Fungicydy nowej generacji-octan wapnia cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fungicydy nowej generacji-octan wapnia cz.1

Post »

Przepisy zawarte w tym wątku można znaleźć tu :arrow: POMIDORY w pigułce - choroby i szkodniki. Linki ... rady.




Pozytywne wyniki testów przeprowadzone na tegorocznych sadzonkach pomidorów upoważniają mnie do założenia nowego wątku. Wszystkie osoby biorące udział w teście proszę o dzielenie się tutaj obserwacjami i uwagami co do stosowania tego środka w sezonie. Zdjęcia również mile widziane. Musimy sprawdzić jak preparat będzie się sprawował w warunkach polowych . Powinien wykazywać właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze na dowolnie wybranych roślinach.

Jednocześnie proszę osoby, które otrzymały ode mnie przepis by w zdaniu :
Następnie wlewamy 0,5 l octu winnego lub jabłkowego 6 %
dokonały poprawki. Nie 0,5 l a 0,25 l. W zdaniu :
wlewamy 0,5 l zawiesiny kredy tej samej, która jest w przepisie na mleczan wapnia z zakwasu.
również nastąpi zmiana. Nie o,5 l a o,25 l.

Reszta pozostaje bez zmian
gosiawil478
100p
100p
Posty: 138
Od: 30 lip 2013, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Na początek wstawiam zdjęcia "króliczków doświadczalnych" na których były przeprowadzane próby. "króliczki" to 6 sadzonek różnych pomidorków, posadzonych dnia 23.01.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak widać na zdjęciach wszystkie przeżyły, doświadczenie i czują się bardzo dobrze. Od pierwszego oprysku minął tydzień.
Pozdrawiam GOSIA
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

forumowicz!!

To ja się cieszę z powodu zmiany w dawkach.Mam 5 l. już rozrobionego.Teraz będę miał 10 l.gotowego roztworu.
W następnym tygodniu spróbuję roztworem octanu opryskać 5 doniczek papryk.Z tym iż trzy są bardziej rozwinięte,a dwie wypuszczają drugie listki.Wyniki prób podam w tym temacie. :wit
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Aby uprościć przepis a jednocześnie udostępnić go innym chętnym podaję go do wiadomości.

Najpierw przygotowujemy zawiesinę kredy.
Odważamy 13 dkg kredy, wsypujemy do butelki PET o poj. 1 l i dopełniamy wodą do pełna.
Do butli PET o poj. 5 l wlewamy 0,25 l octu jabłkowego lub winnego 6 % i dodajemy 100 ml zawiesiny kredy. Nastąpi reakcja z wydzieleniem CO2 . Po zakończeniu reakcji uzupełniamy butlę wodą do pełna. Otrzymujemy 5 litrów 0,4 % roztworu do oprysku.
Przed każdorazowym użyciem zawiesiny kredy należy wstrząsnąć dobrze zawartością butelki.
Butlę należy opisać i trzymać z dala od dzieci i osób nietrzeźwych.



Bożenka

Musi być znane stężenie octu, by go zobojętnić .
Awatar użytkownika
QBee
50p
50p
Posty: 97
Od: 31 maja 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Czy nowy środek należy używać na przemian z mleczanem wapnia ??? Np. dokonuje oprysku MW a po 10 dniach OW a po następnych 10 dniach znów MW i tak na przemian??? :)
Pozdrawiam
Bee

To mój drugi rok z pomidorami....oby bardziej udany od poprzedniego ;)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Proponuję na razie w tym sezonie wydzielić sobie krzaki i opryskiwać je tylko OW/ dla uproszczenia proponuje używać tego skrótu/. Chodzi o ustalenie skuteczności.
Awatar użytkownika
aga6671
100p
100p
Posty: 102
Od: 3 cze 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

forumowicz ja tez chetnie wzięłabym w tym udział:)
Tylko czy mógłbys mi jeszcze napisać od kiedy mam je zacząć pryskac (po pikowaniu?) i co ile (co 10 dni?)
Regulamin się kłania
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Umawiamy się, że zaczynamy oprysk po wysadzeniu do gruntu.
Awatar użytkownika
bel_a_6a
100p
100p
Posty: 111
Od: 20 lis 2012, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Widzę że chętnych przybywa oby nie skończyło się tak jak z MW gdzie w sezonie parę osób brało czynny udział i wpisywało spostrzeżenia.
Bożena
ainat
100p
100p
Posty: 121
Od: 29 kwie 2011, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

forumowicz, niektórzy użytkownicy efektywnych organizmów do oprysku dodają również melasę trzcinową, jako pożywkę do szybszego ich namnażania. Czy zastanawiałeś się ewentualnym jej dodaniu do swoich preparatów?Czy ma znaczenie rodzaj ( drobno lub grubo kroplisty)rodzaj oprysku?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

W zakwasie pożywką jest skrobia nie ma wiec potrzeby dokładania czegokolwiek. Cukier zawarty w melasie może być pożywką dla grzybów niekoniecznie pożądanych na roślinie jak np Capnodium.
W tym wątku mowa jest na razie o octanie wapnia w którym nie ma żadnych mikroorganizmów.
Co do oprysku to powiem, że istotne jest pokrycie liści i łodyg cieczą i nie ma znaczenia jaki to będzie strumień. Od strumienia zależne jest tylko zuzycie cieczy.
ainat
100p
100p
Posty: 121
Od: 29 kwie 2011, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Świadomie pisałam w tym wątku, bo ten z mikroorganizmami ( super żur?) jest jest dalej.Jesteś jak błyskawica
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Fungicydy nowej generacji- octan wapnia

Post »

Chętnie wezmę udział w eksperymencie .Niestety pomidorów sadzę mało i jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności były wolne od wszelkich plag.
Mogę testować ogórki i kwiaty,jeżeli wystąpi na nich mączniak.
Pozdrawiam!!!
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”