Czym nawozić pomidory-cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Ja przez dwa miiesiące nawoziłam pomidory dolistnie, bo po ulewnych deszczach miały zdrewniałe łodygi, jak się okazało przy niedawnej analizie gleby, wystąpił niedobór azotu i potasu.
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Chciałbym się poradzić Was drodzy forumowicze w sprawie nawozu naturalnego...

Mianowicie nabyłem kilka dużych worków obornika bydlęco-krowiego celem przeznaczenia do tunelu foliowego w którym uprawiam pomidory. Obornik jest kilkumiesięczny przefermentowany.

Stoję teraz przed dylematem czy przekopać ziemię z nim przed zimą czy lepiej na wiosnę?
Czy zostawić nieco obornika do maja żeby dołożyć coś jeszcze dodatkowo między pomidory? Słyszałem o takich praktykach że pomiędzy roślinami robi się rowek z 30cm, nakłada obornik i zasypuje a pomidory pobierają z tego minerały w czasie wzrostu.

W tym roku będę też odkażał ziemię w tunelu środkiem basamid i teraz wątpliwość... Najpierw odkazić glebę a następnie zastosować nawóz czy odwrotnie? Chodzi o to żeby nic ze sobą nie kolidowało i wyszło najlepiej jak tylko można.


Proszę o doradzenie w tej sprawie.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Jeśli będziesz odkażać basamidem, to obornik jest nie wskazany, odkażanie będzie mało skuteczne. Po odkażeniu, gdy zastosujesz obornik, to musi on być wolny od grzybów i chorób, bo na starcie zainfekujesz glebę. Proponuję ochronę biologiczną, po zastosowaniu obornika na wiosnę, czy nawet zastosowanie previcuru, też jest dobrym sposobem.
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Basamid zawsze stosowałem co kilka lat na dobry miesiąc przed wsadzeniem pomidorów w tunel i najlepiej się to sprawdzało.

Czyli najlepiej teraz zastosować obornik a na wiosnę basamid żeby mieć pewność że gleba będzie odpowiednio przygotowana? Albo jak się zmieszczę i pogoda na to pozwoli w marcu przekopać z obornikiem a w kwietniu zaaplikować basamid.

Previcur energy jest środkiem odkażającym ale o wiele słabszym działaniu. Stosuję go ale bardziej do podlania pomidorów po posadzeniu na stałe miejsce w tunelu.


Szkoda że w jednym czasie przypadło i nawożenie i odkażanie ale trzeba to jakoś pogodzić.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Jeśli dasz obornik, to patogeny wejdą w kawałki obornika i tam przetrwają , bo gaz będzie miał utrudnienie wejść w te grudki obornika, bo to tylko kilka dni i idzie ku górze. Nawet nie zaleca się dodawania w tym czasie torfu do gleby, bo też nie odkazi się dokładnie. Jeśli masz dobrze przerobiony obornik, to może lepiej go teraz zastosować, a wiosną, jak już gleba będzie miała powyżej kilkanaście stopni, to zastosować odkażanie w dobrze nawodnioną ziemię.
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Odkurzam wątek bo już na czasie. :uszy
Czy ktoś stosował taki nawóz pod pomidory - http://www.gadar.pl/nawozy/2685
Grażyna.
kogro-linki
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

proporcje makroelementów w nawozie OWEK - N:P:K ? 1,57:1.23:1,55
Po pierwsze. Wygląda na to, że nie jest to czysty obornik owczy a pomieszany z pomiotem kurzym

Czysty obornik owczy zawiera ca :

http://www.kpodr.pl/index.php/galeria-2 ... enny-nawoz

czyli składniki makro są w nim w stosunku 2;1;3

Po drugie- sam stosunek NPK o niczym nie mówi. Do ustalenia jaką ilość nawozu należy użyć na m2 potrzebny jest skład procentowy. Może w tym nawozie być składników tyle co kot napluł . Wg mnie to cwaniactwo producenta. Celowo nie podaje na opakowaniu składu procentowego by klient nie mógł ocenić jak się ma skład do ceny.

Ja osobiście mam zwyczaj niekupowania nawozu jeśli nie ma na opakowaniu podanego składu procentowego. Co mi z takiego nawozu skoro nie wiem ile go mogę użyć na daną powierzchnię.
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Dzięki ;:180 za przemyślenia.
Skoro to nawóz bez podanej firmy, która go produkuje i braku kontaktu z producentem to też wydał mi się nieco
podejrzany.
Z internetu dowiedziałam się że produkuje go jakieś jedno gospodarstwo górskie hodujące owce.
Ale nie znalazłam konkretnych danych do kontaktu.
Może są na drugiej stronie opakowania i po prostu tego nie ma jak sprawdzić.
Ale może masz rację, ktoś chce zarobić na naszej niewiedzy.
Grażyna.
kogro-linki
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Polakowi owce kojarzą się z górami- to oczywiste. Ale chyba nikt nie chodzi po halach i nie zbiera tam tych dobroci.
Kanciarzy ci u nas więcej niż owiec ;:306
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

forumowicz Czy jest gdzieś taka tabelka ale na pomiot kurczaków.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Naprzykład tu:
Skład chemiczny pomiotu ptasiego jest z reguły
bardziej zróżnicowany jak skład obornika.
Pomiot kurzy przeciętnie zawiera w 1 tonie:
16kg azotu (N), 15kg fosforu(P 2O 5), 8kg potasu
(K 2O), 24kg wapnia(CaO) oraz 7kg magnezu
(MgO).
http://www.wodr.poznan.pl/index.php?opt ... nt&print=1
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Dzięki Błażej. Czyli z tego wynika, że rośliny nawożone tylko obornikiem kurzym będą pięknie rosły, ale będą miały kłopoty z dojrzewaniem. I tak u mnie faktycznie jest. Czyli muszę uzupełniać nawożenie potasem. ( o analizie nie ma mowy, mam olbrzymi obszar od lotnych piasków po głęboką made, nie wydolę finansowo ).
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Sam skład chemiczny obornika nie mówi jeszcze wszystkiego. Chcąc realnie ocenić skutki nawożenia trzeba uwzględnić równoważnik nawozowy w przypadku azotu oraz współczynniki wykorzystania fosforu i potasu

Obrazek

Tak, że nawóz o składzie podanym przez Błażeja będzie odpowiadał nawozowi mineralnemu o składzie:

0,64 % N; 0,6 % P2O5; 0,64 % K2O
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”