Sałata,odmiany,wysiew, uprawa,wymagania, problemy cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
zuzia55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2993
Od: 24 kwie 2008, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Parczew

Sałata,odmiany,wysiew, uprawa,wymagania, problemy cz.2

Post »

Poprzednia część jest tutaj :arrow: Sałata: cz.1

Paula,siejesz tyle sałat,to może kojarzysz, jaka odmiana z jasnych, postrzępionych ma ciemne nasiona?Kiedyś w rodzinnym domu mama zawsze zbierała sama z takiej nasiona i była rewelacyjna w smaku.Kupowałam już wiele odmian takich sałat ale ,zawsze miały jasne nasiona i mniej delikatne liście.
marcinek123
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 mar 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

Czy ktoś uprawia sałatę Robinson
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

Zuzia, to może być Królowa Lata, akurat wczoraj siałam i się zdziwiłam, że ma takie czarne nasiona.
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

Zuzia może Salad Bowl. Jasna, postrzępiona i ma czerne nasiona. Nie bardzo wiem co masz na myśli mówiąc że sałata jest postrzępiona. Jeśli chodzi o liściastą, to ta już wymieniona. Jeśli glowiasta to może Kwiryna( http://m.allegro.pl/salata-kwiryna-1-g- ... 20711.html albo Regina dei Ghacci. One mają ciemne nasiona.
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

hmmm mam z 40 odmian sałat jak nie więcej i chyba połowa ma nasiona czarne ;:oj ;:306 ;:306

wieczorkiem spojrzę i dam znać, które z moich odpowiadają tym opisom ;)
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
arty
500p
500p
Posty: 501
Od: 6 kwie 2012, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

można już siać do nie ogrzewanego tunelu sałaty.?
rekamil97
50p
50p
Posty: 60
Od: 1 sty 2014, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

arty pisze:można już siać do nie ogrzewanego tunelu sałaty.?
Przyłączam się do pytania. Jeśli chodzi o tunel - nie wiem - nigdy nie miałem. Ale kupiłem mini szklarnię na balkon i jestem z niej niezbyt zadowolony - temperatura jest taka sama jak na zewnątrz na polu, szklarnia jest izolowana - nawet dorobiłem do niej ogrzewanie. Na nic to się nie zdało :evil:
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

opisy sałat:

1. masłowa Syrena, nasiona jasne - główki luźne półzwarte, liście jasnozielone środek może mieć cytrynowy kolor. Dość krucha jak na masłową, ze względu na rodziców (krzyżowanie z kruchą sałata) - główki dość duże
2. Loredo krucha lodowa, nasiona ciemne - Sałata głowiasta krucha, dość późna, główki duże i bardzo duże, bardzo krucha, jasno zielona
3. Regina krucha lodowa - nasiona ciemne - krucha, główki dość zbite, dość późna, liście ciemniejsze niż loredo
4. Krolowa Majowych - masłowa - nasiona jasne - znana, głowiasta masłowa, główki średnie i duże, miękka, jasnozielona
5. rzymska Romaine Ballon, nasiona ciemne - główki zbite jak w pekińskiej kapuście, pierwsze mocno skórzaste, zieleń jaśniejsza, krucha
6. rzymska Verte Maraichere, nasiona jasne - główki duże, ale dość luźne, mocno wydłużone, ciemna zieleń
7. Samba - krucha - nasiona ciemne - mocno krucha, zieleń ciemniejsza, dość wczesna, główki dość duże
8. dębolistna czerwona Redin - nasiona ciemne - Sałata rozetowa, luźna, liście od różu do wiśniowego koloru (w zależności od ilości słońca) bardzo dekoracyjna.
9. Carmina krucha głowiasta - nasiona jasne - głowiasta lodowa bicolor - zielona z fioletowo-purpurowymi brzegami, główki bardzo duże i duże, bardzo kruche
10. Mira - masłowa głowiasta - nasiona ciemne - masłowa głowiasta bicolor - główki średniej wielkości koloru zielono-różowo-czerwonego
11. Kinga - krucha głowiasta - nasiona jasne - głowiasta, bardzo krucha, dość zbite główki, jasno zielona,
12. Bona - masłowa głowiasta - nasiona jasne - głowiasta, bardziej pokrój wzniesiony (jak przy rzymskich) jasno-zielona, duże główki
13. Marta Zielona - masłowa głowiasta - nasiona jasne - bardzo wczesna, głowiasta, ale nie zbita, lekkie delikatne jasnozielone liście
14. Bakata - krucha głowiasta - nasiona jasne - głowiasta pyszna, bardzo krucha jasno zielona, główki duże
15. Crimson - kędzierzwa różowe rozety - nasiona ciemne - liściowa kępkowa bardzo silnie karbowana, bikolor - bardzo jasno zielono-różowa - bardzo dekoracyjna!
16. łodygowa Karola - nasiona jasne - typowy głąbik krakowski
17. Maravilla de Verano -krucha, głowiasta, czerwonawa - Lobelia II - nasiona jasne - główki duże, bardzo kruche, bicolor, jasna zieleń, w trakcie dorastanie przebarwia się w częściach na czerwono
18. Limona Hortag - nasiona ciemne - bardzo mocno frezowana, kędzierzawa. Liście bardzo jasne - limonkowe, typ rozetowy
19. Cavolo di Napoli - krucha, głowiasta - Lobelia II - nasiona jasne - letnia, zbita główka koloru średniej zieleni, dość duża, bardzo delikatna
20. Rosemarry - maslowa głowiasta, czerwono-zielona, - Womir - nasiona jasne - głowki dość ścisłe kolor ciemna zieleń z czerwienią ale taką przechodzącą w brunatny
21. Regina dei Ghacci krucha lodowa - nasiona ciemne - duże twarde główki, idealna do sałatek, intensywna zieleń, letnia
22. Salad Bowl - nasiona ciemne - zielone, rozłożyste rozety,
23. Flamenco - nasiona ciemne - rozetowa, ciemno bordowe liście, typu dębolistnego
24. Juleczka krucha lodowa - nasiona jasne - mniejsza, wczesna lodowa, niezbyt zwarta główka, bardzo jasna, bardzo smaczna
25. lisciowa kędzierzawa czerwona Biscia Rossa - nasiona ciemne - kolejny typ rozetowy typu dębolistnego, liście bordowe
26. lisciowa kędzierzawa zielona Bionda Foglia Riccia - nasiona jasne - lisciowa kędzierzawa zielona Bionda Foglia Riccia
27. Lollo Bionda - nasiona ciemne - rozetowa, bardzo mocno karbowana/frezowana jasno zielona
28. Dubaczek - nasiona jasne - rozetowa, dębolistna, liście koloru zielenie dość ciemnej, dość twarde
29. Bionda Ricciolina o di Trieste - nasiona jasne - jasno zielona, mocno kędzierzawa, rozetowa
30. Rosar (smak i zdrowie) - nasiona jasne - bikolor, rozetowa, bardzojasna zieleń od połowy wiśniowy kolorek, bardzo mocno kędzierzawa - śliczna!


pozostałych nie wpisuje, bo jeszcze nie znam ;))

ze 39 odmian które mam - 23 to jasne nasiona, a 16 ma nasiona ciemne.
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

To mini szklarenka, o której wspominałem, wykonana własnoręcznie z tacek plastikowych. A w niej sałata odmiany Bakata. Cztery dni temu wysiana, od dwóch dni na balkonie. Siewki będą pikowane do palety, zapewne jeszcze w tym miesiącu.
Listki trochę złożone, bo zdjęcie wykonane już po zmroku

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

Agulka ogłaszam Cię Królową Sałatową :D
spoon
50p
50p
Posty: 52
Od: 2 lut 2013, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kutno

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

rekamil97 pisze:Ale kupiłem mini szklarnię na balkon i jestem z niej niezbyt zadowolony - temperatura jest taka sama jak na zewnątrz na polu,
Też mam taką balkonową, a w niej palety z sałatami :) Temperatura oczywiście jak nie ma słońca jest taka sama jak na zewnątrz, za to jak słońce zaświeci to szybko robi sie tam ok 35 stopni, trzeba uważać i wietrzyć.
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

Agulka ;:oj

Dodam od siebie - dzisiaj wysiałam sałatę na cięte listki mieszanka - Lactuca sativa - z wygladu nasiona jasne i ciemne. z opisu nasiona
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
zuzia55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2993
Od: 24 kwie 2008, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Parczew

Re: Sałata: łatwo czy trudno?

Post »

Dzięki za podpowiedzi,wg opisów i powtarzania odmian Beatki i Pauli u Agulki, typuję odmiany:
1Królowa Majowych
2.Salad Bowl
3.Limona Hortag
4.Lollo Bionda
Liście jasno zielone,delikatne ,postrzępione, w lużne główki zwijała się dosyć póżno i słabo wybijała w pędy kwiatowe. No i czarne nasiona.Szukam smaków młodości :;230 Teraz tylko runda po ogrodniczych lub all. i do siewu. ;:108
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”