Fasolka szparagowa cz. 2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4266
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Możliwe, że się skundliły, czyli pokrzyżowały, a przez 40 lat powtarzały cechy zawsze?

-- 2 lis 2016, o 16:15 --
dziadek22 pisze:W tym roku podczas suszy z podobnie wyglądającej zbierałem po dolnym strąku. Po ugotowaniu połowa była łykowata a połowa nie. Jedne strąki były proste drugie pozaginane. Może własne nasiona się skundliły?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Im wyżej strąki w fasoli tycznej tym młodsze, bo wiadomo cały czas się pnie.
To zaginanie strąków przy zbytnich upałach i suszy to chyba normalna kolej rzeczy, to chyba jakieś zahamowanie wzrostu i się zawijają...miałam tak samo.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

aria pisze:Możliwe, że się skundliły, czyli pokrzyżowały, a przez 40 lat powtarzały cechy zawsze?
Co najmniej przez kilkanaście lat nie były łykowate. To znaczy były konsumowane nim zrobiło się łyko.
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Borlotto lingua difuco nano

Obrazek

Fasola czarna meksykańska

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

W dwóch strąkach znalazłam czarne nasionka. A nie siałam żadnej takiej fasolki.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1064
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Mam wrażenie, ze wszystkie fasole mają skłonność wracać do pierwotnej formy. Siałem białego Jasia, a w zbiorach miałem 1/4 fioletowego. Być może u Ciebie nastąpiła jakaś mutacja, albo wyrósł przodek szparagówki.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Miałem w tym roku Superano Giallo i trudno ją zaliczyć do przodków szparagówek mimo idealnie czarnych nasion.
Cielakie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 lis 2016, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Dzień dobry, drodzy specjaliści. Piszę do was o poradę.
Wyobraźcie sobie fasolkę szparagową (oczywiście odmiana karłowa, żółta) zasianą w normalnych okolicznościach. Ona sobie rośnie, jest od czasu do czasu podlewana, nadchodzi po mniej więcej trzech miesiącach czas zbioru plonów. Ile mniej więcej strąków na jednej roślince należy się spodziewać, pod warunkiem, że w czasie uprawy ani razu wcześniej strąki nie był zbierane? Będę wdzięczny za odpowiedź. :wink: :wink: :wink:
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Fasolę szparagową karłową uprawia się albo gniazdowo albo w rzędzie. Ja uprawiam w rzędzie. Rzędy są co 40 cm, a rośliny w rzędzie są co 10 cm. Strąki zbiera się stopniowo, aby następne strąki mogły się wykształcić i urosnąć. Pierwszy zbiór to 4 do 10 w pełni wyrośniętych strąków na dwu symetrycznych pędach. Następne strąki nie będą rosły do rozmiarów wyrośniętego strąka. Czasami zdarza się przez przeoczenie że bardzo długo nie są zbierane strąki pierwszego zbioru. Wtedy wyrasta jeszcze drugie 4 do 10 w pełni wyrośniętych strąków na dwu symetrycznych pędach.
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

U nowszych odmian z plennością jest znacznie lepiej . Z odmiany Ferrari wysianej na rozsadę 1-go maja zbierałam strąki aż do połowy września.. Ilosć strąków przy każdym zbiorze tak jak pisał dziadek, choć bliżej dziesięciu niż czterom. Ale przyznm szczeszrze, że nigdy nie liczyłam ile dokładnie jest strąków na krzaku :) .
Pozdrawiam
Bea
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Też nigdy nie liczyłem. Oszacowanie zrobiłem ruszając palcami w powietrze, bo przy rozstawie 40x10 strąki się bardziej czuje niż widzi.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Cielakie pisze:Dzień dobry, drodzy specjaliści. Piszę do was o poradę.
Wyobraźcie sobie fasolkę szparagową (oczywiście odmiana karłowa, żółta) zasianą w normalnych okolicznościach. Ona sobie rośnie, jest od czasu do czasu podlewana, nadchodzi po mniej więcej trzech miesiącach czas zbioru plonów. Ile mniej więcej strąków na jednej roślince należy się spodziewać, pod warunkiem, że w czasie uprawy ani razu wcześniej strąki nie był zbierane? Będę wdzięczny za odpowiedź. :wink: :wink: :wink:
Pytanie zostało źle zadane. Fasolkę szparagową zbiera się w miarę dorastania strąków. Jednorazowo zbiera się fasolę na suche nasiona, a to nie ten dział.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1064
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

W sklepach internetowych rzadko podają rodzaj fasoli. Chciałbym kupić żółtą szparagówkę, ale pnącą a nie karłową.
Ma ktoś taką?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”