozsady mogą być ale mam wątpliwości co do składu azotu-ilości i proporcje azotu amidowego, amonowego ,azotanowego.
Nowamix nie zawiera w ogóle azotu azotanowego a ten jest chyba najbardziej korzystny dla pomidorów więc mam wątpliwości.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Dla pomidora wartości graniczne wynoszą:

N- 90-120 mg/l

PO5 - 140-180 mg/l

K2O - 240-300 mg/l

Przeliczamy zawsze w stosunku do azotu tak więc:
Jeśli weźmiesz ten pierwszy
NPK=5N-3P2O5-7K2O

To dla 2ml będziesz miała odpowiednio: 100 N : 60 P2O5 : 140K2O. Tylko azotu jest ok.

Przy drugim nawozie gdzie: NPK =15,1N- 9,5P205-17K2O /%

Przy 1ml masz 151 N : 95 P2O5 : 170 K2O

Azotu ok, a pozostałych za mało.

Jeśli ktoś dostrzegł gafę, to odrazu proszę mnie ;:14 w sensie poprawić :wink:
Joneska
100p
100p
Posty: 126
Od: 22 cze 2014, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Błażej dziękuje .Cieszę się ,że odpowiedziałeś a najbardziej z tego ,że obliczając NPK piszesz P205 i K2O a nie fosfor ,potas bo to różnica i podczas moich początkowych obliczeń wprowadzało zamęt.
W moich obliczeniach sugerowałam się składem Bioflorinu zalecanego do fertygacji rozsady bo o rozsadę właśnie mi chodzi. Tam też brakuje fosforu i potasu i to w ilości podobnej do moich nawozów.
Przypomnę.
Bioflorin NPK 5,9-3,0-6,5= 59Nmg-30P2O5mg-65K2O mg/razy 2ml
=118N-60 P2O5-130 K2O
=118N-26,4P-107,9K - w przeliczeniu na czyste składniki

100mgN -60P2O5 -140 K2O moje nawozy Agrecol
100mgN ? 26,4mgP-116mgK

105N-66,5P205-123K2O Nowamix
105N-29,26P-102,2K

No chyba się gdzieś nie pomyliłam. Jeszcze mi chodzi o skład i proporcje azotu .Nie znam się na tym. Pozdr.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=854 Zbytnio nie mam czasu, dlatego wspomogę się forumową wyszukiwarką :) tu forumowicz się ładnie rozpisał :wink:
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”