Fasolka szparagowa cz. 2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Nasiona Neckarkonigin zawsze kupowałem w Lidlu.Kształt strąka zmienia się w czasie. Badzo młode strąki są spłaszczone, ale wyrośnięte są okrągłe.Takie już z dużymi nasionami bywają nawet szersze na boki niż pomiędzy "szwami".
Ika te dwie polecane odmiany są żółte o płaskich strąkach, więc nie wiem czy Ci będą pasowały.
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Czyli jednak loteria?
Pozdrawiam, Marta.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Nie ma loterii. Przynajmniej u mnie . Może i nie jest ona idealnie okrągła, to jeżeli strąk ma 25 cm długości i wymiary 10x7 mm, to nie można go zaliczyć do płakich.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a#p5642845
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12953
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Ja kupiłam Fasola szparagowa GALOPKA , zwykła karłowa ZLOTA SAXA i zieloną ESTERKA
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Podstawową odmianą niską będzie Unidor, troszkę Superano Giallo -żółta płaska i Poseidon-zielona płaska.
Tyczkowa to Goldelfe, 1-2 tyczki Gazeli i po jednej na próbę Marconi a grano bianco-zielona plaska i Goldmarie -żółta płaska. Jeżeli dobrze się spisze, to zastąpi Gazelę, ktora u mnie nie jest zbyt plenna.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

U mnie fasola Goldmarie nie jest faworytą. Siałam ją drugi rok, bardzo wysoka, strąki podłużne, płaskie i smaczne ;:333 . Mankamentem u mnie jest to że, pomimo obfitego kwitnienia, dużo kwiatów opadało, przez co, plon spadał. Nie wiem czy to może być spowodowane brakiem zapylaczy czy suchego lata pomimo podlewania. Szybko kończyła plonowanie.
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

A ja dostałam kiedyś nasionka fasolki od Agnieszki z Bornego ,wysoka znaczy tyczna ,strąki długie mięsiste i obficie plonująca,smaczna bezłykowa nawet po dojrzeniu,juz nawet sąsiadów obdarowałam.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Jolek fasola zwyczajna jest samopylna i dzieje się to na 2-3 dni przed całkowitym otwarciem kwiatu.Moze inne czynniki spowodowały takie słabe wiązanie strąków? Może być też niedostatek boru spowodowany jego deficytem lub zbyt niskim albo za wysokim pH gleby. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=952
https://nawozy.eu/wiedza/vademecum-nawo ... borem.html
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Dziękuję za linki do tematu ;:136 Jest nad czym pomyśleć :roll:
Zazwyczaj zmieniałam w rowku ziemię na własną kompostową z kurzencem. Może faktycznie za dużo azotu, gorąca atmosfera i brak boru daje takie efekty choć karłowa dobrze plonuje. Zmienię jej miejsce nie na bezpośrednie nasłonecznienie. Zobaczę jak będzie w tym roku bo Goldmarie jednak bardzo mi smakuje :)
gabi77
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 paź 2013, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Caleta de Fuste

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Przestudiowałam wątek jednak nie znalazłam informacji na temat sadzenia fasolki szparagowej niskiej 20-40 cm w donicach. Chciałabym zasadzić sobie troszkę fasolki na balkonie. Jak duża powinna być donica ja na razie mam przygotowane 10 l. Czy 5 nasionek do 10 l donicy to nie będzie za dużo?? Dadzą sobie radę, wiadomo jakieś może nie wzejść a na opakowaniu napisane było siać gniazdowo 3-5 ziaren. Mam zakupioną fasolkę wczesną podobno od siewu do zbioru 63 dni i rośnie toto na wysokość 40 dm max odmiana "Korona". Nada się ona do donicy 10l?? Czy w donicy siać i tak gniazdowo 3-5 nasionek czy na jedną donice jedno nasionko?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Ja sieję na grządce co 2-3 centymetry i nic nie przerywam Fasola korzeni się płytko i nie jest szczególnie wymagająca. Myślę, że w takiej donicy to 3 gniazda po 3-4 nasionka da radę, pod warunkiem, że bedą miały pod dostatkiem wilgoci i co jeść. Korona do dobra odmiana. W Twoim miejscu zamieszkania to możesz ją posiać ze 3-4 razy co 2-3 tygodnie.
gabi77
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 paź 2013, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Caleta de Fuste

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

podsypie jej kompostu, mam też nawóz do warzyw planta, oraz nawóz do pomidorów i papryk też planta. Czy któryś z tych nawozów się nada?? One mają dość niewiele azotu, mam tez ten kompost głownie z warzyw i owoców czyli odpadki kuchenne w nich pewnie też za wiele azotu nie ma. Ziemie mam piaszczysto gliniastą z dodatkiem ziemi ogrodniczej no i ten kompost. Posiałam na próbę w 5 donicach co 4 cm weszło mi 5-6 nasionek. Mam nadzieje na jakiś plon oczywiście donic będzie więcej :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Fasolka szparagowa cz. 2

Post »

Jeżeli o azot chodzi to fasola jest samowystarczalna. Można odrobinę zasilić na samym początku, zanim rozwiną sie brodawki korzeniowe.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”